blank

A hosszú munkaórák nem garantálják az előléptetést – sőt, akár vissza is üthetnek

blank
blank

A munkahelyi kultúrában mélyen gyökerezik az a nézet, hogy minél több időt töltünk a munkahelyen, annál elismertebbek, előléptetésre méltóbbak vagyunk. Ez azonban egy olyan tévhit, amely a modern munkaerőpiac és a hatékony munkavégzés szempontjából egyre kevésbé állja meg a helyét.

A túlórázás mögötti valóság

Valóban szorgalomra utal az, ha valaki elsőként érkezik és utolsóként távozik? Nem feltétlenül. A hosszú munkaórák gyakran nem a megnövekedett teljesítmény vagy a kimagasló eredmények jelei, hanem a nem megfelelő időgazdálkodás következményei. A folyamatos túlórázás ugyanis nemcsak testi-lelki kimerültséghez, hanem kiégéshez is vezethet, ami hosszú távon rontja a teljesítményt és a munkahelyi megítélést is.

A hatékonyság többet számít, mint az idő

A hatékony munkavégzés nem arról szól, hogy hány órát töltünk az íróasztalnál, hanem arról, milyen értéket teremtünk ezalatt az idő alatt. A jó időmenedzsment, a világos prioritások, a fókuszált munkavégzés és a megfelelő pihenés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy rövidebb idő alatt is kiemelkedő eredményeket érjünk el.

Mit néznek a vezetők valójában?

A vezetők és HR-szakemberek egyre inkább azokat az alkalmazottakat értékelik, akik önállóan, felelősségteljesen dolgoznak, képesek priorizálni, és valódi hozzáadott értéket nyújtanak a cég számára. A túlterheltség nem hőstett, hanem sokszor jelzésértékű problémára utal – például arra, hogy az adott munkavállaló nem tud hatékonyan delegálni, rendszert építeni vagy nemet mondani.

Az előléptetéshez vezető út

Az előléptetés nem a ledolgozott órák számán múlik, hanem az eredményeken és a képességeken. Akik fejlődnek, tanulnak, proaktívan állnak a munkához és jó hatással vannak a csapatukra, nagyobb eséllyel kerülnek vezetői vagy magasabb pozícióba – még akkor is, ha nem ők vannak bent legtovább az irodában.


Összegzés:

A hosszú munkaórák nem automatikusan egyenlők a szakmai előmenetellel. Az egészséges munkavégzés, a tudatos időbeosztás és a hatékony, eredményközpontú hozzáállás sokkal fontosabb tényezők az előléptetés szempontjából, mint a túlórában töltött esték száma.