Teljesen emberi, ha rossz napokat is megélünk, hiszen az élet már csak ilyen. Egyszer jobb lapot oszt, máskor rosszabbat. Ám, ha ez a nap egybeesik egy munkanapoddal és ezt megfejelve még emberekkel is foglalkozol, akkor szükséged lehet az indulatok kezelésére.
Ha olyan munkakörben dolgozol, ahol ügyfelekkel, vásárlókkal, emberekkel kell foglalkoznod, meg kell válogatnod a szavaidat és viselkedésedet akkor is, ha épp minden és mindenki az agyadra megy.
Azt hamar észre veszed, ha ideges vagy. Van, hogy ehhez különösebb indok sem kell, azonban, ha dolgozni akarsz, ráadásul hatékonyan, akkor először is azonosítsd a stressz forrását. Ha ez megtörtént, akkor két lehetőséged van:
- száműzöd a stresszt az életedből, de mint tudjuk, ez szinte lehetetlen,
- vagy együtt élsz azzal és hatékonyan megpróbálod minimalizálni a mértékét.
Nagyon sok minden válthat ki feszült helyzetet, azonban az egyéni kérdés, hogy mit ítélünk meg annak. Ha ugyanis maximalista vagy, akkor minden, ami nem az elvárásaidnak megfelelően történik, erős stresszforrásként jelenik meg. Amin mások minden gond nélkül átlépnek, és az sem érdekli őket, ha megoldatlanul, tökéletlenül marad, addig a te energiádat szívja a feszültség.
Minden apróságon nem akadhatsz fenn és a nagy problémákat is meg kell oldani valahogy. Ehhez meg kell találni azok megoldását, valamint az a módszert is, ahogy a stresszt kezelni tudod.
Harc a stresszel
Az állandó stressz hatással van a fizikai, a lelki és mentális egészségedre is. Mindenképp oldani kell a feszültséget magadban és különösen igaz ez, ha emberekkel kell dolgozol. A megbirkózási stratégiák is kétfélék lehetnek.
Az egyik a problémára koncentrál. Ebben az esetben arra kell figyeled, hogy mit tudsz elvállalni, vagyis ismerni kell a saját teherbírásodat. Ha elvállaltél egy feladatot, akkor azt vidd véghez precízen. Ez plusz időt és energiát is megkövetelhet. Amennyiben függsz valakitől, akkor beszélj vele annak érdekében, hogy a munka jobban haladhasson, eredményesebb legyen.
Ezeket nemcsak a munkában alkalmazhatod, hanem az élet egyéb területein is. Ez a problémamegoldó látásmód azt segíti, hogy a stresszt kiváltó okokat és a helyzetet kezeld a helyén.
A másik esetben nem a problémára, hanem magára a stresszfaktorra koncentrálsz és ahelyett, hogy meghátrálnál, kifordulnál, mentségeket keresnél és jajveszékelsz, inkább szembe nézel vele. Elterelheted a figyelmedet a problémáról néhány pillanatra és akár felvázolhatsz magadnak egy olyan jövőt, amire vágysz. Ehhez a stratégiához hozzátartozhat az is, hogy megpróbálod azt a helyzetet kerülni, ami a stresszt okozza. Igazi segítséget jelenthet, ha a gondodat meg tudod osztani egy családtaggal vagy baráttal. Habár lehet, hogy nem tudnak megoldást nyújtani, azzal, hogy meghallgatnak, enyhülhet benned a feszültség.
Ami még segíthet…
A két megküzdési stratégia mellett bevethetsz általános feszültségoldó módszereket:
- tarts rövid szünetet: amint észre veszed magadon a stressz jeleit és van rá lehetőséged, úgy sétálj néhány percet, vagy mozgasd meg magad egy könnyed tornával,
- keress társaságot: egy számodra kedves munkatárssal való néhány perces beszélgetés kizökkenthet az állapotodból,
- pozitív gondolatok: vonulj kicsit félre egy nyugodt helyre és meditálj. Ezalatt gondolj pozitív dolgokra,
- önuralom gyakorlása: vegyél mély levegőt és számolj el 10-ig. Ha már jobban megy, akkor elég lesz 5-ig is eljutni.
Rónai Márta