Egyre többen térnek vissza nyugdíj mellett is a munka világába. Az elmúlt években Magyarországon is növekedett azok száma, akik a megérdemelt pihenés helyett ismét dolgozni kezdenek.
A helyi kisbolt pénztágépe mögött, a könyvelőirodában, a családi vállalkozásban. Csak néhány munkahely, ahol feltűnhet, hogy nem az ifjabb generáció munkavállalója tölti be a pozíciót. Való igaz, erősödőben van az öregségi nyugdíjas kort betöltöttek jelenléte a munka világában.
A motiváció nagyon sokféle lehet: anyagi biztonság, közösségi élet, egyszerűen csak az aktív mindennapok iránti vágy. A munkaerőpiac is felismerte, hogy az idősebb korosztály tapasztalata érték.
Mely szektorokban van leginkább szükség a nyugdíjasokra?
A demográfiai változások és a munkaerőhiány miatt számos ágazat felfedezte az idősebb munkavállalók értékét. Az egészségügyi szférában közismerten nagy a szakértői hiány.
Sok helyen hiányoznak tapasztalt szakdolgozók és adminisztrátorok, ezért a nyugdíjas nővérek, orvosok, gyógytornászok vagy akár betegirányítók is visszatérnek. Nagy a pedagógushiány, így nem meglepő, hogy idősebb pedagógusokkal, tanítókkal és egyetemi oktatókkal pótolják mindezt.
Igény van a frontvonalban dolgozó, megbízható nyugdíjas munkavállalókra is, akik kasszásként, recepciósként viszonylag kényelmes munkakört tölthetnek be. Igény van a tapasztalt ügyintézőkre és operátorokra is, akik a háttérből segítik a munkát. Ugyanakkor a nyugdíjas korosztály nem veti meg az alkalmi munkát sem.
A cégek pedig nemcsak az idősebbek pontosságát, élettapasztalatát értékelik, hanem azt is, hogy sok esetben kisebb az elvárásuk a bérezést illetően.
Jogi és adózási feltételek
2023-tól Magyarországon kedvezőbb szabályozás mellett állhatnak vissza az öregségi nyugdíjasok. A 65 év, azaz a nyugdíjkorhatár betöltése utána nyugdíjas személy foglalkoztatható akár teljes munkaidőben is, a nyugdíj folyósításának szüneteltetése nélkül. Az így dolgozó idősebb korosztály csak személyi jövedelemadót (15%) fizet. Azaz mentesül a társadalombiztosítási járulék megfizetésétől és a munkáltatónak sem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie. Ez azt is jelenti, hogy nyugdíj mellett dolgozók nettó jövedelme magasabb, mint egy ugyanannyit kereső, de nem nyugdíjas dolgozóé.
Dolgozhatnak akárteljes vagy részmunkaidőben, megbízási szerződéssel vagy egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) keretében is. A munkaszerződés ugyanúgy tartalmazza a szabadságot, beosztást, munkavégzés feltételeit, mint bárki másnál. A különbség a közszférában dolgozó nyugdíjasok esetében mutatkozik meg: csak korlátozottan dolgozhatnak.
Amire hatással lehetnek az idősebbek
A generációs sokszínűség új dimenziót hozott a munkahelyeken. Kétségtelen, hogy van ennek nehézsége is, de ha vezetői szinten ezt jól tudják kezelni, akkor az idősebb dolgozók hatása nemcsak szakmai, hanem mentális értelemben is megmutatkozhat. Tudásukat, ismereteiket átruházhatják a fiatalabb nemzedékre és ők képviselhetik a stabilitást vagy a nyugalmat. Pozitív mintaként szolgálhatnak a fiatalabbak számára csoportmunkában, konfliktuskezelésben, lojalitásban.