Cikkünkben kitérünk arra, hogy mit jelent a flow-élmény és hogyan lehet ezt tudatosan beépíteni a munkanapjainkba. Akár a munkahelyen is.
Voltál már valaha annyira elmélyülve egy feladatban, hogy szinte észre sem vetted, ahogy elrepül az idő? Eltűnt a külvilág, nem éreztél fáradtságot, csak a teljes bevonódást, örömöt és fókuszt? Ha a válaszod igen, akkor már tapasztaltad a flow-élményt.
A flow állapotot az a különleges pszichológiai élmény, amelyet Csíkszentmihályi Mihály azonosított. A pozitív pszichológia egyik úttörőjeként azt gondolta, hogy a flow az emberi kiteljesedés és teljesítmény központi eleme. Vagyis egy olyan mentális állapot, amikor az ember teljesen elmerül abban, amit csinál. Ilyenkor nagy a fókusz az adott feladatra, megszűnik az idő reális érzékelése, a belső motiváció nagyon dolgozik, élményszerű, élvezetes a munkavégzés, kikapcsol az önreflexió és azonnali a visszacsatolás a cselekvésről, a munkáról.
Ahogy magas Csíkszentmihályi is megfogalmazta:
A flow az, amikor azt érezzük: nem tudnánk jobban élni ezt a pillanatot.
Igazán szerencsés és jó helyen van az, aki a munkahelyi környezetben is megtapasztalhatja ezt. Nem csupán kellemes élményről van szó, hanem versenyelőnyt is jelenthet. Azok a munkavállalók, akik gyakran tapasztalják meg a flow-t, jobban teljesítenek a munkában, kreatívabbak és a lelki jóllét jellemzi őket.
A boldogság és hatékonyság rejtett kulcsa
A Penn Positive Psychology Center kutatásai szerint a pszichológiai jóllét jellemzője az értelem és a cél (Meaning), az elköteleződés (Engegement), a kapcsolatok (Relationships), a pozitív érzelmek (Positive Emotion) és a teljesítmény (Accomplishement). Az úgynevezett PREMA-modell elemei pedig szoros kapcsolatban állnak a flow-val. Ez az állapotban ugyanis növeli az elköteleződést, erősíti a hatékonyságot, csökkenti a kiégés esélyét, elégedettséget érez az ember és javítja a mentális egészséget.
A produktivitással karöltve
A flow nem csak jó állapot, de jó hatással van az egyéni teljesítményre, mert maximális koncentrációttesz lehetővé, gyors tanulást és készségfejlődést biztosít, motiváltabbá tesz, növeli a kreativitást és egyben az autonómiát is.
Aki nap mint nap képes a munkahelyi flow megtapasztalására, az nemcsak azt jelenti, hogy jó munkahelye van, hanem hosszú távon növeli a munkával való elégedettséget, csökkenti a fluktuációt.
Mi kell hozzá?
A flow nem véletlenül alakul ki és nem is a csillagok állásában van a megoldás. Több feltételnek szükséges egyszerre megvalósulnia, ezek a következők:
- Világos cél, azaz pontosan tudjuk, hogy mit várnak el tőlünk, merre kell mennünk és ezért mit kell elérni.
- Azonnali visszajelzés, vagyistudnunk kell, hogy jól haladunk-e.
- A kihívás megfelelő szintje, azaz a feladat elég nehéz ahhoz, hogy lekössön, ugyanakkor nem annyira, hogy az megugorhatatlan lenne.
- Képességek megléte, vagyis a munka során kompetensnek érezzük magunkat.
- Nyugalom, amikor képesek vagyunk a mély fókuszra és semmi nem tereli el a figyelmünket.
- Autonómia, azaz beleszólásunk van abba, hogyan végezzük a munkánkat.
5-ből 5 flow-s munkanap
Talán beláthatatlan célnak tűnik, de igenis megvalósítható akkor, ha tudatosan kialakítasz magadnak olyan időzónákat, amikor ebbe az állapotba tudsz kerülni. Gondod végig, hogy egyáltalán átélteted-e már ezt az emelkedett élményt a munkádba és ha igen, akkor mi volt az?
Térj ki a rutinfeladatok elől és állj be abba a sorba, ahol az izgalmasabb, de ismeretlenebb feladatokat osztják. Lehet, hogy ehhez az állapothoz szükséged lesz némi önfejlesztésre is, ugyanis a flow ott jelenhet meg, ahol nagyobb kihívás előtt áll az ember. Mindig kérj visszacsatolást, visszajelzést, mert segít a további fejlődésben.
Ha mindezt meg tudod valósítani, élményszerűvé válhatnak a munkahelyen eltöltött napjaid is. Jusson eszedbe Csíkszentmihályi Mihály igaz szava:
A boldogság nem olyasmi, ami csak úgy történik velünk… hanem olyasmi, amit mi magunk idézünk elő.
Sokan úgy élik meg munkanapjaikat, hogy kötelező rossz, ahová nem azért megyünk, hogy boldogok legyünk, mert ez csak a kiváltságosoknak jár. Ha sikerül úgy alakítanunk a munkát, hogy az rendszeresen hozzájuttasson ehhez az állapothoz, akkor nemcsak hatékonyabbak, sikeresebbek lehetünk, de boldogabbak is.