Áprilisban a munkanélküliek száma 176 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalék volt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A hivatal által mérvadónak tekintett február-áprilisi háromhónapos időszakban 170 ezer volt a munkanélküliek átlagos létszáma, a munkanélküliségi ráta 3,5 százalékot mutatott
A 15-74 éves munkanélküliek száma 36 ezerrel, míg a munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal csökkent.
A 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 2,5 százalékponttal, 10,0 százalékra mérséklődött, ennek ellenére az összes munkanélküli 17,5 százaléka közülük került ki. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,8 százalékponttal, 3,1 százalékra csökkent, míg az 55-74 éveseké gyakorlatilag nem változott: 3,2 százalék volt.
A férfiak körében a munkanélküliek száma 95 ezer volt, munkanélküliségi rátájuk 0,5 százalékponttal, 3,7 százalékra mérséklődött. A nőknél a munkanélküliek száma 75 ezret tett ki, a munkanélküliségi ráta pedig 1,2 százalékponttal, 3,3 százalékra csökkent.
A munkakeresés átlagos időtartama 9,2 hónap volt, a munkanélküliek 34,7 százaléka legalább egy éve keresett állást.
A KSH jelentése hozzáfűzte, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma egy év alatt 16,0 százalékkal, 242 ezerre csökkent április végére.
Sosem volt ennyire kevés álláskereső
A rendszerváltozás óta nem tartottak nyilván az idén májusinál kevesebb álláskeresőt Magyarországon – ezt már Palkovics László technológiai és ipari miniszter jelentette ki, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) szerdai közleménye szerint. Hozzátették, az eddigi legkedvezőbb adatot közel 235 ezer álláskeresővel 2019 decemberében regisztrálták, a legfrissebb kimutatás szerint mostanra 234 ezer alá csökkent a munka nélkül lévők száma.
Palkovics László kiemelte: a munkaalapú gazdaság sikeres kiépítésének köszönhetően, egy világjárvány és a háborús helyzet dacára 2010 óta egymillió új munkahely létesült Magyarországon, a munkanélküliségi ráta a harmadára zsugorodott.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) gyorsjelentése szerint májusban az előző hónaphoz viszonyítva több mint 8 ezerrel, egy év alatt pedig 40 ezerrel csökkent az állás nélkül lévők száma. A 233 615 fős rekordérték előjele volt, hogy 2022 összes eddigi hónapjában kedvezőbben alakult az álláskeresők száma, mint bármikor a korábbi évek azonos hónapjában. A várakozásoknak megfelelően a szezonális munkák beindulásával – például az építőiparban mezőgazdaságban, idegenforgalomban – folytatódott a mérséklődés.
A rendszerváltás óta nem tapasztalt csúcsnak számít, hogy hosszú hónapok óta hozzávetőleg 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon. A foglalkoztatás a leglendületesebben a magas hozzáadott értékű ágazatokban bővült, például az informatikában vagy a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységekben. A munkanélküliek aránya az uniós átlag felét teszi ki, és a legalacsonyabbak közé tartozik Európában.
Forrás: MTI
Fotó: Envato