Az állásra való jelentkezésnek teljesen természetes módja az önéletrajz benyújtása. Ezen nem is csodálkozunk túl sokat, de azon annál inkább, hogy vajon milyen az az önéletrajz, amelyik felhívja a munkaadó figyelmét és nem vész el a többi jelentkezőé között?
Még ha éppen csak most kezded a karrieredet, szakmai gyakorlattal és tapasztalattal nem rukkolhatsz elő, a profi önéletrajz akkor is árulkodó lehet a személyiségedről, igényességéről és persze a képzettségedről, előéletedről.
Az önéletrajz maga a jelentkezés a betöltendő pozícióra, ezért ez a dokumentum kiemelkedő szerepet játszik a pályázásban. Egyszerűen nem lehet félvállról kezelni, mert akkor a jelentkezésre is úgy tekintesz. Nemcsak az elvégzett iskoláidat, képzettségedet mutathatod be. Annál sokkal többről van szó.
Megjelenés
Sokan azt gondolják, hogy mindegy milyen flancos az önéletrajz, ha az abban szereplő adatok és tartalom egyáltalán nem megfelelő a munkaadó számára. Azonban az, aki a kiválasztás folyamatát végzi, mégiscsak a külső megjelenés után ítéli meg az önéletrajzon látható nevet, fotót és tartalmat is. Egyik jobban tetszik neki, a másik kevésbé. Sőt néhány kimondottan elnyeri a tetszést, így már talán első körben megtörténik egy szűrés. Természetesen nagyon fontos, hogy az önéletrajzban olvasható információk az adott cég esetében relevánsak legyenek, mert ez a feltétele annak, hogy még tovább juss a rostán. Használhatsz színeket a kiemelésekre, de óvakodj a harsány, túl hivalkodó megjelenéstől. Lehet, hogy felhívja a figyelmet, de inkább a nyomulós vagy a mindenkit eltaposó személyiség hatását kelti.
Tartalom
Ha a külső megjelenéssel sikerült a figyelmet felkeltened, akkor ugyanezt érdemes elérni a benne szereplő tartalommal is. A dokumentum kihagyhatatlan és fontos elemét képezik a személyes adatok, amelyek legyenek pontosak. Szerepeljen abban a név, életkor, e-mail cím, telefonszám, tartózkodási hely, de felesleges a közösségi média elérhetőséggel is traktálnod az olvasót. Külön elvárás lehet a fényképes önéletrajz benyújtása, de amúgy is célszerű fotóval ellátni ezt a dokumentumot, mert így a névhez egy arc is társul és már akkor is eldőlhet, hogy az első benyomás kellemes-e vagy sem.
Csakis az igazat!
Kihagyhatatlan az önéletrajzból a végzettségek, iskolák megemlítése. Pontosan szerepeljenek az intézmények nevei és a képesítés is. A legmagasabb végzettséggel indíts és a folyamatban lévő tanulmányokat is meg kell említeni. Fontos kiemelni, hogy milyen tapasztalattal, gyakorlattal rendelkezel, milyen kompetenciák birtokában vagy.
Érdemes feltüntetni, hogy rendelkezel-e bármilyen nyelvvizsgával és ha igen, akkor milyen típusú, milyen fokozatú és milyen nyelvből. Említést érdemel a jogosítvány és ide kerülhetnek be a munkahelyi közösségben is fontos készségek, mint például, hogy tudsz önállóan dolgozni, de csapatjátékosnak is tartod magadat, amellett, hogy kreatív és problémamegoldó is vagy. Merj magadról többet kiadni, de tartózkodj a túlzásoktól és a túlcsordulástól. Azonban, lehet, hogy az ilyen plusz információkon akad meg a szem. Később, a személyes interjú során is bizonyára azt fogják benned keresni, ezért különösen fontos, hogy igazat írj le az önéletrajzodban.
Nem egy filmben vagy, azaz csakis igaz tartalommal töltsd fel az önéletrajzodat, mert az esetleges személyes találkozó, vagy a közös munka során kiderül a simlisség. Azaz nem éri meg ilyennel játszani.
Rónai Márta
Együttműködve: ReadyGo Autóiskola