anticélok, célkitűzés, motiváció, karrier
anticélok, célkitűzés, motiváció, karrier

Munkahelyi anticélok, amik fokozhatják a hatékonyságot

blank
blank

Nem titok, hogy a célok kitűzése elengedhetetlen része a sikernek. Azonban bármennyire is furcsán hangzik, néha célszerű lehet ún. anticélokat is megfogalmazni. 

Mik azok az anticélok? 

Jogosan merülhet fel a kérdés, pontosan, mit is értünk anticélok alatt. Máris elmondjuk! Gyakorlatilag az anticél pontosan az, aminek hangzik is: a hagyományos célokkal ellentétben – amikor arra összpontosítasz, ami szeretnéd, hogy megtörténjen –, az anticél határozottan valami olyasmi, amit nem szeretnél, hogy bekövetkezzen. A módszer lényege szerint a nem kívánt dolgok azonosítása lehetővé teszi, hogy tisztábban láthasd, mi az, ami az utadba állhat. Ezáltal pedig arra is lehetőséget teremtesz, hogy elkerüld mindezt. Bár ez elsőre kontraproduktívnak tűnhet, de valójában nagyszerű eszközként alkalmazható a jövő felé vezető stratégiai lépések végrehajtása közben. Ha ugyanis egy nemkívánatos helyzetben képzeled el magad, az arra ösztönözhet, hogy mindenáron elkerüld azt a bizonyos legrosszabb forgatókönyvet. 

Gondold át, mit szeretnél elkerülni 

Az ellencélok meghatározásához először is azt kell felmérned, mi az, amit el szeretnél kerülni. Ez magában foglalhat olyan dolgokat, mint a stressz, a kiégés vagy éppen a munkahely elvesztése. Fontos, hogy a lehető legpontosabb és legrészletesebb legyen a megfogalmazásod, valamint vedd sorra a nemkívánatos következményeket, például azt, mi történne, ha hirtelen elveszítenéd az állásod. Ez lehet, hogy kellemetlen érzéseket fog benned ébreszteni, de közben jó alapot biztosíthat ahhoz, hogy a munkád során mindent megtegyél annak érdekében, hogy ez az eshetőség még véletlenül se fordulhasson elő. 

Kombináld a céljaiddal! 

Miután meghatároztad, mit szeretnél elkerülni, kezd el az anticélokat kombinálni a célokkal. Például, ha el akarod kerülni a kiégést, akkor határozd el, hogy megváltoztatod a napi rutinodat. Munka utánra mondjuk beiktathatsz egy-egy edzést, jógát, meditációt vagy bármilyen új hobbit, ami egy kicsit kimozdít a napi taposómalomból. Meglátod az ellencélok hosszú távon arra ösztönöznek majd, okosan használd fel az időd, ennek köszönhetően pedig a munkában és a mindennapokban is motiváltabb és lelkesebb leszel. Sőt, azt sem kizárt, hogy az új, kreatív ötleteidnek hála végre megkapod azt a várva várt előléptetést is majd. Lényegében tehát arról van szó, hogy az ellencélok a céljaiddal párhuzamosan működnek, hogy növeljék az elért eredményeket. 

Forrás: The Every Girl 
Szerző: G.P.