AI
AI

Az AI miatt elbocsátanak vagy előléptetnek?

blank
blank

Dönthetünk, hogy nyitottak vagyunk és úgy is, hogy elutasítjuk. Egy biztos, az AI ránk rúgta az ajtót és még nem tudjuk, hogy milyen változásokat vált ki.

A Világgazdasági Fórum 2025-ös Future of Jobs jelentése szerint a mesterséges intelligencia jelentős átalakulásokat hoz a globális munkaerőpiacon. Ez a technológiai fejlődés, az egyre nagyobb tudatosság és a demográfiai változások együttes hatására 2030-ig várhatóan 92 millió állás megszűnik, ugyanakkor 170 millió új munkahely jön létre. Összességében tehát 78 millió munkahellyel számolhatunk.

Arról is beszámoltak, hogy a vállalatok 41%-a azt tervezi, hogy csökkenti a munkaerőt az AIv betörése miatt, azonban 77%-uk az átképzést is preferálja azért, hogy dolgozóik jobban együtt tudjanak működni az új technológiákkal. A munkaerőpiacon különösen keresettek lesznek az AI-hoz kapcsolódó szakmák.

Az AI nyomában: veszély vagy áldás?

Ahogy a mesterséges intelligencia egyre mélyebben beágyazódik a munkaerőpiac szövetébe, úgy lép az egy új korszakba. A technológia térnyerése feszültségeket szül az emberek között, ám arról sem szabad elfeledkezni, hogy új lehetőségek ajtaját is nyitogatja azoknak, akik mertnek próbálni, váltani, alkalmazkodni.  

Veszély

Az AI elsősorban azokra a területekre jelent veszélyt, ahol a munka rutinszerűen zajlik. Az adminisztratív pozíciók (könyvelők, ügyfélszolgálatosok, szövegírók) is egyre inkább automatizálhatóvá válnak. Az olyan új lehetőség, mint például a ChatGPT, képes riportokat, cikkeket, prezentációkat is írni. Sőt, az ügyfélszolgálati munkákat is sokkal türelmesebben látja el, mint az ember. Ráadásul 0-24 órában elérhető, hadra fogható.

Meglepő, de a jogi területre is veszélyes lehet az AI, mert az ezen a területen dolgozó elemzők, asszisztensek helyett ma már szoftverek is elvégzik a rájuk bízott feladatokat.

Áldás

A kreatív, stratégiai és érzelmi intelligenciát igénylő területek azonban nehezebben helyettesíthetők, és az AI-ból hiányzik az emberi lélek, empátia.  Ám ez nem jelenti azt, hogy ne alkalmazhatnák ez ilyen szektorban tevékenykedők. Példaként megemlíthető egy pedagógus, aki személyre szabott tananyagot állíthat össze.

Maradásunk van

Habár teljesen tisztán nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő, de a későbbiekben sem úgy kell az AI-ra tekinteni, mint ellenség. Viszont nem is közömbös szereplő. Azt is el kell fogadnunk, hogy aki ellenáll, nem befogadó és eléggé alkalmazkodó, az hátrányba kerülhet. Kulcsfontosságúvá válik tehát a nyitottság, a rugalmasság.  A szakértők hangsúlyozzák az élethosszig tartó tanulás és az átképzés fontosságát, hogy a mesterséges intelligencia igazi szövetségesünkké váljon.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels