Spanyolország úszó szélturbinák telepítését tervezi a partjainál lévő mély vizekre, amelyek 2030-ra 1-3 gigawatt teljesítményt tudnának termelni – írja a negreport.com
A fosszilis tüzelőanyagokról való globális áttérés részeként a kormányok megújuló energiaforrásokat keresnek, hogy így nyerjenek áramot a szél- és napenergiából.
Spanyolországban van a világ egyik legnagyobb szárazföldi szélerőműparkja, de a part menti vizek túl mélyek ahhoz, hogy olyan turbinákat lehessen telepíteni, amelyek nagyobb szélsebességet és több helyet tudnának biztosítani a tengerparton, mint például Nagy-Britanniában, ezért az 50 méternél mélyebb vizekben nem használható fix szélerőművekhez képest, Spanyolország akár 200 millió eurót is biztosítana kutatásra és fejlesztésre.
A javaslatokról a következő hónapban kerül sor nyilvános konzultációra. A minisztérium szerint a kikötői infrastruktúra 500 millió és 1 milliárd euró közötti beruházást igényel, amely során össze is szerelik a hatalmas részegységeket a szárazföldön és úgy vontatják ki a tengerre, a helyi szélerőmű-vállalat pedig az európai koronavírus helyreállítási alapból 1 milliárd eurót tervez költeni az úszó szélerőműparkra.
A Kanári-szigeteken már van néhány kisebb projekt, és egy spanyol – portugál üzleti csoport 25 megawattos úszó turbinákat telepít Portugália atlanti partjainál.
Fotó: Wikipedia Commons
#fenntarthatosag #szeleromu #innovacio #spanyolorszag