Késés
Késés

Gyógyír, ha a notórius késés zavar

A késés nemtörődömségről, rossz szervezésről tanúskodik. Persze lehet, hogy egész más ok áll mögötte, de ha rendszeresen bekövetkezik, az igazi rossz ómen a munkavállaló számára. Ha notórius késő vagy, tenned kell valamit ellene.

Ha valaki folyamatosan elkésik a munkahelyéről, az nemcsak rossz benyomást kelt, hanem hosszú távon a karrierre és a munkakapcsolatokra is negatív hatással lehet. Ez azonban nem olyan, amin tudatossággal és odafigyeléssel ne lehetne finomítani, változtatni.

A notórius késők és az okok

Számos oka lehet annak, ha nem érünk valahová időben, de egy az, ha valaki életében ez mindennapos, az már kockázatos. Ha te is ezzel a problémával küzdesz, akkor olyanok álhatnak a háttérben, mint…

Halogatás

Aki rendszeresen késik, az hajlamos lehet arra is, hogy feladatait rakosgassa, tologassa, halogassa (erről bővebben ITT olvashatsz). Nemcsak a feladatvégzésében nyilvánulhat meg, hanem akár a munkába (vagy bárhová) indulással is. Ez a fajta halogatás azért valósul meg, mert valamit meg akar úszni, el akar kerülni. Csak a végső pillanatban akar azzal foglalkozni.

Van még idő

Megvan az az ember, aki a legközelebb lakik a munkahelyhez, mégis ő ér be az utolsó előtti pillanatban a munkahelyére? Vagy gyakran késik is? Nos, könnyen lehet, hogy a késés oka mögött az áll, hogy túlságosan optimistán kezeli az időt. Ha az idő érzékelése nem jó, akkor könnyen úgy véli, hogy még van idő, akkor másra koncentrál és mire észbe kap, már késik is.

Extra terhek

Ha valaki úgy érzi, hogy túlságosan nagy teher van a vállán, a munkája és a munkahelye nagyon korlátozza a szabadságában, az mentális túlterheltséget, stresszt idézhet elő és egyfajta jutalmazásként a direkt késében láthatja a visszavágást.

Hogyan oldhatod meg ezt a problémát?

Amennyiben a munkahelyed megőrzése a cél és saját magaddal is szembe szeretné nézni, hogy előnyödre változhass, akkor…

Elemezd a késés okát

Legyél őszinte magaddal, magadhoz és fogalmazd meg, hogy mi az ok. A munkádat nem szereted? Esetleg este szereted magadra szánni az időt, ami azt eredményezi, hogy hajnalokig ébren vagy és az ébredésben van a csúszás? Változtatni kell a reggeli rutinon?

Esti készülődés

Már előző nap készítsd ki azt a ruhát, amit másnap felveszel. Állítsd össze a táskád tartalmát. Előre elkészítheted a másnapi reggelit, felkészítheted a kávét.

Állíts be ébresztőt

A biztonság kedvéért akár több ébresztő időpontot is rögzíthetsz magadnak és kerüld a szundi gomb használatát.

Határozd meg az indulási időt

Ha folyton késel, akkor ne a megszokott időpontot vedd figyelembe. Indulj korábban és még arra is hagyj rá plusz perceket. Ez azért jó, mert így az esetleges váraltan helyzeteket is ki tudod küszöbölni.

Vizsgáld a reggeledet

Ha az új menetrendedet követed, mérd, hogy a készülődéstől az indulásig mennyi idő telt el. Gondold át, hogy milyen mozzanatok vettek el időt a reggelből, amelyek haszontalanok voltak. Ezeket írd le, hogy tudatosítsd magadban és másnap, a következőkben el tudd kerülni. Ezáltal egy jobb, hasznos és fontos reggeli rutint építhetsz ki magadnak.

Jutalmazd magad a pontosságért

A folytonos késés rossz színben tüntet fel mind a munkaadód, mind a munkatársaid előtt. Ha azonban változtatni tudsz a szokásaidon, a késés elkerülhető és ezt mások is látni fogják. Ha időben beérsz a munkahelyedre, jutalmazd meg magad valami aprósággal, hogy a motivációdat fent tartsd.

Szerző: Rónai Márta
Kép: Pexels