Pszichológiai biztonság
Pszichológiai biztonság

Ezért nem elhanyagolható szempont a pszichológiai biztonság

blank
blank

Az ember akkor érzi jól magát, ha egészséges és biztonságban van. Ősi ösztönök hajtanak afelé, hogy ezeket érvényesíteni tudjuk.

Ha van munkahelyünk, akkor fenn tudunk maradni: tudjuk biztosítani a kiadásainkat, fizetőképesek vagyunk a boltban. Az anyagi biztonság azonban csak az egyik része annak, amit a munkahelyünk nyújtani tud. Nem csak a pénz számít, ha a munkahelyi biztonságról beszélünk.

Nincs rosszabb, mintha mérgező munkakörben, rosszul funkcionáló és kommunikáló munkatársakkal (mindegy, hogy melyik részről generált a konfliktus) kell együtt dolgozni. Ebben a helyzetben még a magas fizetést is felülírja egy olyan közeg, ahol a dolgozó nem érzi jól magát, nem tud kiteljesedni, esetleg elnyomást, megkülönböztetést tapasztal. A pszichológiai biztonság mindennél többet érhet és azt is elmondjuk, hogy ehhez mi szükséges.

Milyen a pszichológiailag biztonságos munkahely?

Egy hely, ahol nemcsak a munkavégzés teljesül, de a munkatársak beszélhetnek a gondolataikról, az érzéseikről, a problémáikról és meghallgatásra találnak, és mégsem kell attól félni, hogy emiatt megválnak tőlük.

Olyan támogató környezet, amelyben a vezetők és a munkatársak is reagál(hat)nak a kérdésekre, a javaslatokra és ennek célja nem a másik elnyomása, hanem a konstruktív fejlődés. A hibázás emberi életünk része és ezt nemcsak elfogadják, hanem tanulási lehetőségként kezelik.

Nincs irigység, ha valakinek jobb ötlete támad. Azt közösen finomhangolják és osztják meg egymás között, hogy a vállalat minél sikeresebben működhessen.

Ahányan vagyunk, annyiféle meglátással bírunk, de egy támogató és elfogadó csapatban nemcsak meghallgatják egymást, hanem elismerik azt, ha valaki jót mond. Olykor pedig együtt vállalják a kockázatokat a fejlődésért és nem mutogatnak ujjal egymásra akkor, ha valami mégsem sikerül.

A pszichológiailag támogató munkahelyi közeg nem működhet empátia és tisztelet nélkül, ennek kölcsönösen kell megvalósulnia.

Álom és valóság együtt

Ahol emberek dolgoznak együtt, ott érdekek, érzelmek, egyéni nézőpontok kerülnek felszínre, amelyek olykor ütközhetnek. Ez nem azt jelenti, hogy egy pszichológiailag biztonságos munkahelyen sosincs konfliktus. A titok abban rejlik, hogy azokat ne csak meg tudják beszélni, de össze is tudják hangolni annak érdekében, hogy eredményesen működhessenek. Ha a fentieket sikerül megvalósítani, akkor ez megmutatkozhat a vállalati kreativitásban, az innováció előmozdításában, a hatékonyságban, a teljesítményben, az elégedettségben is.

A hogyan titka

Ahhoz, hogy a munkavállalók pszichésen is biztonságban érezzék magukat, nem elég csak a közvetlen munkatársakkal jól kijönnünk, hanem nélkülözhetetlen a nyitott, rugalmas, empatikus vezetőség.

Szükség van arra, hogy bátran és nyíltan kifejezhessék a dolgozók a véleményüket mindenféle retorzió nélkül és az esetleges hibákat úgy fogják fel, mint tanulóleckék és a büntetés helyett azok konstruktív kijavítását szorgalmazzák.

Ha a vezetők mindig csak a hibákat veszik észre, az lelkileg összetöri a munkavállalókat, ezért a pozitív visszajelzés nélkülözhetetlen.

A valóság

A mentális egészség munkahelyi szerepe egyre nagyobb figyelmet kap és ennek kapcsán több munkáltatói mentálhigiénés program is bevezetésre kerül. Emellett megnőtt a munkavállalók saját mentális egészségével kapcsolatos igény is – ismerteti egy tanulmány. Az alagút vége azonban még messze van, hiszen a dolgozók egy nagy része maga is negatívan látja saját mentális egészségét. A tanácsadók és programok helyett még mindig az a legnagyobb vágyuk, hogy ne csak a bérezésükkel legyenek megelégedve, hanem pszichológiai biztonságban is részesüljenek.

Szerző: Rónai Márta
Kép forrása: Pexels