Vakációs emlékek
A vakáció legjobb emlékei. Bakancs, fotók, napló és napszemüveg az asztalon.

Nyaralásból vissza az íróasztal mögé, és mintha minden kiesett volna? Semmi pánik, ez normális!

blank
blank

Az ember hajlamos szabadsága alatt olyannyira kikapcsolni, hogy visszatérve a hétköznapi mókuskerékbe úgy érzi magát, mint az első munkanapján: kissé esetlennek, tudatlannak, elveszettnek. Ez persze egyáltalán nem baj, csak azt jelzi, hogy tényleg jól sikerült a pihenés. Ha azon a napon vagy akár egy hétig nem mennek fejből a telefonszámok, nem ugranak be azonnal a jelszavak, esetleg azt se tudjuk hirtelen, mik is a feladataink tulajdonképpen, ne essünk pánikba! Minden visszatér majd idővel.

Szabadság alatt elbutulunk?

A nyaralás utáni ideiglenes amnézia tehát teljesen oké. Ugyanis az igazi kikapcsolódást az jelenti, hogy egy időre mindent kizárunk: feladatokat, gondokat, de néha akár jelszavakat is kitörlünk az agyunkból, és csak relaxálunk. Teljesen logikus, hogy ha valaki ezt több hétig teszi, akkor az irodába visszatérve lesz némi kihívás emlékei előkutatásában. Ha elkerülnénk a kellemetlenségeket, még az utazás előtt érdemes memót írni magunknak a leglényegesebb információkkal, mint jelszavak – persze ez esetben jól el kell rejteni azt a cetlit -, a helyes időterv, vagy akár az új kolléga neve.

Szabadság alatt elbutulunk? Aki egy kiadós pihenés után kissé nehezebbnek érzi a felfogását, nem is téved olyan nagyot. Tudósok megállapították ugyanis, hogy aki egy ideig lábat lógatva átadja magát a boldogító semmittevésnek, akár 20 IQ-pontot is veszíthet. Azért nem kell nagyon megijedni, ez csak ideiglenes állapot, az agyunk aztán visszatérve a munkanapokhoz újra felveszi a megszokott teljesítőképességet.

A feljebb leírtak teljesen ismeretlenek?

Ha a felsoroltak közül még egyik jelenséggel sem találkoztunk, talán nem „helyesen” kapcsolódtunk ki. Ahhoz, hogy az ember a viszonylag kevés szabadnapjából a lehető legtöbbet hozza ki, érdemes megtanulni annak a módját, hogy is lesz hatékonyabb az energiavisszanyerés.

Ha valaki úgy érzi, most már igazán ideje az üdülésnek, általában már késő. Jobb nem megvárni a nyári szünetet és csak ekkor több hetet kivenni, hanem inkább év közben is beiktatni – és a szabadság alatti stressz elkerülésének érdekében gondosan megtervezni – néhány rövidebb pihenőidőt, hosszú hétvégi kiruccanást.  

Mikor megvan a terv, akkor jön az igazán fontos rész: a teljes kikapcsolás. A mai világban, mikor az állandó elérhetőség és a folyamatos információáramlás a mindennapok része, sőt kicsit elvárás is, nehéz ellenállni a kísértésnek és nem elolvasni az e-maileket, esetleg lehalkítani a céges telefont. Mégis, energiáink feltöltésének érdekében, próbáljunk csak abban az esetben az okos eszközökhöz nyúlni, ha nagyon muszáj. Persze nem tilos a közösségi média használata, de üdítő lehet néhány napig, vagy akár hétig teljesen „offline üzemmódban” élni, tehát ráérünk később a nyaralásról posztolni, ehelyett élvezhetjük inkább a pillanatokat.

A pihenés része az is, hogy hazatérve hagyunk magunknak egy kis időt, lassan zökkenünk vissza. A szennyes ruhát nem kell a házba lépve azonnal kimosni, a piperetáskát másnap is ráérünk kipakolni, de még akkor sem követünk el emberiség elleni bűntettet, ha a bútorokon a nyaralás alatt kialakult kisebb porréteget csupán néhány nap múlva töröljük le. Csak nyugodtan!

Forrás: https://www.karriere.at/blog/vergesslichkeit-nach-urlaub.htmlhttps://www.karriere.at/blog/richtig-abschalten-im-urlaub.html

Fotó: Envato

Szerző: T.M.

#mentalisegeszseg #szabadsag #coaching