Érezted már úgy, hogy valamivel megbíztak és ahelyett, hogy erre elismerésként tekintettél volna, sokkal inkább az az érzés dübörgött benned, hogy ezt nem tudod megcsinálni? Gyakorold a growth mindsetet!
A growth mindset, vagyis a fejlődési szemléletmód egy olyan gondolkodásmód, amely azt feltételezi, hogy az ember képességei, intelligenciája és készségei tanulással, gyakorlással és kitartással fejleszthető. Ezt a gondolkodásmódot és magát a kifejezést is a Stanford Egyetem egyik pszichológusának, Dr. Carol Dwecknek köszönhetünk. pszichológus vezette be, aki kutatásaiban megkülönböztette a fejlődési szemléletmódot a fixált szemléletmódtól, amely szerint az emberek képességei veleszületettek és változtathatatlanok.
A growth mindset alapelvei szerint az akadályok és a hibák szükségesek a fejlődéshez, amelyek tanítanak. Ez megkövetel egyfajta nyitottságot és rugalmasságot is. Ugyanúgy fontos a folyamatos fejlődés keresése, amelyhez szükség van energia- és idő befektetésére is. A visszajelzések pedig azt szolgálják, hogy megtudjuk, jó úton haladunk-e vagy sem.
Growth mindset a munkahelyen
A fejlődési szemléletmód alkalmazása azért fontos egy munkahelyen, mert javíthatja az egyéni és szervezeti teljesítményt és egyszerre növelheti a munkavállalói elégedettséget.
Ez a gondolkodásmód a hibához is máshogy közelít. Ahelyett, hogy hibáztatnánk valakit egy kudarc miatt, elemezzük, mit tanulhatunk belőle. A hiba megkeresése, felfedezése, annak átbeszélése segítheti a céget abban, hogy az ujjal mutogatás helyett a fejlődést tűzzük ki célul ezzel a hibával is.
A képzési lehetőségek, a tréningek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a munkavállalók új készségeket sajátítsanak el. A mentorprogram pedig arra ad lehetőséget, hogy a kevésbé tapasztalt kollégák fejlődését egy már rutinos munkatárs segítse.
Ahogy a folyamatos negatív kritika, úgy a túlzott dicséret sem viszi előre a céget. Érdemes megtalálni az egyensúlyt, valamint jókor érdemes azzal élni.
A rutinként végzett munka kiégéshez vezethet, ezért érdemes olykor a komfortzónából kibillentő feladatokkal megbízni a munkavállalókat. Ugyanakkor úgy kell ezt behatárolni, hogy az a dolgozónak megugorható legyen.
Ahhoz, hogy ez a gondolkodásmód igazán érvényesülni tudjon, mindenképpen az szükséges, hogy maga a vezető is a fejlődésre hajlandó legyen, valamint támogassák munkavállalóikat ebben a folyamatban. Szükség van a nyitott és őszinte beszélgetésekre, a vélemények és ötletek megosztására. Ennek el- és befogadása nem meg csak úgy, ha kellő nyitottsággal és rugalmassággal rendelkezik a vezető és az alkalmazottak is.
Kutatás szerint
A growth mindset témájában végzett kutatás azt vizsgálta, hogy Dweck elmélete hogyan működik a munkahelyi alkalmazásban. Ugyan felismerték a gondolkodásmód korlátait is, de a fejlődési szemléletmód alkalmazása képessé teheti a munkavállalókat arra, hogy elfogadják a kihívásokat, kitartsanak a nehézségek ellenére is és közben tudjanak fejlődni is. Ehhez azonban arra is szükség van, hogy az adott vállalat az üzleti célok helyett a dolgozóit tekintse legfontosabbnak. Vagyis az eredményközpontúság helyett az emberközpontúságnak kell érvényesülnie. Az előbbi ugyanis figyelmen kívül hagyja azt, hogy mi a jó az embernek és általában a társadalomnak, csupán a bevétel, a tőke számít. Ám, ha az emberközpontúság a fő szempont, akkor az kihat a termelékenységre is. A growth mindset alkalmazása ugyanis nemcsak az egyének fejlődését segíti, hanem a szervezet egészére is pozitív hatással van.