Valószínűleg egy olyan zseni írta a történelem egyik első profi önéletrajzát, akire a saját kora nem volt felkészülve. Leonardo da Vinci 1482-ben vetette papírra képességeit, hogy felajánlja szolgálatát Ludovico il Moro milánói hercegnek..
Az emberiség történelmében hosszú évszázadokig csak a társadalom alsó rétegei dolgoztak, a legtöbb munkát nem tartották elég tiszteletreméltónak ahhoz, hogy egy nemes végezze. A munka csak a szegényeknek jutott osztályrészül. Abban az időben nem volt önéletrajz sem, az emberek csak ajánlást kaptak. Aztán a művészet és a tudomány fejlődésével az új zseniknek szükségük lett jótevőkre, hogy támogassák a művészetüket, a kutatásaikat, vagy a tudományos projektjeiket, és ekkor születtek meg az első önéletrajzok is.
Meg nem értett zseni írta az első CV-t
Az egyik ilyen zseni Leonardo Da Vinci volt, ő volt az első, akiről tudjuk, hogy papírra vetette képességeit 1482-ben, hogy felajánlja szolgálatait Ludovico il Moro milánói hercegnek. Leonardo Da Vinci kézzel írott önéletrajzában teljes magyarázó bekezdéseket olvashatunk a képességeiről. Később elterjedt gyakorlattá vált, hogy az emberek a “szakmai” tapasztalataikat írták le, és megmutatták, milyen jól tudják magukat kifejezni írásban, de természetesen az írásbeliség még ritkaságnak számított hosszú évszázadokig és nem mindenki tudott élni ezzel a kiváltsággal. Az emberiség történelmének első önéletrajzai magában foglalták az ajánlásokat és a családi- baráti kapcsolati háló feltárását is, vagyis a jelentkezőnek le kellett írnia, hogy ki az apja, anyja, nagyapja, unokatestvérei, legjobb barátja, vagy jótevője. Aki jó kapcsolatokkal rendelkezett, annak több esélye volt arra, hogy megkapja az állást, még akkor is, ha nem volt elég képzett. Szerencsére ez ma már megváltozott.. Vagy mégsem?
A családi kapcsolati háló leírása olyan volt, mint egy kibővített dokumentum a születési anyakönyvi kivonathoz, megfelelő pecsétekkel és hitelesített aláírásokkal. Egy ideig az ajánlólevelek voltak a legfontosabbak az önéletrajzban. Ezen ajánlólevelek egy részét közvetlenül az új lehetséges munkáltatónak küldték el, és nem adták senki kezébe.
Személyes vagy szakmai?
A XX. század első felében pedig úgy tűnt, hogy az önéletrajz egy kissé veszített a jelentőségéből, 1930-as években például az önéletrajzokat gyakran a munkáltatóval együtt írták meg, csak azért, hogy a vállalat aktáiban legyen ilyen dokumentum. Az önéletrajzot író emberek legtöbbször már alkalmazásban álltak, a CV-re nem azért volt szükség, hogy valaki bekerüljön egy helyre, hanem, hogy a vezetőség átláthassa az alkalmazottak képességeit olyan esetekre, ha előléptetésekre, vagy kirúgásokra került sor.
Érdekesség az is, hogy egészen az 1940-es évekig az önéletrajz több személyes információt tartalmazott, mint amit mi “szakmai”-nak nevezhetünk, például benne volt a jelentkező magassága és súlya is.. Az 1950-es évekre lett az önéletrajz az álláskeresés elengedhetetlen része, ekkor már elvárták, hogy ezzel jelentkezzenek a munkavállalók az állásokra. A munkáltatóknak ezzel időt takarított meg a “megfelelő” jelölt kiválasztásakor, hiszen egy papírlapon mindent elolvashattak. Később, a XX. század végén, az 1970-es évektől újra előtérbe kerültek a személyes információk, a munkáltatók elkezdtek egyre többet kérdezősködni, többek között a hobbiról, arról, hogy sportolunk-e, vagy hogy milyen extra érdeklődési köreink vannak. Ebből próbáltak következtetni arra, hogy az adott ember mennyire fog beilleszkedni a vállalati kultúrába.
Online álláskeresés és LinkedIn
Az újabb mérföldkövet az internet megszületése jelentette, 1995 után gyorsan megjelentek az online álláskeresési lehetőségek, amelyek segítségével az álláskeresők minden korábbinál több potenciális munkáltatót találhatnak – és sokkal több önéletrajzot küldhetnek ki. 2003-tól a LinkedIn szilárdította meg az online önéletrajz profilját. A gyakran a hagyományos önéletrajz koporsószögeként emlegetett LinkedIn új lehetőséget kínált a jelölteknek és a toborzóknak a hálózatépítésre, a kapcsolatépítésre és az állásajánlatok és a jelöltek önéletrajzainak bemutatására. 2007-től pedig a YouTube újra életre keltette a videós önéletrajzokat, lehetőséget adva a jelölteknek, hogy bemutassák személyiségüket és munkatapasztalatukat.
Ami nem változott
Ahogy a világ változik, egy adott munkakörhöz egyre több feladat tartozik, és ez nyomot hagy az önéletrajzok hosszán és tartalmán is. Korábban az lehetett titkárnő, aki gyorsan tudott írni, később már gépelni kellett, és személyre szabott leveleket írni, majd a szervezőkészség lett egyre fontosabb. Ma pedig már egy titkárnő olyan, mintha a főnök meghosszabbított keze lenne. Egy titkárnő önéletrajzában az idők során a képesítések felsorolása a kornak megfelelően változott, és így van ez a többi foglalkozással is, ma már az tud jó önéletrajzot írni, aki tanulmányozta az adott munkakörrel kapcsolatos összes konkrét információt.
Aki sokoldalúan képzett, és akinek rengeteg különböző tapasztalata, szaktudása és érdeklődése van, az jól teszi, ha különböző önéletrajzokat készít, az adott ágazatokhoz és pozíciókhoz illeszkedve és részletesen beszámol a speciális képességeiről, ahogyan Leonardo Da Vinci is tette a XV. században..
K.T.