Állás
Az állásinterjú csak az egyik, amivel hibázni lehet

Itt a HR-szakértők tanácsa, ha állást keresel

blank
blank

Egy új állás kiválasztása kihívásokkal teli folyamat lehet, a keresés során pedig – akár tudtunkon kívül – olyan hibákat is elkövetünk, melyek végzetesek lehetnek az új lehetőségek szempontjából. Ha szeretnéd növelni az esélyeid álmaid állásának megszerzése érdekében, akkor próbáld kikerülni a buktatókat. A HR-szakértők el is mondják, pontosan milyen bakikról van szó. 

Rossz önéletrajz és motivációs levél 

A szakértők szerint a jelöltek azzal követik el a legnagyobb hibát, hogy általános önéletrajzokat és motivációs leveleket küldenek szét. A pályázati anyagokat azonban minden egyes álláslehetőséghez illik igazítani, hiszen a CV és a motivációs levél gyakorlatilag egy marketing eszköz, amivel megpróbáld magad értékesíteni egy adott cég számára. Ha viszont az anyagodban túlságosan nagyok az általánosságok, az arra enged következtetni, hogy utána sem néztél annak a vállalatnak, ahova jelentkeztél. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a pályázatod a paksaméta alján, rosszabb esetben a kukában landol. 

Sötétben tapogatózol  

Ha eljutottál az állásinterjúig, az szuper, viszont a HR-esek szerint ilyenkor nagyon fontos, hogy felkészülj abból a cégből, ahova készülsz. A munkaadók ugyanis nagyra értékelik azokat a jelölteket, akik időt szakítanak arra, megértsék az adott vállalat működését, filozófiáját. Ha ez hiányzik, az egyfelől felkészületlenségre utal, valamint azt mutatja, nem is igazán lelkesedsz az állás iránt. A szakértők szerint fontos, hogy az interjún neked is legyenek kérdéseid, ez ugyanis azt a benyomást kelti a munkaadóban, hogy érdeklődő szellem vagy. 

Elhanyagolt LinkedIn profil 

Manapság a munkáltatók jelentős része átnézi a jelöltek profilját, jellemzően a LinkedIn-en. Éppen ezért célszerű ezt a platformot mindig frissen tartani, aktualizálni, ez ugyanis plusz pontot jelenthet, valamint egyértelműen azt mutatja, fontos számodra a profi hozzáállás. 

Az állásinterjú után 

Ezt csak nagyon kevesen tudják, de egy állásinterjú után neked is érdemes lehet valamiféle lépést tenned a cég irányába. Persze, alapvetően tőlük várod a visszajelzést, hogy téged választottak-e vagy bekerültél-e egy újabb körös interjúba, de akár hiszed, akár nem, a cégek nagyra értékelik, ha a beszélgetés után nyitsz feléjük. Egy személyre szabott köszönő e-mail például nagyon jó benyomást kelthet a leendő munkaadódban. 

Nem releváns állás

Bár az elengedhetetlen az életben, hogy mindig új kihívásokat keress, de az egyenesen időpocsékolás, ha olyan állásokra jelentkezel, amikhez egyértelműen nincs meg a megfelelő tudásod. Az álláskeresés során összpontosíts azokra a lehetőségekre, melyek összhangban vannak a készségeiddel és a képességeiddel. 

A korábbi munkaadók sértegetése 

Az interjún általában megkérdezik, miért váltanál vagy miért jöttél el az előző helyedről. Ez teljesen rendben van, azonban fontos, hogy erre helyénvaló választ adj. A korábbi munkáltató vagy a kollégák sértegetése semmiképpen sem jó stratégia, hiszen a potenciális munkaadó joggal feltételezi, a tőlük való távozás esetén is ezt teszed majd. Ha negatív is a véleményed, azt tartsd magadban, a kérdésre pedig adj professzionális választ. Például: a korábbi munkahelyemen rengeteget tanultam, ám úgy érzem, most új kihívásokra, impulzusokra vágyom. A pozitív hozzáállás a munkakeresés során amúgy is nagyon fontos, a munkáltatók ugyanis előnyben részesítik azokat a jelölteket, akik konstruktívan képesek megbirkózni a munkahelyi kihívásokkal.

Szerző. G.P.
Kép forrása: Pixabay
Forrás: CityMagazine