érzelmi intelligencia, EQ, öntudatosság, meditáció, önfejlesztés
érzelmi intelligencia, EQ, öntudatosság, meditáció, önfejlesztés

Ezzel a 3 gyakorlattal növelheted az érzelmi intelligenciád

blank
blank

Mindenkinek nehézséget okoz időnként az érzelmek kezelése. Természetes, hogy negatív érzéseink vannak, és nem várhatjuk el magunktól vagy másoktól, hogy ezeket félretegyék csak azért, mert munkahelyen vagyunk. Ezek a negatív érzelmek azonban károsak lehetnek kapcsolatainkra és teljesítményünkre.

A HBR kutatója a Yale Egyetemen vezetőknek tanított érzelmi intelligenciát, és tanúja volt annak, milyen átalakító hatása lehet a sikerre. Három kulcseleme az érzelmi intelligenciának az öntudatosság, az önszabályozás és a pozitív kapcsolatok. Legújabb könyvében, a Sovereign-ban, tudományos alapú stratégiákat vizsgál, amelyek segítségével ezeket a készségeket gyorsan fejleszthetjük.

Érzékeld az öntudatosságodat két perc alatt

Amikor egy helyzetre olyan módon reagálunk, amit később megbánunk, az általában nem szándékos. Egyszerűen csak hiányzik az öntudatosságunk.

Mi az öntudatosság? Az a képesség, hogy tudatosak legyünk azzal kapcsolatosan, hogy mi történik a fejünkben – például hogy mérgesek vagy fáradtak vagyunk-e – és ne essünk az impulzív viselkedés csapdájába, amikor valaki túllépi a határainkat.

Egy egyszerű gyakorlat segíthet az öntudatosságunk növelésében:

  1. Figyeljük meg testünk állapotát.
  2. Vegyük észre a gondolataink sűrűségét
  3. Figyeljük meg az érzelmeinket.

Ez a gyakorlat segít gyorsan felmérni belső állapotunkat és stresszszintünket. Így eldönthetjük, hogy optimális állapotban vagyunk-e a következő feladatunkhoz.

Önszabályozás a légzésed segítségével

Egyéb tanulmányok szerint a légzőgyakorlatok az egyik leghatékonyabb és leggyorsabb módjai az érzelmek kezelésének valós időben. Például próbáljuk meghosszabbítani a kilégzéseinket, mert ez lassítja a szívverésünket és megnyugtat minket.

Egy gyakorlat: csukjuk le a szemünket, lélegezzünk be négyig számolva, majd lélegezzünk ki nyolcig számolva legalább két percig. Ez aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely segít a testünknek pihenni és emészteni.

Kapcsolatok építése mikro-momentumokkal

Vannak emberek, akikkel a találkozásunk után kimerültnek érezzük magunkat, míg mások után reménykedőnek és energikusnak. A különbség a pozitív energizálók jelenlétében rejlik, akik megértik a mikro-momentumok fontosságát.

Ezek a személyek pozitív hatással vannak jólétünkre és képesek extrém szintű produktivitást teremteni a szervezetünkben. Az érzelmileg intelligens emberek tudják, hogyan teremtsenek pozitív kapcsolatokat empátiával, őszinteséggel és együttérzéssel.

Próbáljuk meg minden találkozást lehetőségként látni arra, hogy felemeljük a másik személyt. Egy bók, egy nevetés vagy egy együttérző szó csodákra képes. Kutatások szerint nem csak a másik személy fog jobban érezni magát, hanem mi is, feltéve, hogy szavaink és tetteink őszinték.

Meditáció és az érzelmi intelligencia

A rendszeres meditációs gyakorlat segíthet növelni az öntudatosságot, az érzelmi intelligenciát és a pozitivitást. A meditáció erősíti az agy azon területeit, amelyek elősegítik az önkontrollt, az öntudatosságot és az érzelemszabályozást.

Kapcsolataink munkahelyünkön nagyon fontosak, mégis ritkán kapunk formális oktatást vagy képzést arról, hogyan viszonyuljunk másokhoz. Az érzelmi intelligencia fejlesztése – különösen az öntudatosság, az önszabályozás és a pozitív kapcsolatok – nem csak kellemesebbé és produktívabbá teszi interakcióinkat, hanem növeli jólétünket és jobb vezetőkké tesz minket.