hány százalék fizetésemelés, fizetésemelés, fizetes emeles, januári fizetésemelés, béremelés
hány százalék fizetésemelés, fizetésemelés, fizetes emeles, januári fizetésemelés, béremelés

Mekkora fizetésemelést várunk 2024-ben?

blank
blank

A 2024-es magyarországi béremelési várakozásokról szóló felmérés alapján összetett képet kaphatunk a munkavállalók és a munkaadók szempontjából. Mennyit várnak a munkavállalók? Mennyivel számítanak a munkáltatók? Vajon idén is meghaladja majd az év eleji elképzeléseket a megtartás és infláció kompenzálására tervezett béremelés mértéke?

Korábban már írtunk arról, hogy a minimálbér, a garantált bérminimum milyen mértékben emelkedett erre az évre. Ez mennyire van fedésben a munkavállalók igényeivel?

Hány százalékos fizetésemelésre számítanak a munkavállalók?

blank

Feltettük a kérdést az olvasóinknak, amelyre több, mint 1200 válasz érkezett.

A felmérés alapján láthatjuk, hogy a magyar dolgozók körében eltérőek a béremelési várakozások. A szavazatok szerint a többség, azaz

  • 54% (653-an) kevesebb, mint 10%-os emelésre számít,
  • 32% (385-en) 10% és 20% közötti,
  • 8% (94-en) 20% és 30% közötti,
  • 6% (70-en) 30% feletti

béremelést vár 2024-ben.

Összességében elmondható, hogy a magyar munkavállalók és munkaadók egyaránt szembesülnek a kihívásokkal és lehetőségekkel a béremelések és béren kívüli juttatások területén. Az inflációs nyomás és a munkaerőpiaci trendek is befolyásolják a béremelési döntéseket, amelyek így a gazdasági helyzet változásaival párhuzamosan alakulnak.

Mire számítanak a mérnökök?

A Jocapital munkaerő-közvetítő/HR tanácsadó cég pedig arra volt kíváncsi, hogy miként vélekednek azok, akik jóval a bérminimum feletti fizetéssel rendelkeznek. A mérnököket, akiknek a fizetése a TOPlisták elején helyezkedik el, a Reddit-en kérdezték meg amelyre 344 szavazat érkezett.

A válaszadók

  • 50%-a mondta, hogy kevesebb, mint 10%
  • 41% vár 10-20% közötti emelést
  • 3% vár 20-30% közötti emelést
  • 6% gondolja, hogy 30% felett fog kapni

Mit terveznek a munkaadók?

Egyrészt, a Profession HR Körkép felmérése szerint a magyar vállalatok 53%-a tervezi a bérfejlesztést 2024-re, átlagosan 12%-os béremelést számítva. Ez a döntés elsősorban a munkavállalók megtartását célozza meg.

E felmérés mellett pedig kiderül, hogy a VOSZ (Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége) negyedik negyedéves felmérése alapján a cégek háromnegyede nem tervez béremelést, de elbocsájtásokat is már kevesebben.

Másrészről, a béren kívüli juttatások mértéke is fontos szerepet kap a munkavállalói elégedettség növelésében. A felmérésük szerint szinte minden második cégnél van cafeteriarendszer, és ez a juttatási forma az átlagosnál nagyobb arányban érhető el a legalább 1 milliárd forint éves bevételű cégeknél és a gyártó szektorban működőknél​​​​.

Ezek az adatok rámutatnak arra, hogy a magyar munkaadók törekednének a béremelésre és a kiegészítő juttatásokra egyaránt, annak érdekében, hogy vonzóak maradjanak a munkaerőpiacon, de az infláció, az energiaárak és a csökkenő vásárlóerő óvatosságra inti őket.

Tarnai Attila / Jobcapital