AI
AI

Ember és AI együtt a munkahelyen

blank
blank

A jelenben is hasznát vesszük az AI-nak, de a jövőben még nagyobb szerepet fog kapni, és ehhez fognak a vállalatok, a munkavállalók és a környezet is igazodni.

Nem bízhatjuk magunkat csupán a mesterséges intelligenciára. Sokféle módon támogathatja a munkánkat, az életünket és akár a szórakozásunkat is, de az ész és az érzelem együttese még csakis az emberé, amelyre szükség is van. Arra azonban fel kell készülnünk, hogy a jövőben még intenzívebben jelen lesz az AI és fel kell vennünk azzal a lépést.

Átállás indul

Már jelen van a mesterséges intelligencia és már használjuk a mindennapokban, nem csoda, hogy egyre nagyobb teret kap a munkahelyeken is. Azok a munkavállalók lesznek a legversenyképesebbek, akik képesek alkalmazkodni a változáshoz. Ahelyett, hogy tartunk az új technológiától, inkább lépést kell tartani azzal. Ez az átállás munkát igényel tőlünk: folyamatos tanulást és a digitális készségek fejlesztését. Nem árt, ha belekóstolunk a kódolás alapjaiba. Erre irányuló online képzésekkel pallérozhatjuk tudásunkat.

Az AI jól kezeli az adatokat, de az összetett problémák megoldásában az ember még mindig sokkal ügyesebb. A mesterséges intelligencia által készen kapott adatokat és tartalmakat érdemes átvizsgálni, hogy azok valósak és szükségesek-e. A mesterséges intelligencia sok emberi feladatot átvehet és ezáltal felgyorsíthatja a munkát, ám az érzelmek hiánya sokat elvesz. Az empátia, az érzelmi intelligencia, a jó kommunikációs készség, a csapatmunka még mindig olyan emberi erősségek (soft skillek), amelyekre nagyon nagy szükség van és lesz is.

Csiszoljuk a problémamegoldó készséget és a kritikai gondolkodást.

Fogadjuk el, hogy az élethosszig tartó tanulás az életünk része és legyünk nyitottak az újdonságokra. Ehhez kapcsolódóan érdemes tudományos cikkeket, oldalakat, blogokat böngészni, hogy minél több információval gazdagodhassunk.

Az AI-alapú eszközök használatától nem szabad félni, hiszen csak így tehetünk szert nagyobb tapasztalatra, gyakorlati tudásra. Merjünk kipróbálni minél több AI-alapú eszközt. Minél többet használjuk az új technológiát, annál nagyobb lesz az önbizalmunk és könnyebb lesz alkalmazkodni a változáshoz is.

Tisztában kell lennünk azzal is, hogy az AI algoritmusok mentén dolgozik sok-sok adattal (olykor személyes adattal), ezért érdemes ügyelni az adatvédelemre, az etikai szabályok betartására.

A jövő munkahelye

A mesterséges intelligencia egyre inkább átalakítja a munka világát. Az AI-ra úgy kell tekinteni, mint kiegészítő lehetőségre. Azaz nem hivatott az ember munkájának teljes elvégzésére, viszont azt nagyban felgyorsíthatja, pontosíthatja, megkönnyítheti. Számos területen állnak rendelkezésünkre az eszközök, amelyről ITT olvashatsz bővebben.

Az ember és az AI közös munkájában az utóbbi osztályrésze lehet a monoton, ismétlődő feladatok elvégzése, míg az emberé  a kreativitásra, a stratégiai gondolkodásra és az együttműködésre épülő feladatok ellátása.

Volt idő, amikor fikciós elemként jelentek meg a filmekben a repülő autók, a beszélő robotok. Ez ma már a valóság, így, ha arra gondolunk, hogy vajon milyen lesz a munkahely a jövőben, biztosak vagyunk benne, hogy az ember és az AI közösen fog dolgozni. 2030-ra a mesterséges intelligencia a globális munkaerő 15%-át már érinteni fogja, azaz az alkalmazottaknak is fel kell zárkózniuk az új trendekhez. Ugyanakkor a fiatalabb generációk tagjai is munkába állnak, és szeretnének a saját szakterületükön bizonyítani.

A változás nemcsak ezekben lesz mérhető. Várhatóan mindez kihat arra is, hogy lehetőség nyílik a nagyobb arányú távunkára (persze nem minden munkaterületen megvalósítható ez), hibrid munkavégzésre. A mesterséges intelligencia folyton tanul, így a használt alkalmazások is figyelik a szokásainkat, így ajánlásokat tehetnek arra, hogyan oszthatjuk be hatékonyabban az időnket. De azt is figyelhetik, hogy mikor szükséges beiktatni egy kis szünetet, vagyis még az egészségmegőrzésben is szerepük lehet.

A jelenlegi vállalatoknál mindenkinek megvan a jól meghatározott munkaköre és egyfajta hierarchia uralkodik. A jövőben ez megszűnhet és a helyét átveszik a csapatokban dolgozók.

Az AI segít az élethosszig tartó tanulásban személyre szóló tananyagokkal. A cégek a jövőbe nem is a képesítésekre fognak összpontosítani, hanem a készségekre.

Már most tapasztalható, hogy az AI-nak köszönhetően új munkakörök születnek, vagyis biztosan úgy állásokat is teremteni fog. Még az irodai környezet is megváltozhat. Már vannak erre irányuló törekvések, úgymint az, hogy a háziállatokat bizonyos helyeken már fogadják, valamint vannak pihenőszobák, ahol megszabadulhat a dolgozó a stressztől és pihenhet kicsit. Az ülőmunka megterheli a szervezetet, ezért az alkalmazottak egészsége érdekében a jövő munkahelyein több munkaterület közül választhat. Azaz akár állva is dolgozhat a számítógépen egy erre alkalmas asztalon.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels