A németországi Eisenachban működő üzemet október első hetében állítják le. A mintegy 1360 dolgozót rövidített munkaidőre jelentik be, így bérük nagy részét az állami támogatás révén megkapják.
A ma bejelentett közlemény szerint legkorábban 2022 elején indulhat újra a termelés, de konkrét dátum nincsen. Ezt azzal indokolták, hogy a félvezetők hiánya miatt az egész ágazat rendkívüli helyzetben van, és nem lehet tudni, hogy mikorra állnak helyre a gyártáshoz szükséges ellátási láncolatok.
A dolgozókat csütörtökön értesítették. Szakszervezetük erősen kifogásolja az eljárást, mert a két napja tartott állománygyűlésen szó sem volt leállásról, és a munkaadó egyeztetés nélkül döntött.
Az egykori NDK területén fekvő gyárban korábban Wartburg gépkocsikat gyártottak. Az Opel 1990-ben vette át az üzemet, amelyet sokáig a kelet-német gazdaság megújításának és felzárkóztatásának mintapéldájaként tartottak számon.
Az eisenachi üzem a Türingia tartomány egyik legnagyobb ipari munkáltatója. A chiphiány a vállalatcsoport egészét sújtja, adataik szerint a január-júniusi időszakban 700 ezer autót nem tudtak legyártani miatta. Az üzletmenet így is jól alakult, a társaság 75 milliárd euró bevételt és 5,9 milliárd euró nyereséget ért el hat hónap alatt.
Fotó: Wikimedia
#autoipar #opel #gazdasag #nyersanyaghiany #nemetorszag