tetoválás munkahely, stigma
tetoválás munkahely, stigma

Tetoválás a munkahelyen – stigma?

blank
blank

Mindenki a saját és egyedi genetikai adottságaival születik. Ezeken nem igazán tudunk módosítani. Ha azonban másképp szeretnénk önmagunkon módosítani, sokféle technikához nyúlhatunk: öltözködés, smink, ékszerek, tetoválás és plasztikai műtétek.

Hónap kérdése: Te szereted a munkád?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Mondanánk, hogy a sorban utolsóként említett plasztikai műtét a legdrasztikusabb, ha változtatni szeretnénk a külsőnkön, de valójában a tetoválások és a testékszerek alkalmazása is válhat azzá. A tetoválások és piercingek mennyisége és minősége, valamit az, hogy mennyire sokat akarunk abból mutatni, befolyásolhatja azt, ahogyan a külvilág megítél minket.

Volt idő, amikor…

A tetoválás nem újkori önkifejezési mód. Ötzi, az Andok jégbe fagyva talált múmia is viselt mintákat a testén és az egyiptomiak is előszeretettel varrattak magukra. Ma sincs ez másképp, azonban volt idő, amikor ez a fajta önkifejezés és divathóbort kapukat és lehetőséget zárt el, azaz nem minden munkalehetőség volt elérhető emiatt. A tetovált, piercinget viselt állást kereső jóformán saját magát bélyegezte meg és bármilyen gyakorlattal, tudásanyaggal is rendelkezett, a kinézet alapján mégsem nyert felvételt.

Bezzeg ma…

Modernebbek vagyunk, elfogadóbbak, így a testékszerek és a testet borító minták látványa sem ritka. Elfogadjuk annak tényét, hogy vannak, akik egyáltalán nem kedvelik az ilyenfajta megnyilvánulásokat, míg mások előszeretettel szépítik testüket úgy, hogy azért még fájdalmat is vállalnak. Egy külön csoportot képviselnek azok, akik nemcsak, hogy így akarnak kitűnni embertársaik közül, de túlzásba is tudják vinni. Ők azok, akik (akár egész) testét beboríthatják a tetoválások és/vagy a piercingek csillannak meg a fülben, orrban, ajkakban stb. Ez a túlzásba esés már sokakat megriaszt vagy megbotránkoztat, így a munkavállalók is hátat fordíthatnak az ilyen jelentkezőknek. Más lehet a megítélés, ha csak csínján található piercing és tetoválás.

Egyes munkahelyeken a jól látható tetoválásokkal sincs semmi gond. Nem szükséges takargatni, viselője tehát bátran vállalhatja mindezt. Azzal pedig pláne nincs semmi gond, ha akár nagyobb felületet beterít a tetoválás, ám az öltözékkel teljesen el lehet takarni. A piercingekkel azért más a helyzet, mert vannak olyan munkahelyek, ahol munkavédelmi és egészségügyi okok miatt is tilos mindenféle ékszer használata. Ugyanakkor lehet elegendő annak letakarása és így a felvételt sem akadályozza meg.

Ami a szemnek láthatatlan vagy diszkrét

A munkahelyen nem vetkőzünk le, így jóformán csak azt a tetoválást láthatjuk másokon, amit a viselete vagy saját maga megmutat. Könnyen lehet, hogy az egész kar, a teljes hát pingálva van, ám, ha az nem látszik, arról nem is biztos, hogy tudunk. Az ing, póló alól kilátszó minta azonban már megosztóbbá teheti a jelentkezőt. Mégis az tapasztalható, hogy ebben a tekintetben lazultak a szabályok és a tetoválás, testékszer már nem állja útját annak, hogy valakit alkalmazzanak.

A mértékletességet a piercingviselet szempontjából is érdemes betartani. Habár megengedőbb és elfogadóbb világot élünk e tekintetben, vannak olyan munkakörök, ahol érdemes a visszafogottságot tükrözni.

Mindenki azt csinál a testével, amit akar

Ez tényleg így van és már nem okoz felháborodást sem, ha beavatkozunk a testünk szépítése érdekében így vagy úgy. Ám számolni kell az emberi tényezővel. Márpedig nagyon máshogy láthatjuk a világot. Bizonyára még így is lesznek rosszalló tekintetek, akik nem díjazzák a nagy vagy nagyon látható helyen lévő tetoválást, a több vagy nagyon látványos testékszert. A munkahelyeken is nagyobb elfogadást mutatnak ezek iránt, azonban azt még mindig figyelembe veszik, hogy a testen hol és mekkora mennyiségben helyezkednek el.

Tényleg azt csinál az ember magával, amit csak akar, de érdemes átgondolni a távolabbi jövő szempontjából is mindezt, mielőtt még túlzásokba esnénk. A munkavállalás területén lehet, hogy nehezített terepen kell küzdeniük a bejutásért. Vannak azonban olyan ágazatok, ahol nemcsak nem hátrány a tetoválás, piercing, hanem a hitelesség, a merészség, az önelfogadás jegye: például a divat világa, a szépségipar.

…azt csinál, amit akar, de…

El kell fogadnunk, hogy a munkaadók nem mindegyike szívleli sem a tetoválást, sem a piercinget. Sőt akár kizáró ok is lehet. A pénzügyi, a baki szektor, a minisztériumok, a katonaság esetében nem nézik jó szemmel. Sőt egyes munkáltatók a munkahelyi dress code-ot is megszabják. Ahol sem a láható tetoválás, sem a testékszer nem kívánatos, oda a felvétel nem is lehetséges. Nem minden vállalati kultúra támogatja ezt.

Figyelembe kell venni, hogy az X generációs vállalati vezetők még azt a korosztályt képviselik, akik mereven ragaszkodnak a szabályokhoz. Ez viszont ugyancsak a tetováltak és piercingesek munkavállalók bejutását nehezíti.

Nagyobb esély lehet olyan pozíciót megszerezni, ahol a vezetés fiatalos lendületét nem töri meg az sem, ha egyik másik munkavállalójának tetoválása vagy piercingje van. Könnyen lehet, hogy a vezetők is rendelkeznek valamelyikkel. A jelentkezés előtt érdemes lehet kutakodni a vezetés összetételéről, rugalmasságáról.

Korábbi kutatások azt az eredményt mutatták ki, hogy a tetovált jelentkezőket nem tartották igazán foglalkoztathatónak, vagyis akik nem rendelkeztek tetoválásokkal, azokat alapjában véve alkalmasabbnak ítélték bármilyen pozíció betöltésére. Ezek a kutatások mind a látható bőrfestésre irányultak.

Egy újabb kutatásból már az derült ki, hogy a tetováltakat és nem tetováltakat ugyanúgy alkalmazzák a munkahelyeken és a bérükben sem mutatható ki különbség. Mára tehát már (természetesen nem mindegyik szektorban, mert van, ahol egyszerűen elfogadhatatlan) sokkal inkább elfogadóak a munkaadók a piercinget és tetoválást viselő jelentkezőkkel szemben, vagyis elhelyezkedésük sem lehetetlen küldetés.

Szerző: Rónai Márta