blank

A gazdasági és a műszaki területek érdeklik a fiatalokat leginkább

blank
blank

A februárban induló keresztféléves képzésekre sokkal többen jelentkeztek, mint az elmúlt években. Szokás szerint most is a gazdasági és műszaki szakok vonzották a legtöbb érdeklődőt, a legtöbben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre jelentkeztek – írja keddi számában a Magyar Nemzet.

A lap a Felvi.hu-n közzétett statisztikákra hivatkozva azt írja, hogy csaknem hat és fél ezren jelentkeztek az egyetemek és főiskolák 2021 februárjában induló keresztféléves képzéseire. Utoljára 2012-ben adtak be ennyien kérelmet.

A meghirdetett mesterképzésekre főként a 22-23 éves korosztály jelentkezett. Idén is a gazdaságtudományi és a műszaki szakok bizonyultak a legnépszerűbbnek. A mesterképzések közül a vezetés és szervezés, a gépészmérnöki és a marketingképzésekre adták be a legtöbb felvételi kérelmet, de helyet kapott a top tízben a tanári mesterszak is. Alapképzésben szintén a gazdálkodás, a kereskedelem és a kommunikáció vezet, emellett sokan jelölték be a turizmust és az óvodapedagógus szakot is.

A legtöbb jelentkezőt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vonzotta, második helyen az ELTE végzett, harmadik a Szent István Egyetem lett.

A ponthatárokat várhatóan január 25-én hirdetik ki. A jelentkezők a pontszámításhoz szükséges, illetve többletpontokat igazoló dokumentumokat legkésőbb január 11-ig tölthetik fel az e-felvételi rendszerébe, és ugyaneddig lehet még módosítani a megjelölt szakok sorrendjén is.

Aki lecsúszott, az választhat OKJ-t is

A felnőttképzőknél is nagy a roham az év utolsó napjaiban, a szakképzés átalakítása miatt ugyanis december 31-ig hirdethetnek tanfolyamokat a régi rendszer szerint. Mint ismert, a 766 szakmát tartalmazó országos képzési jegyzéket jövőre a 174 államilag elismert, iskolarendszerű alapszakmát felölelő szakmajegyzék váltja fel, sok kurzus átalakul, összeolvad vagy megszűnik.

A még most megszerzett szakmai végzettségek nem vesznek el, ugyanolyan teljes értékű bizonyítványnak számítanak a szakképzés rendszerének megváltozása után is. Januártól ugyanakkor a munkaerőpiaci felnőttképzésben elválik egymástól az oktatás és a vizsgáztatás. A felnőttképzők csak tanúsítványt állíthatnak ki, így aki államilag elismert bizonyítványt szeretne, annak valamelyik akkreditált vizsgaközpontban külön is le kell majd vizsgáznia.

Forrás: MTI

#kepzes #felsoktatas #felveteli #szakkepzes #OKJ