Felmondás
Felmondás

Felmondtak neked? Felmondtál? Tedd emelt fővel!

blank
blank

Egy munkahelyen felmondani olyan lehet, mint egy párkapcsolatot lezárni. Okozhat nagy lelki gyötrelmet, csalódást, de mégis úgy érdemes kiszállni, hogy a lehető legkorrektebbek legyünk. Akkor is, ha nem önszántunkból hagyjuk el azt a munkahelyet.

Váltani szeretnél, mert másra vágysz? Esetleg felajánlottak neked egy jobbnak ígérkező lehetőséget? Netalán a nézeteid és elvárásaid nem egyeznek a munkahelyeden, amely felmondást eredményezett? Ebben a nehéz helyzetben hogyan érdemes és illik magunk mögött hagyni a régi helyünket?

Etikett a felmondás után

Akár a munkaadó, akár mi magunk kezdeményezzük a felmondást, a munkahely elhagyása mindig kényes és érzelmekkel teli helyzet. Felejtsd el a Ludas Matyi-féle virtust, hogy aki sérelmet okozott benned, azt háromszorosan adod vissza. A te megítélésed és a jövőbeli érzelmi, lelki életed érdekében válaszd a korrekt búcsút. De hogyan illik elhagyni a régi munkahelyet és mire figyelj a távozás során?

Korrekt felmondás

Ha te mondasz fel, akkor legyél annyira előrelátó, hogy időben közlöd a feletteseddel. Fontos, hogy őszintén és határozottan állj elé és elmondd a döntésedet. Arra is gondolnod kell, hogy ez a döntés érintheti a vezetőséget  olyan hirtelen, amely kihívást jelent számára. Valamint számolj a felmondási idővel is, amely általában 30 nap szokott lenni (de ez a szerződéstől függ). A korrektség jegyében pedig ezeken a napokon éppen úgy lásd el a munkádat, mintha nem lebegne előtted, hogy felmondtál ott.

Sokkal nehezebb megélni azt, ha veled közlik, hogy ennyi volt, itt a vége. Akármilyen nehéz is, próbáld meg visszafogottan kezelni a helyzetet, főleg a magad érdekében. A dühös vagy indulatos reakciók nem segítenek, sőt ronthatják a szakmai és emberi megítélésedet is. Érdemes azonban tisztázni a felmondás okait, hiszen ezekből tanulhatsz.

Zárd le, add át tisztességesen

A távozás előtti hetekben tegyél meg mindent azért, hogy a feladataink átadása zökkenőmentes legyen. Írd össze a futó projektjeidet, valamint azt, hogy melyik hol tart. Állíts össze listát az elvégzendő teendőkről, és adj át minden releváns információt annak a munkatársadnak, aki a te pozíciódat átveszi. Csupán azért, hogy a helyedre kerülő munkáját megnehezítsd, nem őt, hanem téged fog minősíteni. Ez nemcsak etikátlan, hanem a szakmai hírnevedet is rombolhatja.

Havan lehetőséged, segítsd az új munkatárs betanulását. Ezzel a pozitív benyomással ilyen nyomot hagyhatsz magad után.

Őrizd meg a kapcsolatokat

A munkahelyi búcsú kiváló alkalom arra, hogy megőrizd a kapcsolataidat és pozitív nyomot hagyj magad után. Sőt, akár igyekezz ezeket életben is tartani.

Ha van rá lehetőséged, akkor személyesen búcsúzz el a kollégáidtól és a vezetőidtől. Legalább a közvetlen munkatársaiddal viselkedj így, de egy jól összeállított búcsú e-mail mindenkihez eljuthat. Hangsúlyozd ki, hogy miért vagy hálás, mivel gyarapodtál az ott eltöltött idő alatt.

A távozásoddal hagyj magad mögött minden sérelmet és a céges titkokat, adatokat is tartsd meg magadnak.

Kerüld a negatív kritikát

Bármilyen kellemetlen élményeid is voltak a munkahelyen, fontos, hogy távozásod után se beszélj negatívan a cégről, a vezetőkről vagy a kollégákról. Ez elvi kérdés akkor is, ha bőven tudnál mit mondani. A negatív megjegyzések és a cég rossz színben feltüntetése a saját hírnevedet is csorbíthatja.

Készülj a jövőre

Ha te döntöttél a váltás mellett, sokkal könnyebb a helyzeted, de ha neked mondtak fel, akkor is úgy tekints erre a változásra, mint új lehetőségre. Ha még nincs kilátásba új munkahely, érdemes ezt az időszakot arra használni, hogy átértékeld a karrieredet. Emellett készíts professzionális önéletrajzot, amelyet felfrissítesz. Az álláskeresés során az előző munkahelyeddel kapcsolatos tapasztalataid is segíthetnek tisztázni, hogy pontosan mit keresel egy új pozícióban és mit nem.

Építs, ne rombolj

A munkahely elhagyása mindig érzelmeket kavar fel. Akkor is, ha jó szájízzel és akkor is, ha keserűségekkel teli távozol. A helyes hozzáállás hosszú távon kifizetődő a pozitív megítélésed, és a saját fizikai és mentális egészséged érdekében is. Egy professzionális búcsúval olyan benyomást hagyhatsz magad után, amely később ajánlásokban, szakmai támogatásban vagy akár új lehetőségekben nyilvánulhat meg.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels