A legstresszesebb szakmák esetében bizony jóval nagyobb esély van a kiégésre is. Most megmutatjuk, hogy mik azok a hivatások és szektorok, amelyek fizikálisan és mentálisan is megterhelhetik a dolgozókat. Bármilyen karriert is választunk, rendkívül fontos, hogy a mentális egészségünkre is odafigyeljünk.
Ez derült ki egy kutatásból
2024 őszén a Claims.co.uk, egy személyi sérülésekkel kapcsolatos kárigényeket kezelő cég azt vizsgálta, hogy melyek azok a szakmák, amelyek leginkább negatív hatással lehetnek az emberekre. A jelentéshez az Egyesült Királyság kormányától származó anyagokat használták fel.
Az adatokban az szerepelt, hogy a válaszadók hány százaléka tartotta felelősnek a jelenlegi vagy a legutóbbi munkahelyét a stressz, a szorongás vagy a depresszió kialakulásáért. Ezek alapján az derült ki, hogy az Egyesült Királyságban a rendőrök a legstresszesebbek, de nincsenek könnyű helyzetben a szociális munkások sem. Emellett pedig minden ötödik ember úgy gondolja, hogy munkája negatív hatással van a mentális egészségére.
A Lepaya nevű képzési vállalat pedig Hollandiában, Belgiumban, az Egyesült Királyságban és Németországban végzett kutatást. Az eredményekből kiderült, hogy az európai munkavállalók kétharmada küzd stresszel. Az oktatás és az egészségügy azok a szektorok, amelyek a leginkább érintettek. Ennek oka, hogy ezeknél a munkaköröknél nagyobb a felelősség, valamint a munkaidejük is jóval hosszabb lehet. A kórházi dolgozók, a mentősök, a rendőrök, a tűzoltók és még jó néhány szakma esetében az éjszakai munkavégzés is újabb kihívást jelent.
Mit tehetünk, hogy a legstresszesebb szakmák miatt se történhessen meg a kiégés?
Az elmúlt időszak vizsgálatai rámutatnak, hogy a munkavállalók számára fontos lenne, hogy mindenhol biztosítsák azokat a jóléti programokat, amelyek segíthetnek abban, hogy a mentális egészségük egy feszültebb munka mellett is figyelmet kapjon. Emellett pedig rendkívül fontos a munka és magánélet közötti egyensúly megteremtése.
Számos esetben a munkahelyi stressz nagy része abból ered, hogy a munka és a magánélet közötti határok egyre inkább elmosódnak. Ebben pedig szerepet játszik a home office elterjedése is. Egyes foglalkozásoknál ma már szinte lehetetlen, hogy a dolgozók teljesen elérhetetlenek legyenek, amikor lejárt a munkaidejük. Éppen ezért kulcsfontosságú a határhúzás, amelyeket csak nemcsak a kollégák, hanem magunk felé is közvetítenünk kell. Az e-mailek és telefonokkal kapcsolatban fontos megadni egy időintervallumot, amin kívül már nem válaszolunk a megkeresésekre.
Ez a helyzet Magyarországon
A ,,State of the Global Workplace Report” 2024-es eredményei alapján kiderült, hogy globálisan a munkavállalók 41 százaléka napi szintű, nagyfokú munkahelyi stresszről. A helyzet hazai szinten sem sokkal jobb, ugyanis a kutatás szerint a magyar dolgozók 31 százaléka érzi ezt. Egy 2021-es hazai tanulmányból kiderült, hogy fokozott munkahelyi stresszterhelésnek vannak kitéve a humán egészségügyi és szociális ellátás ágazat munkavállalói.
A probléma azonban szintén széles körben érinti a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás, az idegenforgalom, az építőipar, valamint a kereskedelem, gépjárműjavítás és az ingatlanügyi ágazatok munkavállalóit. A változáshoz elengedhetetlen az, hogy a munkahelyeken a dolgozók testi és lelki egészségvédelme értékként szerepeljen. Ezáltal pedig olyan munkakörnyezet megteremtésére lehet lehetőség, ahol a mentális egészséget és a jólétet támogatják a munkáltatók.
Forrás: Euronews és Házipatika
Kiemelt fotó: Freepik/KamranAydinov