Bár számos álláshirdetésnél a „fiatal csapat” szókapcsolat jelzi, hogy nem igazán számítanak az 50 pluszos jelentkezőkre, számos olyan szakma létezik, ahol kifejezetten előnyt jelenthet a tapasztalat és az a rugalmasság és céltudatosság, ami a rutinos munkavállalókra jellemző.
Az 55 éves és idősebb felnőttek jelentős része dolgozik, vagy keres munkát. A lehetőségek ebben az életkorban is adottak, csak érdemes feltérképezni azt, hogy milyen munkakörökben dolgozik a legtöbb 50 pluszos munkavállaló, így nagyobb eséllyel találjuk meg a hozzánk passzoló állásokat.
Ha a magyarországi statisztikákat nézzük, jól kivehető trend rajzolódik ki. Az elmúlt években folyamatosan növekszik a munkavállalási kedv az idősebb korosztály körében, egyre többen dolgoznak és egyre többen keresnek állást. A foglalkoztatási ráta 2019 és 2022 első negyedéve között az 50–54 év közötti korosztályban 1,3 százalékponttal, az 55–59 év közöttieknél 4,9, a 60–64 éveseknél 8,6 százalékponttal nőtt.
A cégek ma már itthon is egyre nyitottabbak az idősebbek foglalkoztatására, hiszen tudják, hogy ha olyan embereket foglalkoztatnak, akik az adott területen több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, azok nagyban növelhetik a hatékonyságot. Köztudott az is, hogy az idősebb munkavállalók lojálisabbak a céghez, hiszen respektálják, hogy számítanak rájuk és megbecsülik a munkahelyüket, ami nem feltétlenül mondható el a fiatalabb korosztályról. Természetesen a cégek szempontjából kiemelkedő szempont lehet az is, hogy például a nyugdíjas munkavállalók után jóval kevesebb adót és járulékot kell fizetniük, tehát sokkal kevesebbe kerülnek a vállalatnak, mint az aktív korúak.
Ha az adott munkaköröket nézzük, jól elkülöníthetőek azok a szakmák, ahol kifejezetten magas az 55 év felettiek foglalkoztatási aránya. Ilyen szakmák Magyarországon például az idegenvezető, karbantartó, kiskereskedelmi eladó, a tanár, a pénzügyi tanácsadó, vagy a biztosításközvetítő szakember is.
Az Egyesült Államokban becsléses felmérés is készült arról, hogy az idősebbeket foglalkoztató szakmákban milyen növekedésre lehet számítani 2026-ig.
A felmérés szerint nagy potenciál van az ingatlan értékbecslő szakmában, ahol a munkahelyek számának várható növekedése 2026-ig mintegy 14 százalékos és az 55 év feletti munkavállalók jelenlegi aránya megközelíti a 40%-ot!
Szintén nagy potenciál van a „technical writer” szakmában is, vagyis olyan szakemberekre is szükség lesz, akik olyan műszaki jellegű dokumentációt képesek írni, amely segíti adott termék vagy szolgáltatás használatát. A munkahelyek várható növekedése 2026-ig 11 százalékos és az 55 év feletti munkavállalók jelenlegi aránya 45 százalék az USA-ban.
Szintén van jövője az idősebbek számára az adótanácsadó, adószakértő szakmáknak is, ahol szintén jelentős, mintegy 38%-os az 55 év felettiek aránya. A tapasztalt építésvezető is nagyon keresett, az Egyesült Államokban az 55 év felettiek aránya náluk mintegy 39%-os és a munkahelyek várható növekedése 2026-ig 10 százalék.
Érdemes tehát keresni a lehetőségeket 50 év felett is, akár olyan szakmában szeretnénk elhelyezkedni, amiben több évtizedes tapasztalatunk van, akár olyan lehetőségeket keresünk, amik más utakra visznek minket.
Szerző: K.T.
Fotó: Envato