Fenntartható
Fenntartható

Fenntartható életmód: Kis lépések a zöldebb mindennapokért

blank
blank

Minden kicsi számít most. Igen, a te fenntartható életmódod is hozzájárul a bolygónk védelméhez. Így gyakorold a mindennapokban a környezettudatos életvitelt.

Környezettudatosság, fenntarthatóság. Két olyan fogalom, amely nemcsak divatos, de szükségszerű is. A saját, hétköznapi életünkben éppúgy életmóddá kell formálnunk, mint ahogyan azt a nagy, környezetre veszélyes gyáróriásoknak kell. Ez a szemlélet olyan minőségi változásokat jelent, amely hozzájárul ahhoz, hogy megőrizzük a Föld természeti kincseit, erőforrásait. Szükséges, hogy minél többen alkalmazzuk ezeket a minőségi változásokat, hogy a jövő generációinak élhetőbb világot hagyjunk.

Az európai emberek 78%-a aggódik a saját és a környezete egészségért a káros vegyi anyagok hatásai miatt. Habár már számos ponton történt pozitív elmozdulás, a környezetszennyezés még mindig nagy aggodalomra ad okot. Még mindig a légszennyezés a legnagyobb egészségügyi kockázat – olvasható az European Environment Agency jelentésében. Vagyis történnek lépések, de nem állhatunk meg. Egyéni szinten is cselekednünk kell.

Így lehet fenntartható életmódod

Az emberi tevékenység – beleértve a mértéktelen hulladéktermelést, a túlfogyasztást, a fosszilis energiahordozók használatát – komoly környezeti problémákat okozott, amelynek most már látható és érezhető hatása van. A környezetre nézve pozitív emberi hozzáállás nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi szempontokat is figyelembe vesz. Ennék értelmében cselekednünk kell.

Tudatos fogyasztás és vásárlás

Sokan nem is gondolnak bele, de a fenntarthatóság bizony már a vásárlással kezdődik. Ha kerüljük a feldolgozott ételek vásárlását és a helyi, szezonális és kevésbé feldolgozott élelmiszerekre térünk át, akkor a hazai termelőket is segítjük és a tudatosság jegyében járunk el. Jelenti azt is, hogy csak a szükséges termékekre adunk ki pénzt, amely a pazarlás szabotázsa, valamint a pénztárcakímélő mód.

Nemcsak az élelmiszerekre terjed ki ez az odafigyelés, hanem a szépség és divatra is. A természetes hozzávalókból készült kozmetikumok, tisztító- és mosószerek,  a fenntartható divat (például az etikus márkák, slow fashion vagy turkálóból beszerzett használt termékek vásárlásával) ma már egyre szélesebb választékot kínálnak.

Hulladékcsökkentés

Ma már a zero waste fogalma követendő minta. A minél kevesebb hulladéktermelés win-win helyzet a környezet és az emberiség számára is. A szelektív hulladékgyűjtés jó ideje a tudatunkban van és a háztartások jelentős része külön gyűjti a hulladékot, amely az újrahasznosítást teszi könnyebbé. A konyhai zöld hulladékot pedig a saját javunkra is fordíthatjuk. Komposztálással értékes tápanyaggá alakíthatjuk és a kerti- szobanövények hálásak lesznek ezért a lépésért.

Energiahatékonyság

A figyelem már az alternatív energiaforrások felé fókuszál és egyéni szinten is megjelentek az ilyen tudatos beruházások (lásd napelemrendszer telepítése családi házak esetében). A fenntarthatóság jegyében használjuk az energiatakarékos és/vagy okos eszközöket és ha még az áramhasználatra is nagyobb figyelmet fordítunk, akkor a környezetkímélő szemléletet a gyakorlatban végezzük.

Fenntartható közlekedés

Vegyük számba, hogy valóban fontos-e beindítani az autót. Sok esetben ugyanis a kényelmi szempontok elnyomják a környezettudatos döntéseket. Éppen ezért amikor csak lehet, használjuk ki a tömegközlekedési eszközöket vagy sétáljunk, kerékpározzunk. Ez utóbbi megoldások még az egészségünkre is jó hatással lehetnek.

Közösségi és társadalmi tudatosság

A változást nem nagyban és a nagyoktól kell várni. Magánszemélyként is sokat tehetünk a környezetünk tehermentesítésével úgy, ha a helyi közösségeket támogatjuk. Ez azt jelenti, hogy a közelünkben termelők termékeit választjuk. Ezzel példát mutathatunk másoknak és segíthetjük a szemléletváltást.

A fenntartható életmód hatásai

A fent leírtak betartásával csökkenteni tudjuk az ökolábnyomunkat, ugyanakkor az egészségünk védelmét is szolgáljuk. Nem tűnik egyértelműnek, ám a fenntartható életmód pszichológiai előnyöket is eredményez.

Stressz és szorongás

Ha úgy érezzük, hogy teszünk a környezetünk védelmében, már az csökkentheti bennünk a félelemet a klímaváltozással szemben. Ugyanakkor a természetben tett séta, kirándulás vagy akár a kertészkedés csökkenti a stresszt és a szorongást.

Céltudatosság

Amint megpróbálunk valamit tenni a környezetünkért, az megnöveli a céltudatosságot. Ha pedig gyakoroljuk a fenntartható szemléletet, annak eredménye lesz, amely sikerélményhez és örömhöz juttathat.

Egészség

Az alapanyagok tudatos vásárlása és felhasználása, az egészség fenntartásáért tett gyakorlati megoldások nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségünkért is felelősek. Talán még az olyan terápiákat is felismerjük, amelyek alapjában véve adottak. Ilyen például a természetterápia, amely nem más, mint csupán jelen lenni a természetben és élvezni annak pozitív hatásait. Ha pedig az egészségünk rendben van, akkor annak megfelelőn a pszichénk is.

Szerző: Rónai Márta
Kép: Pexels