z generáció, hűség, lojalistás, munka
z generáció, hűség, lojalistás, munka

A Z-generáció és a lojalitás, vajon létezik?

blank
blank

A különböző generációk külön csoportot alkotnak, hiszen más hatással szembesülnek életük során, mint az őket megelőzők és az őket követők. A fókuszba most a Z generációt állítjuk, azt is a munkavállalás és az elköteleződés szempontjából.

Te melyiket választanád?

Eredmények megtekintése

Betöltés ... Betöltés ...

Minden generációt lehetne egy-egy jellemzővel illetni. A Z-k gyakran kapják meg azt, hogy nem lojálisak, csapongók, az elköteleződés csírája sincs meg bennük.

A munkahelyi hűség kérdése központi téma a szervezetpszichológiában és a humánerőforrás menedzsment területén. A 1996 és 2010 között született Z generáció már megérkezett a munkaerőpiacra és új kihívásokat vet fel.

A munkahelyi elköteleződés azt jelenti, hogy az egyén pozitív attitűdöt és hűséget mutat a munkahelyéhez, annak céljaival azonosulni tud és ahhoz hűséges marad, vagyis hosszabb távon számítani lehet rá. Miért kap ilyen nagy figyelmet a Z generáció és a lojalitásuk?

Egy új nemzedék

A Z-k korcsoportja olyan új jellemzőkkel bír, amelyek különböznek az előzőktől. Ilyen például az, hogy előnyben részesítik a rugalmas munkahelyi megoldásokat (távmunka, home office, részmunkaidő) és fontos számukra az a fajta vállalati kultúra, amivel azonosulni tudnak, valamint az egyensúly a munka és a magánélet között.

Ők az elsők, akik már beleszülettek a digitális világba. Úgy is szokták ezt a korosztályt nevezni, hogy a digitális bennszülöttek, hiszen nekik már mindaz természetes, amivel a szüleik csak felnőttként találkoztak. Mindez természetesen olyan hatással van rájuk, amellyel a munkaadók is most szembesülnek igazán.

A Z generációt ért vádak

Tele vagyunk előítéletekkel és csak erősítik az emberben ezeket a berögződéseket a saját tapasztalatok is. A Z nemzedék idősebbjei már munkába álltak és bizony közülük sokakra varrják rá azt a sablont, hogy

  • lusták,
  • lételemük a tudás nélküli okoskodás,
  • túl magasra teszik a lécet fizetésben,
  • hűtlenek a csapatukhoz, munkahelyükhöz.

A Z generáció és a hozzájuk fűzött remények

Nagyon sok helyen csupa negatív tulajdonságot tudnak felsorolni a Z nemzedékkel kapcsolatosan. A gond az, hogy ha ilyen környezetbe kerül be egy fiatal, még inkább romlik az elköteleződés. Ők már nem az a korosztály, akik egy helyen ledolgozzák az életüket, akkor is, ha gondjaik merülnek fel. Pillanatok alatt felállnak a székből és bármikor hajlandóak a váltásra, ha jogtalan előítéletekkel találják magukat szemben.

Az elköteleződés, mint probléma

Tény, hogy hatalmas a munkaerőhiány és ez megmutatkozik a pályakezdő fiatalok esetében is. Nagy a kereslet azokra az ifjakra, akik állják a nehézségeket és megmaradnak hosszabb távon a választott munkahelyükön.

Minden korosztálynak megvan a maga erőssége és gyengesége. Ezek felismerésével és elfogadásával sokkal könnyebb lenne az együtt dolgozás. Ráadásul azzal is tisztában kell lenni, hogy a lojalitás az idősebb dolgozók esetében sem egyértelműen erős. Mindig vannak olyanok, akiket nem lehet beletuszkolni egy nemzedék általános jellemzőibe. 

Megtartó erő igenis létezik

A Z generáció negatív megítélés csupán a nem ismeretükből adódik. Ők azok, akik már meg merik tenni azt, amit elődjeik nem. Ha nem kapják meg, amit várnak egy munkahelytől, egyszerűen kilépnek, váltanak. Mert számukra nemcsak a fizetésben mérhető a jó munkahely, hanem szükségük van a visszaigazolásra, a visszajelzésre az elvégzett munkájukról. Képben akarnak lenni azzal, hogy jól dolgoznak-e vagy sem. Vágynak az elismerésre. Ám, ahol az előítélet erősen dolgozik ellenük, miért is éreznék jól magukat és miért is maradnának? 

Egy életünk van és az is elfogadott, hogy dolgozni kell, de ennek a korosztálynak jóval fontosabb, hogy egyensúlyban legyen a magánélet a munkával. A munka-pénz-túlélés nem olyan életforma, amire a fiatalok vágynak. Szempont tehát a fizetés. A munkahelyi biztonság egyik feltétele az elköteleződésnek, de már önmagában ez is kevésnek bizonyul.

A tapasztalat az, hogy a mai fiatalok képesek a gyorsabb munkatempóra, hamarabb megtanulják a modern eszközök kezelését, míg az idősebb korosztály lassabb munkavégzése és az eszközökkel vívott harcuk csak mélyíti köztük a különbségeket. 

A Z-k számára egyik figyelembe vett szempont a rugalmasság. Azaz a munka bárhonnan, bármikor és bármilyen eszközzel elvégezhető legyen. Egyáltalán nem arról van szó, hogy keresik a lógás lehetőségét, de a kötöttségek helyett nagyobb szabadságra vágynak munkavégzés terén is.

A munkahelyi közösség lehet álom és rémálom. Ez utóbbit tapasztalva bizonyára az elhagyást választják a fiatalabbak. Miért is szenvednének? Vagyis a lojalitás szempontjából hatalmas ereje van annak, hogy milyen a légkör a munkahelyen, milyen a közösség, ahol dolgozniuk kell. 

A Z nemzedék igenis hajlandó elköteleződni hosszú távon, ha a fenti alapelvek teljesülnek. Mindez már a cégnél való egy-két eltöltött év alatt kiderül, ennek alapján dönt a legtöbb fiatal, hogy marad, vagy vált. A PWC is rámutatott arra, hogy ezek a fiatalok világosabban látják a vállalatok átalakulásának szükségességét, mint az idősebbek. Ezt bizonyítja az 54 ezer alkalmazottat bevonó kutatásuk is. 49%-uk úgy véli, hogy jelenlegi munkaadójuk 10 év múlva a süllyesztőben fogja végezni. Ahhoz, hogy az elköteleződés eszménye működőképessé váljon a Z nemzedék számára is, úgy munkaadói oldalról biztosítani kell az előrelépés lehetőségét. Úgy kell rájuk gondolni, mint a cég számára nagy lehetőség, azaz hajlandóak legyenek fejlesztésükbe befektetni. Használják ki lelkesedésük mellett a modern technika iránt mutatott érdeklődésüket.

Rónai Márta