blank

Nem kell az előléptetés, ha az sok stresszel jár – A Z generáció így gondolja

blank
blank

A mai fiatalokat gyakran éri az a vád, hogy a nagyobb pénzre, fizetésre hajlanak, de azt nem a kemény munkával szeretnék elérni. A szamárlétrát pedig ennek a generációnak is meg kell másznia, de nem biztos, hogy vágynak annak csúcsára. Hogy miért nem? Erről lesz most szó.

A kemény munka meghozza a gyümölcsét. Ezt tartja a mondás. Ha valaki alázattal és kitartóan dolgozik, annak meglesz az eredménye. Vagyis a befektetett munka annak reményével történik, hogy idővel magasabb szintre léphet. A Z generáció azonban egy olyan korosztályt jelent, akik ebben is másképp gondolkodnak. 

Lehet, hogy a fiatalok vágynak a jó fizetésre, de az nem mindegy számukra, hogy milyen módon kapják meg. A menedzseri szakma nem kis stresszel jár, de a befektetett munkával nagy karriert és vele együtt nagy pénzt is jelenthet. Mégsem vonzó a fiatal munkavállalóknak. Hogy miért? Erre keressük a választ.

Több fizetés, több munka? Na ne!

A valóság az, hogy a fiatal munkaerő számára riasztó a még több munka. Akkor is, ha az több pénzzel kecsegtet. Ha ugyanis úgy ítélik meg, hogy a munka és a magánélet egyensúlya sérül a magánélet rovására, akkor a pénz mit sem ér. Ezért tapasztalható az a jelenség, hogy a fiatalok visszautasítják a magasabb pozíciót. 

A Business Insider cikke szerint ahhoz, hogy egy Z generációs vállaljon egy magasabb beosztást, már jóval többet kell nyújtaniuk, mint csupán a magasabb fizetés.

Mi motiválhatná még a Z-ket?

Ezt a korosztályt gyakran éri az a vád, hogy lusták. Évtizedeken át élt az a nézet, hogy a kemény munka árán lehet egyre feljebb jutni, amely velejárója a magasabb fizetés is. Csakhogy a motiválatlan és lustának kikiáltott fiatalok már mérlegelnek. Sokkal inkább arról van szó, hogy a magasabb beosztást azért nem vállalják el, mert teljesíthetetlennek ítélik meg. Azaz nem a munkával van gondjuk, hanem a túlzott elvárással. A magas fizetés nem vonzó azon az áron, ha az munka megtriplázásával jár. Márpedig a menedzseri lét nem ígér gyaloggaloppot. Az sem igaz, hogy ez a generáció ne akarna keményen dolgozni vagy tanulni.

A mai világban már sokkal könnyebb hozzájutni az információkhoz és a fiataloknak megvannak a csatornáik arra nézve, hogy tájékozódjanak a menedzseri létről. Mivel nem túl rózsás képet festenek fel nekik, így nem is csoda, hogy nem tetszetős számukra a magasabb, menedzseri beosztás. Ennek a nemzedéknek mindennél fontosabb, hogy megtalálják az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Ezt keresik.

Ugyanakkor azt is figyelembe veszik, hogy van-e lehetőség az karrierfejlesztésre, az előmenetelre, mennyire rugalmas a munkaidő, valamint szempont az is, hogy amit csinálnak, fontos legyen.

Rónai Márta