Ahogy mondani szokták: a családtagjainkat nem választhatjuk meg, de a barátainkat már igen. A legváratlanabb helyen, helyzetben és személyben találhatunk rájuk. Jöhetnek és mehetnek, de lecövekelhetnek melletted életed végéig.
A barátság alapjai
Álljunk csak meg egy pillanatra! Gondolkodtál már azon, hogy vajon mi szükséges egy igazán jó barátság kialakulásához?
Akárcsak a szerelemben, ha a barátság nem a bizalomra épül, akkor hamar kibillenhet az egyensúlyából a kapcsolat és eltűnhet az életünkből.
A barátok elfogadják egymást olyannak, amilyenek. Nem akarják megváltoztatni és hibáikkal, egyediségükkel szeretik és támogatják egymást.
Az őszinte kommunikációval még a nehezebb időszakokat is át lehet vészelni. Képesnek kell lenni arra, hogy érzésinket – legyenek azok jók vagy rosszak –, gondolatainkat, véleményünket nyíltan ki tudjuk tárni a barát elé és ez kölcsönösen igaz.
Egyforma, vagy nagyon hasonló érdeklődési kör hiányában a baráti kapcsolat sem tartható fent sokáig, így az is egy nagy összetartó kapocs.
A barátság sem azt jelenti, hogy ugyanolyan gondolkodással és ízléssel rendelkeznek. Más családokból, más szokásokkal felvértezve egészen máshogy láthatjuk az életet, ezért a jó barátság fenntartásához szükség van az empátiára.
A fent olvashatók megléte sem ér semmit, ha nem szánunk a barátunkra, a barátság ápolására kellő időt és figyelmet.
Más kor, máshogy?
A fentiekből kiderül, hogy két ember közötti baráti viszony kialakításában a kornak, a nemnek semmi köze nincs. Mégis nehezen elképzelhető, hogy más generáció tagjai között barátság alakuljon ki? Pláne a munkahelyen?
Még a baby boomerek (1946-164 között születtek) is munkaerőpiacon lehetnek, de javarészt az X (1965-1980 között születtek) és Y-generáció (1981-1995) tagjai között van a munkaképes felnőtt. A Z-generáció (1996-2010) képviselői még gyerekek vagy fiatal felnőttek. Ez utóbbiak pedig még csak most kapcsolódnak be a munka világába.
Ha egy cég összetételéről elmondható, hogy fiatalos, lendületes csapat, akkor sem arra kell gondolni, hogy csakis 30 év alattiak dolgoznak ott. Az idősebb korosztály tagjai között is lehetnek rugalmas, a korral haladni akaró és tudó munkavállalók. A munkahelyi összetétel az életkori sajátosságok szerint igen eltérő lehet, ám egyáltalán nem összeegyeztethetetlen. Ha minden jól működik, akkor az egyes dolgozók előnyeit kamatoztatni lehet.
Generációs előnyök
Milyen pluszt adhat egy baby boomer a munkahelyi csapatnak? Nos, évtizedes tapasztalat van a hátuk mögött, már a nyugdíjhoz közelítenek. Sok változást megéltek, keményen meg kellett dolgozniuk és hatalmas tapasztalattal rendelkeznek. Nem csoda, ha közülük sokan vannak vezetői pozícióban és a fiatalabbakat is rájuk merik bízni a tudás, ismeretek átadásában. Elmondható róluk, hogy javarészt alá- és fölérendeltségi viszonyban dolgoztak, így ez számukra a normális. A boomerek egy része küzd a modern technikai kihívásaival és kevésbé képesek elsajátítani azt.
Az X-generáció már szabadabb lelkű és vállalkozóbb szellemű dolgozókat jelent, akik ugyancsak megtapasztalhattak már nehézségeket és változásokat. Ez a korosztály is nagy gyakorlattal és tapasztalattal van felvértezve, de talán rugalmasabbak, mint a boomerek. Köztük lehetnek olyanok, akik kimondottan igénylik a kihívásokat és nem félnek kockáztatni sem. A technikai újdonságokkal nem áll hadilábon, de csak fiatal felnőttként tapasztalták meg mindezt.
