A home office és távmunka fogalmak használata egészen addig nem kapott akkora figyelmet és teret, amíg a koronavírus alattomosan be nem kúszott az életünkbe és jó sokáig karanténban tartott minket. Mára már visszatért az életünk a normál kerékvágásba, de a home office és a távmunka is megmaradhatott az életünkben. Mindennek persze érezhető hatása van.
Az otthonunk a saját birodalmunk, ahová a munkát csak elvétve és nem szívesen visszük haza. Ugyanis fontos megtartani a munka és a magánélet normális egyensúlyát. Ez egészen addig működött, amíg a koronavírus térdre nem kényszerített minket és azt parancsolta, hogy minimalizáljuk az egymással való érintkezést. Ennek eredményeképp az otthonunk vált a gyerekek iskolájává és a felnőttek egy jelentős részének munkaterületévé.
A home office múltja és jelene
Tény, hogy a Covid idején vált mentőövvé és kényszermegoldássá az otthonról dolgozás, de mindez már a pandémia előtt is létező volt, csak nem kapott ekkora szerepet. A távolról dolgozás azóta is jelen van és nevezhetjük a koronavírus utóhatásaként is. A technikai fejlődés is nagyban segíti azt, hogy egyes munkaköröket akár otthonról dolgozva is be lehessen tölteni.
Változás az ingatlanpiacon
A távmunka az ingatlanpiacon is megmutatta hatását, emiatt a jelenben máshogy tekintünk az ingatlanokra. A pandémia idején ugyanis sokan arra döbbentek rá, hogy az otthonuk nagyon szűkös és nagyobb ingatlanra lenne szükségük. Ez persze nagyobb kiadással jár. Akik mindezt nem tudták vállalni a nagyobb városokban, azok a tágasabb otthon eszményét kisebb városokban igyekeztek megvalósítani. Megnőtt az igény a kerttel rendelkező házak vásárlására, és erre is a karantén világította rá az embereket.
A koronavírus előtt az otthonunk nem volt az elsődleges életterünk, hiszen a hétköznapok nagy részét a munkahelyen, gyerekeink az iskolában töltötték, csak a hétvégéken élvezhettük otthon a pihenést. Mindez egy csapásra változott meg. A lakóépületek esetében fontos szemponttá vált, hogy külön dolgozószoba álljon a rendelkezésre, a nyaralók esetében pedig a téliesített, fűthető ingatlanok váltak keresetté. A nagyvárosok vonzóak amiatt, hogy jobb megélhetési lehetőséget kínálnak. Egy városközponti ingatlan vásárlása vagy bérbeadása azért is drágább mulatság, mert fontos szempont a megközelíthetőség. A világjárvánnyal azonban mindez megváltozott, mert a munkavégzés megvalósulhatott anélkül, hogy irodaházhoz, munkahelyhez kötött lett volna.
Habár már véget ért mindenféle korlátozás, de a home office lehetősége sokak számára vonzó lehetőség maradt munkaadói és munkavállalói részről is. Ha az álláshirdetések között böngészünk, sok alkalommal futhatunk bele hibrid vagy akár teljesen home office munkalehetőségekbe. Még ez is átalakulás alatt van, hiszen a cégek még most alakítják át az irodai és a home office munkavégzés arányát. Egyre inkább tudatosulni látszik az, hogy a megélhetés nem kötődik konkrét fizikai helyhez.
Akármilyen régóta létezik az otthonról dolgozás, a legtöbben a pandémia óta ismerjük igazán és akár a mai napig is benne lehetünk. Sőt, vannak, akik a fizetésemelésről is lemondanának annak érdekében, hogy otthonról dolgozhassanak. A home office ráadásul megadja azt a rugalmasságot, hogy a munka lényegében bárhonnan végezhető. A lényeg csupán az, hogy a ránk bízott feladatot maradéktalanul elvégezzük. Ez a tendencia pedig azt is maga után vonta, hogy nagyobb igény merült fel a csendes és nyugodt lakhelyre.
Azt már tudjuk, hogy a távmunka nem a Covid szüleménye, hiszen előtte is létezett, de annyi biztos, hogy a járvány segített ahhoz alkalmazkodni. Annyira, hogy azóta sokan rájöttek, hogy a munkavégzés otthonról pont olyan jól működhet, mint az irodában ülve. Ez az, ami turbulenciát okozott az ingatlanpiacot. Az ingatlanok árát ugyanis befolyásolja az, hogy hol dolgozunk és hol lakunk. A kereskedelem és az ingatlan összefonódása azt eredményezi, hogy egymásra hatással vannak.
Aki számára vágyott és megvalósítható a home office lehetősége, lehet, hogy egészen más szempontokat tart fontosnak, mint akkor, amikor bejárt a munkahelyére. Ebben az esetben már nem számít a megközelíthetőség, a tömegközlekedés, az autópálya, a dugó.
Egy kutatás során fény derült arra, hogy nemcsak a kereskedelemben történt változás a korlátozások idején, hanem mindez a lakáspiacban is megmutatta magát. Megemelkedtek ugyanis a külvárosi lakások árai a városai ingatlanokhoz képest. Az irodaépülettel rendelkező vállalkozásoknak át kell gondolniuk, hogy a megüresedett irodáikat mire akarják használni, hiszen egyre kevésbé van értelme és kihasználtsága.
Szerző: Rónai Márta