Vezetői pozícióba kerülni rendkívül izgalmas dolog, ugyanakkor valószínűleg a feladat- és felelősség köröd is bővülni fog az előrejutással. Éppen ezért mielőtt belevágnál a dologba, nem árt magadnak feltenni néhány egyszerű, ám annál fontosabb kérdést.
Milyen vezető szeretnék lenni?
Minden vezetőnek megvan a saját stílusa. Akár egy szűk csapatot, akár egy nagy szervezetet vezetsz, ez a stílus meghatározó lesz, hiszen minden fronton alakítani fogja a team életét. Egyes vezetők nagyobb szabadságot adnak a csapat tagjainak, míg mások jobban szeretnek ragaszkodni a normákhoz, például a munkaidő kérdésében. Fontos, hogy mielőtt elvállasz egy ilyen pozíciót próbáld meg megválaszolni magadnak a fenti kérdés. A stílusod persze a személyiséged is tükrözi majd, ami minden bizonnyal meghatározza majd a csapatdinamikát is. Fontos, hogy a jó vezetők folyamatosan alkalmazkodnak, növekednek és kíváncsiak maradnak. Ahhoz, hogy ez neked is sikerüljön, ismerned kell magad, az erősségeid és gyengeségeiddel együtt is. Ha ez megy, akkor az nagy segítség lehet a kihívások kezelésében, a csapattal való kapcsolttartásban és abban, hogy mindenki ugyanazon célok felé haladjon.
Hogyan segíthetem a csapatom fejlődését?
A karrierlétrán való felkapaszkodás egyértelműen új felelősségel jár, hiszen ezen a ponton neked kell majd irányítanod egy csaapatot. Az igazi vezetők a csapatuk fejlődésébe fektetnek be, nem csak a sajátjukba. Hiszen gondolj csak bele: a csapatod tagjainak ugyanúgy vannak álmai, céljai, ambíciói, mint neked. Tanulni, fejlődni akarnak, így a te munkád része az is, hogy támogatod őket az útjukon. Az emberek pedig általában szeretnek olyasvalakivel együtt dolgozni, aki őszintén törődik a fejlődésükkel, ünnepli a győzelmüket és a értékeli őket. A csapat tagjai számára ösztönző lehet, ha te éppen ilyen vagy, hiszen ha jó energiákat közvetítesz, együttműködő és támogató vagy, akkor azzal ösztönzöd is őket a hatékonyságra. Egy jó vezető ráadásul tudja, hogyan találja meg a csapat tagjaiban a fejlesztendő területeket, ezt követően pedig megfelelő eszközöket biztosít ahhoz, hogy az adott személy/személyek valóban érdemben fejlődni tudjanak.
Fel vagyok készülve a nehéz helyzetekre?
Amikor a dolgok rosszra fordulnak, a csapat tőled várja majd a válaszokat. Ez a vezetői pozíció része, te vagy a felelős, éppen ezért fel kell tenned magadnak a kérdést, mielőtt elvállalnál egy vezetői állást: fel vagy erre készülve? A jó vezető felelősséget vállal és nyíltan, őszintén, de óvatosan kommunikál. Az igazi vezető azonban a kihívásokkal teli időkben is ragyog és pontosan tudja, a sikerhez vezető út néha kudarcokkal van kikövezve.
Mindenképpen szánj időt a fenti kérdésekre, mielőtt elvállalnál egy vezetői állást. Gondold át alaposan, hogy ki is vagy, merre tartasz és mit szeretnél elérni. Vedd sorra, hogyan szeretnéd támogatni a csapatod, mennyire tudsz majd megbirkózni a kihívásokkal, ha pedig úgy érzed, olyan vezető válhat belőled, akiben megbíznak az emberek, akkor hajrá, vágj bele bátran!