Idén május 12. és május 18. között tartják meg a munkahelyi tanulás hete elnevezésű kezdeményezést az Egyesült Királyságban. Ennek a programnak a lényege, hogy a munkahelyi tanulás és fejlődés fontosságát hirdessék. A gyorsan változó technológiai, valamint gazdasági környezetben ugyanis elengedhetetlen, hogy magunkba szippantsunk olyan tudást és készségeket, amelyek nemcsak a munkaerőpiacon, hanem a való életben is hasznunkra válhatnak.
A munkahelyi tanulás hete most már széles körben elterjedt az Egyesült Királyságban
A programsorozatot 2016 óta minden évben megtartják, és egyre több vállalat, valamint szervezet csatlakozik a kezdeményezéshez. Ilyenkor országszerte számos eseményt szerveznek. Elsősorban workshopokat, ahol a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek. A panelbeszélgetések keretein belül pedig különböző iparágak képviselői vitatják meg tapasztalataikat. Emellett pedig több olyan eseményt is szerveznek, ahol lehetőség nyílik arra, hogy az Egyesült Királyság munkavállalói kapcsolatokat építsenek.
A dolgozók olyan képzési lehetőségekkel is megismerkedhetnek, amelyekről korábban nem hallottak, de a meglévő tudásukat frissíthetik vagy akár olyan fontos területekkel ismerkedhetnek meg, amelyek új kapukat nyithatnak meg előttük.
Miért fontos a munkahelyi tanulás hete?
Ez a kezdeményezés egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy a munkavállalók felkészüljenek a jövő kihívásaira. Ezek a programok azonban nem csupán a munkaerőpiacon belüli elboldogulásban segíthetnek, hanem egyéni szinten is. Az elmúlt évek sikeressége pedig bizonyítja, hogy így együtt az alkalmazottak hatékonyabbak, ha a tanulásról és az új készségek elsajátításáról van szó.
Működhetne ez a mozgalom Magyarországon is?
Nagyon sok cégnél már hazánkban is vannak vállalati belső trénerek, akik különböző workshopokat szerveznek a munkavállalók számára. Olyan tartalmakat beszélnek át a kollégákkal ezeken az eseményeken, amelyek sokszor kiegészítik a külsős képzéseket. Lényegében a cégek belülről próbálják az erőforrásaikat fejleszteni, ám nemcsak a tudás gyarapodik, hanem az elköteleződés is megerősödhet az adott munkahely irányába. A vállalati képzések által pedig nem csak szakmai tudást szerezhetünk, kaphatunk olyan képességeket és készségeket is, amelyeket a mindennapi életben tudunk hasznosítani. Ilyen lehet például a kommunikációs készségek fejlesztése vagy a problémamegoldás.
Ha valaha Magyarországon is lesz egy hasonló kezdeményezés, mint a briteknél, akkor ez akár a home office-ban dolgozók számára is motivációt jelenthet, hogy abban a néhány napban jobban megismerjék a kollégáikat, és együtt fejlesszék a legfontosabb készségeiket.
A mesterséges intelligencia elterjedése miatt még fontosabb lehet a tanulás
Tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia átalakítja a munkaerőpiacot. Éppen ezért az új készségek elsajátítása elengedhetetlen, hogy boldogulni tudjunk a munka világában. Emellett pedig az Al akár új munkahelyeket is teremthet, valamint a meglévőeket is drasztikus módon átalakíthatja. A vállalati képzések vagy az olyan kezdeményezések, mint a munkahelyi tanulás hete az Egyesült Királyságban mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a munkavállalók jobban alkalmazkodjanak a digitális élethez, ami velünk van. Ez különösen fontos lehet az idősebb korosztály számára, hiszen ilyen programokkal könnyebb lehet nekik, hogy lépést tartsanak a digitális világgal.
Forrás: Charity Today