motivációs levél, interjú, álláskeresés
motivációs levél, interjú, álláskeresés

Ezért fontos a meggyőző motivációs levél

blank
blank

Az állások között kutatva gyakran láthatjuk követelményként, hogy a jelentkezéshez nemcsak az önéletrajz beküldése az elvárás. Egyre több helyen követelik meg a motivációs levél csatolását is.

A realitás talaján maradva: Hány százalékos fizetésemelésre számítotok?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

A motivációs levélben senki sem a te nem létező tulajdonságaid felsorolását várja, amely látszólag egy igazi nagy ászt mutat a munkaadónak. Sokkal inkább a valóságot keresik és azt, hogy ha téged alkalmaznának, akkor te mivel tudnád a céget előre lendíteni. Azaz kíváncsiak arra, hogy miért jelentkezel hozzájuk, mi a célod azzal. Nemcsak magadat, az egyedi és utánozhatatlan személyiségedet csillanthatod meg, hanem azt a tapasztalatot és gyakorlatot is, amelyre lehetséges, hogy az adott helynek nagy szüksége van. 

Kár azon rágódni, hogy mi értelme van a motivációs levélnek, ha ugyanis úgy gondolod, hogy rátaláltál álmaid munkahelyére és jelentkezel oda, ám ott követelmény a motivációs levél megléte, így hát gyártanod kell. Sőt, akkor is érdemes előrukkolni egy egyedi kísérőlevéllel, ha ezt egyáltalán nem kérik.

Ahelyett, hogy ennek létjogosultságán rágódsz, inkább add bele önmagad ennek a csatolmánynak a megírásába, mert könnyen lehet, hogy már a személyes interjú előtt meggyőzöd a munkaadódat. Amolyan szűrőként használható a motivációs levél, hiszen sok mindent megtudhatnak rólad és ha kellően tájékozott vagy a cégről, őszintén megfogalmazod a gondolataidat akkor nemcsak te kapsz tisztább képet arról, hogy miért is jelentkezel az adott munkahelyre, hanem a leendő munkaadóidat látatlanul is meggyőzöd.

A motivációs levélben rejlő potenciál

Személyesen bemutatkozhatsz annak ellenére, hogy még nem is találkoztatok. Lehetőséget teremt arra, hogy kiragadj az életedből olyan fontos eseményeket, amelyek pozitívan befolyásolhatják a döntést. Ugyanakkor megcsillanthatod egyedi személyiségedet, kiemelheted azokat a készségeket, amely az adott pozíció szempontjából nagyon is szükségesek lehetnek. Esélyt adsz arra, hogy kitűnj a többi jelentkező közül.

A motivációs levél megírása feladatot ad, ugyanakkor annak elküldése egyfajta személyesebb kapcsolatfelvételnek is minősül a munkaadóval. Egy olyan célzott kommunikációról van szó, amelyben azonnal figyelmet kelthetsz. 

Nem merészség és nem vakmerőség olyan kérdéseket is megfogalmazni a motivációs levélben, amelyek azt mutatják, hogy valóban érdeklődsz a cég iránt és ez akár további interakcióra is buzdít, amely lehet egy levélváltást vagy a személyes interjúra való bejutást jelenti. 

Érdemes átgondoltan, de nyíltan és őszintén megfogalmazni a kísérőlevelet, mert a munkaadók így láthatják, hogy nemcsak a meghirdetett pozíció, de a cég egésze érdekel.

Nem mindenhol követelmény a kísérőlevél, de ha tényleg be szeretnél jutni valahová, akkor a kreatív motivációs levéllel nem ronthatod el a jelentkezést.

Mire figyelj megírásakor?

Ne legyél túl terjengős. A mai, rohanó világban nincs sok idő semmire. Pláne, ha egy pozícióra akár több százan is jelentkeznek. Ne legyen egy oldalnál hosszabb. Az első részben add meg az elérhetőségeidet és szerepeltesd abban azt is, hogy pontosan melyik pozícióra pályázol. Egy nagy cég esetében ez megkönnyíti a szortírozást és a válogatást is.

A következő részben írj néhány sorban magadról és térj át a tapasztalataidra, kompetenciáidra. Ezután fogalmazd meg, hogy miért jelentkezel az állásra, mit gondolsz, hogy miért erősíthetnéd a céget, mit tudnál az ott folyó munkához hozzáadni, valamint, hogy neked ez mit jelentene. 

Zárásképp belecsempészheted a céljaidat a pozícióval kapcsolatosan. Semmiképp se felejtsd el megköszönni, ha szánnak rád (a csatolmányodra) néhány percet.

Rónai Márta