Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a szakmákat, amelyekkel tárt karokkal várnak idén Európában. A listán előkelő helyen szerepelnek az építőiparhoz, az IT-hez, az egészségügyhöz és a vendéglátáshoz kapcsolódó szakmák is. Természetesen függ attól is, hogy melyik országról van szó, erre is kitérünk majd az összefoglalóban.
Egy nemrégiben készült jelentés összesen 38 olyan szakmát azonosított Európában, ahol nincs elég munkaerő. A jelentés szerint a hiányszakmák leginkább Észak- és Nyugat-Európára koncentrálódnak, bár Olaszországban is jelentős számú hiányt regisztráltak. Svájcban, Olaszországban és Hollandiában van a legtöbb hiányszakma, míg Görögországban, a Cseh Köztársaságban és Máltán a legkevesebb.
Melyek a legkeresettebb szakmák?
Az Európai Munkaügyi Hatóság legfrissebb jelentése szerint a legtöbb állást a szoftveriparban, az egészségügyben és az építőiparban kínálják Európában. A 2022-es tanulmány az Európai Unió 27 országában, valamint Norvégiában és Svájcban elemezte a helyzetet.
Továbbra is sláger az építőipar
A mintegy 400 azonosított szakmából 38-ban állapítottak meg széles körű hiányt. Ez azt jelenti, hogy legalább 11 ország jelentette őket hiányszakmának. A listáról tizenöt szakma az építőiparhoz kapcsolódik. A legtöbb ország a kőműves szakmát említette, utána következik az ács és az asztalos. Az építőiparhoz kapcsolódó hiányszakma még a hegesztő és a szerkezetépítő és szerelő szakma is.
IT, egészségügy és vendéglátás is előkelő helyen szerepel
A listán olyan keresett IT szakmák is szerepelnek, mint a szoftverfejlesztő, vagy az alkalmazásfejlesztő. Az egészségügyi ágazat is kiemelkedő helyen szerepel: általános orvosokat és szakorvosokat, ápolókat, pszichológusokat, fizioterapeutákat és egészségügyi asszisztenseket is tárt karokkal várnak. A vendéglátóiparból a legkeresettebb munkavállalók a szakácsok, pincérek és pincérnők, valamint a pékek és cukrászok, de a hentesek és a halárusok szintén keresettek. A jelentés szerint a legnagyobb hiány pszichológusokból, festőkből, teherautó sofőrökből, valamint mezőgazdasági és ipari gépészekből jelentkezett.
Először kerültek fel a hiánylistára a pszichológusok és a gyógytornászok
A listán szereplő szakmák között több olyan is van, amelyik régóta – legalább öt éve – hiányszakma. Az olyan szakmák, mint a kőművesek, tehergépkocsi-vezetők, vízvezetékszerelők, ápolók, hegesztők, villanyszerelők, szoftverfejlesztők, szakácsok, orvosok mind a négy korábbi jelentésben az első 10 helyezett között szerepelnek. A listán szereplő állások közül azonban van néhány újdonság: a pszichológusok és a gyógytornászok először kerültek fel a listára. Az egészségügyi szakemberek 2021-ben tűntek fel először a hiányszakmák sorában, míg az egészségügyi asszisztensek 2020 óta – a COVID-19 világjárvány évétől – szerepelnek a listán, és azóta is rajta vannak. Ami a vendéglátóipart illeti, a szakácsok kivételével – akik minden korábbi rangsorban szerepeltek – az összes többi, vendéglátással kapcsolatos munkakör először minősül hiányszakmának. Egyre keresettebb tehát a pincér, a hentes és a pék is.
Szerző: K.T.