Részmunkaidő
Részmunkaidő

Van, aki részmunkaidőben szereti

blank
blank

Mindenki hallhatta már azt a foglalkoztatási formát, hogy részmunkaidő. Ez nálunk nem olyan népszerű, pedig megvan annak az előnye. Azt is megmondjuk, hogy mi az.

A részmunkaidős foglalkoztatás egyre nagyobb teret nyer a modern munkaerőpiacon, számos előnyt kínálva a munkavállalók és a munkaadók számára is. Ez azt jelenti, hogy a teljes, 8 órás munkaidőnél rövidebb napi munkaidőben állapodik meg a vezető és az alkalmazott.

A részmunkaidő előnyei a munkavállaló számára

Ez a fajta munkavégzés lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy jobban összehangolják munkájukat és személyes kötelezettségeiket, így a családi feladatok ellátása vagy a tanulás is nagyobb mozgásteret kaphat amellett, hogy dolgozik is valaki.

Ugyanakkor arra is lehetőséget kínál, hogy aki egy adott területet gyakorlatot szeretne szerezni, az megkaphassa úgy, hogy mellette más elfoglaltságairól sem kell lemondania.  

A kevesebb munkaóra hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez és a kiégés megelőzéséhez, elkerüléséhez. Hosszú távon ez javíthatja a munkavállalók teljesítményét és elégedettségét.

A munkaerőpiac peremén lévő munkavállalók is aktív részeseivé válhatnak a munka világának és esetükben nagyobb motivációt is jelenthet.

A részmunkaidő előnyei a munkaadó számára

A részmunkaidős foglalkoztatás csökkentheti a bérköltségeket. A munkaadó csak a szükséges munkaórákért fizet, ami különösen előnyös lehet változó munkaterhelés esetén.

Nemcsak a munkakeresők számára lehet előnyös ez a fajta foglalkoztatás, hanem például a munkaadók is több olyan tehetséget tudnak bevonzani, akik teljes munkaidőben nem tudnák a munkát vállalni (nyugdíjas, diák, kisgyermekes szülő).

A részmunkaidő azt is lehetővé teszi a munkaadók számára, hogy a munkaszervezés rugalmasabb legyen.  Mindez hozzájárulhat a hatékonysághoz és a munkaidő jobb kihasználásához.

Amit még érdemes tudni

A részmunkaidő nincs jogszabályban meghatározva, azaz a felek megállapodásán múlik, hogy az óraszám megállapítása és időarányosan kapja a dolgozó a pénzt. Értelemszerűen kevesebb bér illeti meg a munkavállalót, mintha teljes munkaidős állásban dolgozna. Ezt nevezhetjük ennek a foglalkoztatási formának egyik jelentős hátrányának és a kifizetetlen túlórák száma is magasabb az esetükben. Ugyanakkor a szabadság ugyanannyi akkor is, mintha teljes óraszámban dolgozna.

Szerte a világban egyre inkább kedvelt a részmunkaidős foglalkoztatás, de Magyarországon ez a szám még alacsonynak mondható. A nők esetében mégis nagyobb jelentősebben érvényesül, javarészt a gyermekgondozási teendők miatt.

Összességében a részmunkaidős munkavégzés számos előnnyel jár mind a munkavállalók, mind a munkaadók számára, hozzájárulva a munkaerőpiac rugalmasságához és a munkahelyi elégedettség növeléséhez.

Szerző: Rónai Márta
Kép: Pexels