Az Y-generáció egy más kategória. Ez a csoport már sokkal modernebb és ez annak köszönhető, hogy ők már beleszülettek a technikai fejlődésbe. Abba, amely folyamatosan változik körülöttünk és ehhez könnyen tudnak alkalmazkodni. Számukra teljesen természetes, hogy a munkájukban is alkalmazzák az új eszközöket. Szeretnek kísérletezni, kreatívok és szeretik is, ha ezt megmutathatják.
Nem kérdéses, hogy a Z-generáció tagjai még rugalmasabban képesek felvenni a ritmust a fejlődéssel. Ez a korosztály még csak most lép be a munkaerőpiacra, így számukra nagyon fontos, hogy milyen kezek közé kerülnek. Azaz munkaadói részről nagy fontos a folyamatos képzés és a mentorálás lehetősége.
Generációk közti munkakapcsolat
Egy munkahelyen tehát a fent felsorolt generációból is találhatunk képviselőket. A munkaadók részéről nagy feladat, hogy a különböző korosztályú munkavállalók együttműködését lehetővé tegyék és segítsék. Az együtt dolgozás sok esetben még akkor sem zökkenőmentes, ha nagyjából egy korcsoport tagjai működnek együtt. A többgenerációs munkatársak azonban a szervezet fejlődését szolgálhatják, akár a lemorzsolódás is csökkenthető (persze csak akkor igaz ez, ha a munkahelyi légkör annyira jó).
Generációk közti baráti kapcsolat
A baráti viszony kialakulásakor főleg azt feltételezzük, hogy azonos korú személyek egymásra hangolódásáról van szó. Talán így sokkal nagyobb az esélye annak, hogy megegyezik a világnézet. Ám nagy(obb) korkülönbség esetén is létezhet mindez. Még a munkahelyen is.
Az idősebb és a fiatalabb dolgozók közti jó kapcsolat mutathatja azt, hogy egy hullámhosszon tudnak működni annak ellenére, hogy más tapasztalatokkal rendelkeznek. Azonban az ilyen barátság a magányosság ellenszere és az öregséggel való lelki vívódást is csökkentheti.
Az idősebbek tehát már farkasszemet nézhetnek az öregedés fizikai és szellemi megnyilvánulásaival, ugyanakkor a fiatalabbak szembe találhatják magukat az önálló élet minden nehézségével. Ezek mind olyan frusztrációk, amelyet egy eltérő korú személy máshogy lát és ezzel ránthatja ki a lehangoló állapotból.
Azt gondolnánk, hogy csak az öregedéssel jár együtt a magány és az elkeseredettség, ugyanakkor a fiatalabbakat is elérheti és a nehézségeken egymást segítve léphetnek túl.
Egy kutatás során azt derítették ki, hogy a különböző generációk közötti barátság elősegíti a társadalmi összetartozást és befogadást. Az ilyen kapcsolat mind a két korosztályú személy számára előnyös. Azért, mert megtanulják elfogadni egymás különbségeit és tanulnak egymástól. Rádöbbenhetnek, hogy a korkülönbség ellenére is lehet jókat beszélgetni, nevetni, vagyis ez a barátság legalább annyira jó lehet, mint az azonos korúak között.
Egy másik kutatás is foglalkozott a más generációk közötti munkahelyi barátsággal és arra a megállapításra jutottak, hogy az ilyen munkahelyi barátságok segítenek áthidalni az emberek közötti különbségeket. A munkahelyi légkört befolyásolhatja az életkori sokféleség, de ha létezik az adott környezetben generációk közötti barátság, az a dolgozók közötti feszültséget oldja és enyhíti az életkorral összefüggő nehézségeket.
Szerző: Rónai Márta
Fotó: Envato