Digitális detox
Digitális detox

Digitális detox a hatékonyságért: Kipróbáltuk a techmentes munkaórákat

blank
blank

Állandó pittyegés, és akkor is rátekintünk a telefonra, amikor az nem indokolt. Te is így éled a mindennapokat? Nos, én elhatároztam magam és egy hét minden napján csináltam magamnak digitális detox időszakot.

Egy nap úgy döntöttem, elég volt. A telefonon pörgő értesítések, az állandóan villogó képernyők és a folyamatos online jelenlét mentálisan egyre jobban fárasztott. Nemcsak a magánéletemben, de a munkában is kezdett zavarni, hogy mennyire sok időt töltök a telefon simogatásával. Elterelte a figyelmemet olyan apró, jelentéktelennek tűnő pillanatokról, minthogy egy vélhetően fiatal gólyapár ügyetlenül, de nagyon kitartóan építi közös fészkét az otthonom közelében. Vagy, hogy az egyik új kolléganőm, aki most tanul be, magára lett hagyva és azt sem tudja, hogy mit csináljon. Még mennyi mindent fel lehetne sorolni, amelyre rácsodálkozhatnánk, ha nem mindig a telefonon lenne a szemünk és a kezünk.

Kipróbáltam valamit, amitől sokan irtóznak: naponta két órára offline lettem. Igen, jól olvasod, 2 órán keresztül hozzá sem nyúltam a készülékemhez. Ez volt az én digitális detoxom.

Napi két óra csend

Az első napok nehezek voltak. Egy kutatás azt is feltárta, hogy a résztvevők egy része kimondottan szorongott amiatt, hogy nem volt elérhető, hogy nem tudta mi történik 2 órán keresztül a világban. Ám a 30 önkéntes java annak pozitívumairól számolt be, amelyet többen a későbbiekben is alkalmaztak. Egy másik tanulmány pedig azt tárta fel, hogy az a néhány óra mentesség még a munkahelyen is pozitív hatással volt a dolgozókra, ugyanis nőtt az elégedettség, csökkent a stressz és a kiégés lehetősége.

Visszatérve hozzám, a szokásos impulzus, hogy azonnal megnézzem az e-maileket vagy felnézzek a közösségi médiára, ott motoszkált bennem. Ezen a ponton jöttem rá, hogy mennyire a megszokások rabja vagyok. Éppen úgy, mint bárki más. Koncentrálnom kellett, hogy az elhatározásomat tartani tudjam. De azt is végiggondoltam, hogy csak két óra. Se több, se kevesebb. Azt fél lábon állva is kibírom. Szándékosan eltereltem a figyelmemet és láss csodát: túléltem.

Hogyan hatott a fókuszomra?

A változás néhány nap után már megmutatkozott. A hiányérzet minden nappal kisebb lett bennem és a hét végére már nem okozott gondot sem, hogy le kellett tennem a telefonomat. Az offline idő alatt jobban tudtam koncentrálni. Nem ugrottam fel minden kis ingerre és sokkal jobban tudtam bánni az idővel. A nap végére nem éreztem magamat teljesen kicsavarva. Még arra is volt időm (és kedvem is), hogy a fent említett új munkatársamat segítsem abban, hogy gyorsan megtalálja magát köztünk (lehet, hogy új barátságra tettem szert?). A digitális detoxom úgy működött, mint egy szűrő. Az offline órákban máshogy és másra gondoltam, csináltam.

Milyen munkakörökben működhet a digitális detox?

A napi két óra digitális detox szinte bármely munkakörbe beilleszthető, de az olyan kreatív területen, mint az írás, zenélés azért hatékony, mert beindíthatja az inspirációt. A zavaró tényezők kizárása a tudományos munkát végzők számára is létfontosságú lehet. Lényegében tényleg bármelyik hivatásra bevezethető a 2 órás mentesség és szinte mindenhol jól jöhet.

Bevezetnéd? Így tedd!

A munkahelyeden is elkezdheted, de otthon is tiéd a lehetőség. Tűzz ki magadnak minden napra egy konkrét kétórás blokkot, amikor minden digitális eszközt kikapcsolsz vagy elzársz. Nyomatékosan tartsd be és ne hagyd, hogy bárki vagy bármi eltántorítson. Teremts nyugalmat magad körül. Érdemes lehet dokumentálnod a detox előtti és utáni gondolataidat, hogy később vissza tudd nézni a fejlődést. Lehet, hogy kezdetben úgy érzed, hogy ez nem neked való, de mindig arra gondolj, hogy csak 2 óráról van szó.

A digitális detoxról egyre többször esik szó, de ne úgy tekints arra, mint egy trend, amit azért kell követni, mert az menő. Igen, menő, de a te érdekedet szolgáló, hogy legyen idő fókuszálnod a lényegre és önmagadra is.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels