Fiatalon még miden más. Az energia és az elszántság csúcson jár, azonban már a nehézségek is felbukkanhatnak. Mégis, hogyan induljon a karrierépítés friss diplomásként, pályakezdőként?
Az álláskeresés izgalmas, ám egyúttal a jövőt befolyásoló tényező is. Az, aki még csak most kerül be a munka vérkeringésébe, komoly kihívásokkal találhatja szembe magát. Annak érdekében, hogy a pályakezdés minél rugalmasabban menjen, érdemes a távolabbi jövőbe tekinteni. A tudatos karrierépítés csak így működőképes.
Proaktivitás
Fiatalon álmodozhatunk a magas fizetésről és pozícióról, ám a megfelelő végzettség sem biztos, hogy elvezet idáig. Álmodozás helyett érdemes két lábbal a földön járni. Minden tapasztalat nélkül ugyanis ez megmaradhat vágyálomként. Aki még csak most kezdi a pályafutását, annak gyakorlatra kell szert tennie. Bármennyire is vonzó lehet egy nagy és neves cég, első lépésként célszerűbb lehet egy kisebb vállalatnál munkába állni, ahol a fejlődés sokkal gyorsabban megvalósítható. Álláskeresés során ne csak egy álláshely legyen kinevezve járható út gyanánt, mert könnyen lehet, hogy csalódás lesz a vége. Érdemes több helyre is jelentkezni.
Felkészülés
Akinek célja vannak a karrierjében, az az elejétől kezdve tudatosan cselekszik. Az álláshelyek megkeresése és a jelentkezés után időt és energiát szán arra is, hogy az adott vállalatok webhelyeit megtekintve tájékozódjon a friss hírekről, a cég értékeiről. Az interjú során feltett, a céggel kapcsolatos mélyebb kérdések azt feltételezik, hogy a jelentkező komolyan veszi szándékát.
Folyamatos fejlődés
Az iskolapad elhagyása, a diploma megszerzése nem a tanulás végét jelenti. A gyorsan változó világban szükség van arra, hogy a tempót felvegyük, így a karrierépítés során a folyamatos tanulás, a szakmai tudás csiszolása, a készségek pallérozása elkerülhetetlen. Ebbe beletartozik az idegen nyelv gyakorlati használatának fejlesztése, a digitális készségek elsajátítása is.
Személyes márka
Már az álláskeresésbe való belevágás előtt érdemes egy LinkedIn és/vagy Profession profilt létrehozni. Ezek a felületek ugyanis nemcsak arra alkalmasak, hogy a dolgozni vágyók megtalálják álmaik munkahelyét, hanem a munkaadók, fejvadászcégek is rátalálhatnak a leendő alkalmazottakra. A személyes adatokat, de a szakmai eredményeket és a önéletrajzot is szükséges frissíteni.
A saját közösségi média felületet fel lehet használni arra, hogy a saját területen elért eredményeket, sikereket másokkal is megosszuk. Ez azért is előnyös lehet, mert ha a leendő munkaadó megtekinti a profilt, akkor az a szakmaiságot, az elszántságot és a komolyságot fogja tükrözni.
Buktatók
Fiatalon álmodozunk a függetlenségről, a karrierről és a vele járó jó fizetésről, azonban a diploma és a lelkesedés megléte édeskevés. Attól a ponttól kezdve ugyanis a felelősséget is magunk vállaljuk a teljesítményünkért. Végzettség ide vagy oda, senki se vegye készpénznek, hogy egyenes lesz az út a csúcsig. Gyakorlat és tapasztalat híján sokkal nagyobb ereje van egy professzionálisan megírt önéletrajznak.
Az élethez kell némi szerencse, ahogyan a sikeres karrierépítéshez is, de csak arra bízni magunkat nem csak merészség, de butaság is. Sokkal inkább arról van szó, ki hogyan ismeri fel a lehetőségeket és azokat hogyan tudja kihasználni.
Az idő pereg és bár fiatalon még nem érzi ennek súlyát az ember, de minden lehetőséget ki kell használni, amit az élet kínál. A kudarc sem azt jelenti, hogy végleg elveszett minden. Abból tanulni és építkezni is lehet. Számolni kell azzal, hogy számos nehézséget meg fog élni a pályája során akkor is, de a már sikeres vállalkozók mögött is hatalmas kudarcok vannak, akik felálltak és mertek újból próbálkozni.