Mi kell a boldogsághoz? Nincs általános recept, de hogy mitől lesz valóban kiegyensúlyozott a karrier és mitől függ a munkavállalói jóllét, arra megpróbálunk választ adni.
Senki számára sem újdonság a napi szintű stressz, az azonban, hogy hogyan tudjuk az életünket nyugodtabb mederbe terelni, a stresszt megfelelően kezelni, nemcsak a magánéletünkben, hanem a munkahelyen is kulcskérdés. Ebben a cikkben a munkahelyi jóllét hogyanjára keressük a választ.
Miért fontos ezzel foglalkozni?
Az ember folyamatosan arra törekszik, hogy az élete balanszban legyen. Csakhogy a világ folyamatosan változik körülöttünk, vele együtt pedig mi is és igyekszünk alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Míg korábban a munkahelyi elégedettséget leginkább a fizetés, a stabilitás és az előrelépési lehetőségek határozták meg, ma mást jelent. A testi, lelki és érzelmi egészség szoros egysége és ennek egyensúlyban tartása a fontos, hiszen ezek közösen befolyásolják a teljesítményünket és a vállalatok sikerességét is. A jóllét közvetlen hatással van a teljesítményre, a kreativitásra, az együttműködésre, a csapatban való munkára is. Egy egészséges, megbecsült dolgozó motiváltabb, jobban érzi magát a munkahelyén és oda szívesebben jár be.
Habár egyre több vállalat biztosít programokat a mentális jóllét érdekében, kutatások azt is kimutatták, hogy a munkavállalók egy jelentős része nem él ezzel a lehetőséggel. Ugyanakkor a globális munkahelyi wellness piac egyre nő, mert felismerték, hogyha kiemelten kezelik a munkahelyi jóllétet, az alacsonyabb fluktuációt, magasabb munkavállalói elköteleződést és jobb ügyfélelégedettséget vonhat maga után. Emellett hosszú távú előnyeként számolható el, hogy az egészségügyi költségek is visszaszoríthatók, mert megelőzhetők az olyan betegségek, mint például a depresszió vagy a szív- és érrendszeri problémák.
Mi kell a jólléthez?
A munkahelyi jóllét több területet is lefed. Ide tartozik a fizikai egészség támogatása – például az egészséges munkahelyi környezet, a mozgáslehetőségek biztosítása –, ugyanakkor egyre nagyobb figyelem illeti a mentális egészség megőrzését is. A stresszkezelés, a kiégés megelőzése és a lelki támogatás (coaching, mentálhigiénés programok) ma már elengedhetetlen részei egy felelős munkahelyi kultúrának. A munka-magánélet egyensúlyának megteremtését is nagyobb figyelem övezi. A rugalmas munkavégzés, a home office lehetősége, a rövidebb munkaidő vagy a szabadidő támogatása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a dolgozók hosszú távon is kiegyensúlyozottak maradjanak.
A kiegyensúlyozott karrier érdekében
Nem mindenki vágyik magas beosztásra, ezért az a kulcsfontosságú, hogy ismerjük fel a saját értékeinket és legyenek céljaink. Ha tudjuk, hogy mi mozgat, akkor az odáig vezető utat is könnyebb megtalálni. A folyamatos fejlődés és tanulás elősegíti azt, hogy hosszabb távon is izgalmasnak tűnjön a munkánk, a karrierünk. Ám az élet nem csak a munkáról szól. Sőt, ugyanolyan fontos időt és energiát szentelni a hobbijainkra, a kikapcsolódásra. Ezért szükséges egy ésszerű határt szabni a munkának.
A jó munkatársi kapcsolatok, az inspiráló mentorok, a támogató közösség mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ne csak teljesítményünkben, hanem emberi kapcsolatokban is gazdagodjunk.
Időnként álljunk meg és gondolkodjunk el azon, hogy mit is jelent nekünk a siker, a karrier. Ahogyan változunk, velünk együtt a gondolataink és értékítéletünk is módosulhat.
Nem luxus
A munkahelyi jóllét ma már nem csupán extra juttatás, hanem alapelvárás. Főleg a fiatalabb nemzedékek számára, akik már tudatosan keresik azokat a munkahelyeket, ahol az emberi értékek, a mentális egészség és a fenntartható munkakörnyezet a gyakorlatban is megvalósul. A jövő munkahelye tehát olyan közösség lesz, ahol az emberek nemcsak dolgoznak, hanem fejlődnek, kapcsolatokat építenek és kiteljesednek. Ez nem valami luxus, hanem a vállalat vezetése szempontjából egy hosszú távú befektetés.