flow, flow élmény, munka, munkavégzés
flow, flow élmény, munka, munkavégzés

Flow élmény a munkában, és ez nem ámítás

blank
blank

Mindenben arra törekszünk, hogy a lehető legkomfortosabban érezzük magunkat. Természetesen a munkában is ez a cél, hiszen a mindennapjaink nagyját munkával töltjük el. De mit jelent a flow-élmény, főleg a munkahelyen?

A flow a pszichológiából ismert fogalom, amely Csíkszentmihályi Mihály magyar pszichológus nevéhez köthető. Mindez a munkában is érvényesíthető és átélhető, de nézzük részletesebben, hogy miről is van szó. 

Mit is jelent a flow?

A flow állapotában az emberek annyira belemerülnek egy tevékenységbe, hogy teljesen elfelejtik az idő múlását, és maximális produktivitást érnek el. Sőt mi több, amikor flow-élményt élünk meg, akkor élvezzük azt a tevékenységet és bizony a teljesítményben is megmutatkozhat. Ennek az állapotnak a jellemzői, hogy…

…tudjuk, mi a cél, mit szeretnénk elérni,

…a folyamatos visszajelzés segít abban, hogy tovább haladjunk a tevékenységben,

…a képesség és a kihívás közötti egyensúly megvan.

Miért lenne fontos a flow-élmény a munkahelyen?

A flow állapotába kerülő dolgozó magasabb szintű teljesítményt nyújthat, kreatívabb és hatékonyabb lehet. A munkavégzés során fellépő flow-élmény során nagyobb elégedettséget érezhet, amely segítheti az elköteleződést, valamint csökkentheti a stresszt és a kiégés veszélyét. 

Hogyan érhető el a csúcsteljesítmény a munkában?

Jól tudjuk, hogy nem pöröghetünk minden nap 100%-on, ám a munkahely nem is a lazsálásról szól. Munkáltatói oldalról mégiscsak a teljesítmény, a produktum a cél, de hogyan lehet mindig a lehető legjobb teljesítményt nyújtani?

Világos célok kellenek, amelyek segítenek a fókusz megtartásában és irányt adnak a munkának.

Ami nélkül a flow-élmény nem működik az az azonnali visszajelzés. A konstruktív visszajelzés ugyanis segíthet abban, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy jó felé halad-e a munkafolyamat. 

A hal sem tud jól teljesíteni szárazon, ezért a dolgozó képességeihez mérten szükséges a célokat felállítani, a munkát kiosztani, hogy a flow elérhető legyen.

Az csak természetes, hogy segíteni kell a munkatársakat egy-egy munkafolyamat megtanulásában, ugyanakkor szükséges ahhoz némi szabadság is, hogy maguk tudják irányítani feladataikat. 

A flow-élmény nem működhet, ha nincsenek meg a munkavégzéshez szükséges alapvető erőforrások és környezet

Mit jelent mindez a kutatások fényében?

Felnőtt hétköznapjaink nagy részét munkával és a munkahelyen töltjük, ezért nagyon fontos, hogy olyan hivatást válasszunk magunknak, amelyben ki tudunk teljesedni, de a flow-élmény eléréséhez még ennél is több kell, amelyben a munkaadónak is partnerként kell közreműködnie. Egy 2014-es tanulmányból az derül ki, hogy azok a munkavállalók, akik rendszeresen megélik a flow állapotát, azoknak a produktivitásukban és az elköteleződésben is megmutatkozik mindez. Egy még korábbi, 2005-ös kutatásban azt írták le, hogy a flow-élmény elősegíti a kreativitást és ha ezt a munkahelyen élik meg a dolgozók, akkor innovatív ötletekkel is előrukkolhatnak és hatékonyabbá válik a problémamegoldó képességük is.

Rónai Márta