digitalis keszsegek, jovo munkai, keszsegek fejlesztese, onfejlesztes
digitalis keszsegek, jovo munkai, keszsegek fejlesztese, onfejlesztes

A jövő legkeresettebb digitális készségei: Melyeket érdemes elsajátítani?

blank
blank

Egy valami biztos, és ez a változás. Jobb ezzel szembenézni és alkalmazkodni hozzá. Ha behúzod a féket, azzal magadat fogod hátráltatni. A jövőben sokkal nagyobb digitális jártasságra lesz szükségünk.

A digitális forradalom gyorsan formálja a munkaerőpiacot, de az élet minden területére hatással van. Az új technológiák bevezetése nemcsak az iparokat, hanem az egyéni készségeket is megváltoztatja, azaz nekünk is képezni kell magunkat, hogy időben reagálni tudjunk ezekre a változásokra. Az Európai Bizottság egy cikkében hosszabban kitérnek arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket tartogat számunkra a jövő. Jobb ezt tudni és akár felkészülni, fejlődni.

Mire lesz szükségünk a jövőben?

1. Programozási és kódolási ismeretek

A szoftverfejlesztés és a programozás alapjai már nem csak a technológiai szakemberek számára fontosak. Egyes munkakörökben ugyanis egyre inkább igény van az alapszintű kódolási ismeretekre. A Python, JavaScript és a Java ismerete különösen előnyös lehet a jövőben.

2. Adatkezelés és elemzés

Az adatok a modern gazdaság gerincét képezik, ám a rendszer csak akkor működik jól, ha van hozzáértő, aki ezekkel jól bánjon. Az adatok gyűjtésével, elemzésével és értelmezésével a vállalatok képesek jobb döntéseket hozni és növelni a versenyképességüket, így, ha az ilyen készségek birtokában vagyunk, sokkal jobb eséllyel indulunk neki a munkakeresésnek.

3. Kiberbiztonsági ismeretek

A digitális világban egyre több fenyegetés jelentkezik, ezért a kiberbiztonság ismerete rendkívüli fontosságú lesz. Az alapvető biztonsági protokollok megértése, a veszélyek felismerése és a biztonsági rendszerek kezelése létfontosságú készséggé fog válni.

4. Mesterséges intelligencia (AI vagy MI) és gépi tanulás (ML)

Az AI és az ML olyan technológiák, amelyek automatizálják és optimalizálják a folyamatokat. Ezen ismeretek birtokában (például az algoritmusok tervezése és az AI eszközök használata) hatalmas versenyelőnyt jelenthetnek. Ahelyett, hogy attól tartunk, hogy a robotok uralkodni fognak felettünk, ideje szert tenni arra, hogy bánni tudjunk azokkal.

5. Felhőalapú technológiák ismerete

A felhőalapú számítástechnika átalakította az adatok tárolásának és kezelésének módját, amelyet már ismerünk és alkalmazunk, de a jövőben már nem lesz elég csak ismerni, hanem az sem árt, ha kezelni tudjuk és értjük, hogy mi és hogyan zajlik.

6. Digitális marketing és közösségi média kezelése

A megfelelő stratégiák kialakítása és végrehajtása nélkülözhetetlen a vállalatok számára. A SEO, a PPC hirdetések, valamint a tartalomkészítés és a közösségi média kezelése olyan területek, amelyben érdemes jártasságot szereznünk, ahhoz, hogy versenyképesek maradjunk a munkaerőpiacon.

7. UX/UI tervezés

A felhasználói élmény (UX) és a felhasználói felület (UI) tervezése a termékek és szolgáltatások sikerében nagy szerepet kapnak. A digitális termékek optimalizálásában szerzett jártasság olyan készség, amelyek iránt folyamatosan növekvő kereslet mutatkozik.

8. Virtuális valóság (VR) és kiterjesztett valóság (AR) technológiák

Új utak nyíltak meg a szórakoztatás, az oktatás és az ipari alkalmazások terén, köszönve a VR és AR-technológiának. Ezek használata és fejlesztése speciális készségeket igényel, amelyek egyre fontosabbá válnak a jövőben.

Rónai Márta