Dana egy coaching ülésen panaszkodott arról, hogy kollégája, Ethan ismét kéretlen tanácsokkal látta el őt új üzletfejlesztési kezdeményezése kapcsán. Amint Dana bemutatta javaslatát, Ethan azonnal közbeszólt: „Gondoltál már email marketing kampányra?” és „Ezt mindenképp együtt kellene csinálni az értékesítéssel!” Idővel Ethan jó szándékú lelkesedése frusztrálta Dana-t, és elkezdte magában tartani az ötleteit, hogy elkerülje a kéretlen tanácsokat, amelyek gyakran aláásták az önbizalmát.
A kéretlen tanácsok hatása
Ha valaha is voltál Dana helyében, akkor tudod, hogy a kéretlen tanácsok – még ha jó szándékúak is – néha tolakodónak tűnhetnek és alááshatják az önbizalmadat. Talán egy értekezleten egy kolléga közbeszól, hogy különböző módokat javasol az általad bemutatott adatok értelmezésére, ezzel látszólag zavarba hozva téged a vezetők előtt. Vagy amikor egy megbeszélésen a főnököd tanácsokkal halmoz el egy probléma megoldása helyett, amelyre inkább empátiát vártál volna.
Az önmagadba vetett bizalom fontossága
Az ilyen helyzetekben fontos, hogy megőrizd a saját szakértelmedbe vetett bizalmadat. Bár érdemes nyitottnak lenni az új ötletekre és visszajelzésekre, meg kell húznod a határokat, amikor a kéretlen tanácsok túl gyakoriak, túlterhelőek vagy nem helyénvalóak. Íme néhány módszer, hogyan állítsd fel ezeket a határokat tiszteletteljesen.
Így kezeld a kéretlen tanácsokat
Fogalmazd meg ötleteidet döntésként, ne vitaként: Például ne azt mondd: „Gondolkodom rajta, hogy kipróbálom X-et,” hanem inkább: „Úgy döntöttem, hogy kipróbálom X-et, mert Y és Z előnyei vannak.” Ezzel jelezheted, hogy információt osztasz meg, nem pedig visszajelzést kérsz.
Mutasd meg, hogy már van támogatásod: Amikor említed, hogy ötleted már pozitív eredményeket hozott, vagy hogy támogatják a feletteseid, külső partnerek, ez azt jelzi kollégáidnak és főnöködnek, hogy az ötleted már validált és elfogadott a szervezeten belül vagy kívül.
Kombináld a bókot a határral: Hogy udvariasan visszaszerezd az irányítást, jelezd, hogy értékeled valaki véleményét, de jelenleg nem keresel új ötleteket. Használj ilyen kifejezéseket: „Értékelem a gondolataidat, de a jelenlegi tervhez kell ragaszkodnunk, hogy tartani tudjuk a határidőket.” vagy „Köszönöm, hogy szóltál. Ebben a projekten teljes mértékben elkötelezettek vagyunk X mellett, alapos megfontolás után.”
Kérd meg egyenesen, amit szükségesnek tartasz: Legyél világos azzal kapcsolatban, milyen típusú visszajelzést vársz. Például: „Értékelem az észrevételeidet. Most kifejezetten a költségvetés kezelésére vonatkozó visszajelzéseket keresek, nem pedig új funkciók felfedezését.” Vagy: „Izgatottan osztom meg, amin dolgozom. Ebben a szakaszban szeretném a haladást megosztani, nem pedig új ötleteket keresni.”
Összegzés
Bár a kéretlen tanácsok zavaróak lehetnek, lehetőséget adnak arra, hogy gyakorold a munkád kevésbé személyesre vételét. Ha mások véleménye túlterhelővé válik, tudni fogod, hogyan állj ki magadért világosan, kedvesen és határozottan.