Bár a távmunka, home office fogalma alapvetően nem volt ismeretlen a koronavírus előtt sem, valódi létjogosultságot viszont lássuk be, azóta kapott. A világjárvány hatására cégek százai, sőt ezrei küldték munkavállalóikat haza, akik aztán otthonról látták el a feladataikat. Mostanra azonban visszaállt úgymond a világ rendje, de mindez tényleg azt jelenti, hogy a dolgozóknak vissza kell térniük az irodába?
Hiába az előnyök?
Nos, egy nemrégiben készült felmérés válaszaiból egyértelműen kiderül, hogy a válaszadók 51 százaléka nem jelentkezne olyan állásra, ahol a távmunka vagy a hibrid munkavégzés nem opció. Ennek az az oka, hogy a rugalmas munkavégzés a lehetőségek végtelen tárházát nyitotta meg a munkavállalók előtt, így most ennek köszönhetően sokan olyan munkát tudnak végezni, amihez korábban nem férhettek volna hozzá. A távmunka számos előnye ellenére viszont sok cég és szervezet betartatja a visszatérési irányelveket, amelyek megkövetelik az alkalmazottaktól, hogy fizikai értelemben is jelen legyenek az irodában. Ez azonban szükgéstelen akadályokat állít azok elé, akik a távmunka által biztosított rugalmasságra támaszkodtak.
A bizalom hiánya?
Persze ezen a ponton jogosan merülhet fel kérdés: miért csinálják ezt a cégek? A válasz nem egészen világos, de a legtöbben arra hivatkoznak, hogy a személyes jelenlét, az irodai környezet növeli a termelékenységet, továbbá úgy vélik a távmunka megöli az együttműködést és a kapcsolatokat. Pedig nemes egyszerűséggel a legtöbb esetben a bizalom hiányáról van szó, ráadásul nem is feltétlenül igazak ezek az állítások. Egy több mint 800 000 alkalmazottat bevonó tanulmány például kimutatta, hogy a legtöbb ember ugyanolyan vagy még magasabb termelékenységi szintről számolt be az otthoni munkavégzés közben.
Ezen kívül számtalan módszer létezik az alkalmazottak közti kapcsolatok erősítésére, szóval az elképzelés, hogy az kizárólag az irodai munka lehet a jó, nemcsak téves, de káros is lehet a vállalat sokszínűségére, végső soron pedig az eredményeire.
A rugalmasság vonzza a tehetségeket
Ráadásul a rugalmas munkavégzés lehetőségével a cégek hihetetlen előnyökhöz juthatnak a tehetségek piacán. Egy friss felmérés szerint a jelöltek jelentős százaléka nem is pályázna olyan pozira, ahol nem kínálják fel a távmunka lehetőségét vagy legalább a hibrid munkavégzést. A rugalmas munkavégzés tehát nem csupán a vállalat versenyképességét képes növelni a tehetségpiacon, de olyan munkahelyi kultúra kialakításában is segít, ahol előtérbe helyezik az alkalmazottak jólétét és elégedettségét. Na, és ez az, ami hozzájárul a termelékenységhez, az általános szervezeti sikerekhez. Azok a cégek pedig, akik ezt nem ismerik fel időben, nem alkalmazkodnak, lemaradhatnak.
Forrás: Fast Company
Szerző: G.P.