Kávéscsésze
Kávéscsésze

Íme a kávéscsésze-teszt, ami miatt sokan elbukják a vágyott állást

blank
blank

Gondoltad volna, hogy az állásinterjú sikerét egyetlen csésze kávé is meghatározhatja? Legalábbis Trent Innes, a SiteMinder igazgatója szerint egyetlen csésze kávé többet mondhat ezer szónál. 

Egy kávéscsésze mind felett 

A The Ventures című üzleti podcastban a menedzser ugyanis elárulta, egy speciális technikát alkalmaz annak megállapítására, hogy a hozzá érkező jelölt megfelelő-e. Az úgynevezett kávéscsésze-tesztet veti be,. Ennek a lényege, hogy elsőkörben körbevezeti a pályázót az irodában, majd amikor megállnak a konyhában, megkínálja egy csésze kávéval. Innes aztán az interjú végeztével azt vizslatja, hogy a jelentkező vissza akarja-e vinni a az üres csészét a konyhába vagy sem. Aki meg sem próbálja a poharat visszavinni, automatikusan kiesik a rostán. Innes állítása szerint ez a titkos trükk lehetővé teszi a számára, hogy felmérje, a jelentkező mennyire tudna beilleszkedni a cég kultúrájába. Érdekesség egyébként, hogy az igazgató elmondása alapján a kávéscsésze-teszten mindössze az interjúalanyok 5-10 százaléka bukott meg. 

Furcsa módszer 

A furcsa szelektálási módszer azonban nem mindenkinek nyerte el a tetszését. Neil Finegan, a DLC Training HR-szakértője úgy gondolja, bár nagyon fontos megtalálni az adott pozícióra a megfelelő ember, de egy efféle teszt alapján dönteni egy kicsit igazságtalannak tűnik. A szakértő azt mondja, egy állásinterjú mindenképpen stresszes helyzet. A pályázó ilyenkor minden bizonnyal arra koncentrál, hogy megfelelően teljesítsen. Izgalmában feltehetően minden másra gondol, csak arra nem, hogy a csészét visszavigye. 

Vannak még ilyen trükkök 

Pedig az ilyen és ehhez hasonló trükkök egyáltalán nem szokatlanok. Egy másik hasonló módszer a recepciós-teszt. 2020-ban a Redditen terjed egy történet, mely szerint at pályázó interjúját gyakorlatilag még a kezdés előtt lefújták, mert a jelentkező nagyon udvariatlan volt a recepcióssal. A recepciós valójában HR-es volt, aki nem érezte megfelelően a jelölt viselkedését, ezért miután bementek a konferenciaterembe közölte a pályázóval, hogy az interjúnak vége. Ezzel a teszttel minden bizonnyal azt próbálják felmérni, hogy mennyire lenne kedves a kollégákkal a pályázó, szóval aki már az elején gyanús, azzal nem is fecsérlik még az interjúra sem az időt. 

Forrás: New York Post
Szerző: G.P.