Jövő munkahelye
Jövő munkahelye

A jövő munkahelyei: Hogyan alakul át az irodai környezet?

blank
blank

Bemutatásra kerülnek a legújabb trendek az irodai dizájnban és munkakultúrában, amelyek elősegítik a hatékonyságot és a kreativitást.

A munkaerőpiacnak az automatizálás által ösztönzött munkaerő-keresletével kell szembenéznie. Nem csoda, hiszen a munka világa soha nem volt olyan gyorsan változó, mint manapság és a jövő is ezt tatogatja. A mesterséges intelligencia, az automatizáció, a távmunka és az új digitális platformok alapjaiban írják újra azt, hogyan és hol dolgozunk, hogyan működnek a cégek. Sőt a munkahely eddig kialakult fogalmában is változás várható.

A jövő munkahelyei

A rohamos technológiai fejlődés üteme alapjaiban alakítja át a munkahelyek működését és szervezeti struktúráját. Kulcsfontosságú technológiai trendek határozzák meg a jövő munkahelyeit.

Asszisztensből partner

Az AI ma már nem csupán segédeszköz, hanem aktív résztvevő a döntéshozatalban. A mesterséges intelligencia alapú platformok számos területen a segítségünkre lehetnek (bővebben ITT olvashatsz erről). A jövő munkahelyein az AI már nem csupán segítőnk, de munkatárs lesz. Megszűnik csupán eszközként létezni.

A hely nem számít

A pandémia alatt elindult távmunka-forradalom nem ért véget. Vagyis úgy tűnt, amikor visszatértünk a jelenléti oktatásba és munkába. Azonban most kezd igazán formát ölteni. A cégek világszerte egyre inkább elfogadják a hibrid munkavégzés lehetőségét. Az ugyanis lehetővé teszi, hogy a munkavállalók otthonról, kávézóból vagy épp másik országból, kontinensről dolgozzanak. Ez a dolgozó számára szabadságot ad, a munkaadó sok szempontból spórolni tud, azonban a globális tehetségek bevonását is lehetővé teszi.

A kreativitás és empátia kora

Ahogy a technológia egyre több komoly feladatot vesz át tőlünk, úgy értékelődnek fel az olyan soft skillek, mint a kreatív gondolkodás, az érzelmi intelligencia, a vezetői képesség, az alkalmazkodóképesség. Ezek lesznek a jövő munkahelyeinek legkeresettebb tulajdonságai.

A munkavégzés új tere

A VR és AR technológiák már most is jelen vannak az oktatásban és a képzésekben, de hamarosan akár virtuális irodákban találhatjuk magunkat. Ez kezd valóssággá nőni, hiszen a metaverzum koncepciója lehetővé teszi, hogy teljesen újfajta kollaborációs tereket alakítsunk ki, ahol nem számítanak földrajzi határok és távolságok.

Ember és gép szimbiózisban

A rutinszerű feladatokat egyre inkább gépek végzik, az emberi munka szerepe közben pedig átalakul: a felügyeletre, döntéshozatalra, stratégiai gondolkodásra helyeződik a hangsúly.

Bizalmi alapon

Minél több digitális eszközt használunk, annál fontosabb a kiberbiztonság és az etikus adatkezelés. A jövő munkahelyeinek nemcsak technológiailag, hanem jogilag és morálisan is fel kell készülniük arra, hogy az adatokkal felelősen bánjanak.

A jövő irodája

A változásokhoz a munkakörnyezetünknek is igazodnia kell, így ennek eredményeképp a tértervezés is a hibrid munkavégzést veszi figyelembe. Ez azt jelenti, hogy az eddig megszokott irodarendezést felülírja a multifunkcionális terek kialakítása. Kevesebb saját íróasztal lesz az irodákban és több úgynevezett hot desk, amely azt jelenti, hogy mindenki ott dolgozik, ahol helyet talál és ahol kényelmes neki (akár állva is). A megbeszélések, meetingek is a hibrid megoldásokra irányulnak.

Egyre nagyobb fókuszt kapnak már most a zöld irodai terek, a természetes alapanyagok használata és ez a jövőben fokozódni fog.

A modern technológia minden területen érvényesülni fog, így az érintésmentes beléptetés, az okos hűtés-fűtés, fényerőszabályzás alapvető lesz. A prezentációkban megjelenik az AR/VR eszközök használata.

A vállalati arculat fontos részévé fog válni a zöld szemlélet és a dizájn is.

Merre tartunk?

A munka jövője nem pusztán technológiai kérdés, mindenképp kultúraváltást is magával hoz. A rugalmasság, az élethosszig tartó tanulás és a digitális készségek fejlesztése kulcsszerepet játszanak abban, hogy a munkavállalók és a szervezetek is sikeresen navigáljanak a változások özönében.

A Gartner jelentése szerint azonban 9 kulcstrend fog érvényesülni, amelyek a jövőt alakítják.

  • növekszik a szakértelem hiánya, hiszen a munkaerő nagy része eléri a nyugdíjas kort,
  • szükség van a szervezeti átalakulásra – amelyet sok vállalat már meg is kezdett – annak érdekében, hogy a technológiai innovációra a lehető legjobban tudjanak reagálni,
  • a Nudgetech használatával a különböző kommunikációs stílusok összehangolásában segíthet, hogy a kulturális és generációs különbségekben nagyobb legyen az összhang és az együttműködés,
  • az AI-eszközök használatával nem csak felgyorsulhat a munkavégzés, de a dolgozók kényelme is megnőhet,
  • meg kell találni a különbséget az AI által közölt és a valódi teljesítmény között azért, hogy a munkahelyi integritás és tisztesség megmaradhasson,
  • a vállalatoknak befogadást és a sokszínűséget kell beépíteniük a stratégiájukba,
  • az úgynevezett AI-first cégek átvehetik az uralmat, ha azokat nem kezelik gondosan,
  • a magány befolyásolhatja az alkalmazottak teljesítményét, de egyben az elkötelezettséget is,
  • az alkalmazottak hozzáállása alakítja az AI munkahelyi használatának normáit, etikáját.

Egyre több mindenben kérhetjük a mesterséges intelligencia segítségét, azonban fontos szempont a munkaadók számára az is, hogy megteremtsék az AI és az emberi felügyelet egyensúlyát. Érdemes az alkalmazottakat bevonni a mesterséges intelligencia-irányelvek kidolgozásába is, mert ezzel a bizalmat, az átláthatóságot lehet építeni.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels