Freepik
Freepik

Kiégés – 5 jel, ami megmutatja, ha túlhajszolod magad, és pihenésre van szükséged

blank
blank

A munkahelyi kiégés a stresszre adott elhúzódó és negatív válaszreakció. Ez fizikai és mentális tünetekben is megmutatkozhat. Most megmutatjuk, hogy mik azok a jelek, amiket semmiképp se hagyj figyelmen kívül a saját egészséged érdekében.

Állandóan kimerült és letargikus vagy

Az egyik legnyilvánvalóbb jel, ami megmutatja, hogy valami nincs rendben, ha állandóan kimerült és letargikus vagy, különösen a munkahelyeden. Nehéz jól teljesíteni és produktívnak lenni, ha alig tudod nyitva tartani a szemeidet. Ha nem valamiféle egészségügyi probléma vagy alváshiány áll a háttérben, akkor bizony a kiégés is felmerülhet.

A kiégés miatt fejfájás is jelentkezhet

Ha mentálisan nem vagy jól, idővel testi tüneteket is produkálhatsz. Ilyen például a fejfájás vagy a gyomorfájdalmak, de az immunrendszered is gyengébb lehet, és sokkal fogékonyabb lehetsz az olyan betegségekre, mint a nátha vagy az influenza.

Megjelenik a magány érzése

A kimerültség miatt sokkal magányosabbnak érezheti magát az ember, hiszen sokkal nehezebb fenntartani a személyes kapcsolatainkat. Egy kiégés során tapasztalhatod, hogy sokkal kevesebbszer tudsz találkozni a barátaiddal vagy a családtagjaiddal, ám ez szintén nem tesz jót a mentális egészségnek.

A kiégés során ott van az önbizalomhiány is

A fáradtság miatt valóban nem könnyű jól teljesíteni, de ehhez még jöhet az is, hogy emiatt önbizalomhiány lép fel, hiszen nem jönnek a sikerélmények. Ha azt érzed, hogy állandóan falakba ütközöl, valamint egy idő után már semmi sem motivál a munkádban, akkor mindenképpen érdemes átgondolnod, hogy jó helyen vagy-e, valamint mit tehetnél a változás érdekében.

Dühösebb vagy, mint korábban

A legapróbb dolgok is felidegesítenek? Esetleg már a környezeted is megjegyezte, hogy ingerültebb vagy a szokásosnál? Nos, a kiégésnek ez is fontos jele lehet, hiszen egy rossz mentális állapotban sokkal nagyobb kihívás türelmesnek maradni. Ez azonban negatív hatással lehet a munkádra és a magánéletedre is. Fontos, hogy ne félj segítséget kérni a közvetlen környezetedben vagy éppen szakembertől, aki megmutathatja, hogyan lehet jól kezelni a munkával járó stresszt.

Forrás: Darling Downs Health