Jelen világunkban erősnek kell lennünk mentálisan és lelkileg is. A reziliencia megléte hatalmas előny, de fejleszthető is.
Mielőtt belevágnánk, hogyan is tudod fejleszteni a rezilienciádat, muszáj szót ejteni, hogy miről is van szó. A reziliencia a mentális, érzelmi és pszichológiai ellenállóképességet jelenti. Ez lehetővé tesz minket arra, hogy hatékonyan megbirkózzunk a nehézségekkel, stresszel. Nem csak a túllépést és elengedést jelenti, hanem azt, hogy mindenből tanuljunk és erősödjünk. Aki reziliens, az képes gyorsan rendbe jönni a negatív események után és ez hosszú távon is érvényesülhet a mentális egészségében. Mindez nem velünk született, hanem erősíthető, fejleszthető.
Reziliencia fejlesztése – Hogyan?
A közeg
A barátok, család olyan erős kötelék az ember számára, amely biztonságot és szeretetet jelent. A reziliencia erősítéséhez arra van szükségünk, hogy minél erősebb kötelékeket alakítsunk ki. Beszélgessünk rendszeresen a számunkra fontos emberekkel. Sőt, ha bajban vagyunk, ne féljünk segítséget kérni sem.
Csak pozitívan!
A problémák kéretlenül és váratlanul jönnek és olykor meghaladják az erőnket. Az első megrázkódtatás után azonban érdemes a megoldásra fókuszálni és próbáljuk megkeresni annak pozitív hozadékát. Természetesen van olyan fajsúlyú gond, ahol ez nem megvalósítható, és az is előfordulhat, hogy csak jóval később tudunk tekinteni egy problémára, mint lecke. A lényeg, hogy vegyük észre, ha abban van valami jó.
Célok
Határozzunk meg elérhető célokat, azt bontsuk kisebb egységekre és így haladjunk részenkét a megvalósításig. Minden kis siker a nagy része, amit ér megünnepelni. A kudarcból vonjuk le a tanulságokat és lépjünk tovább.
Hozzáállás
A sorsunk befolyásolja az életünket, de azért mi magunk is sokat tehetünk. Az, hogy milyen életmódot folytatunk, nemcsak pénz kérdése. Sokkal inkább hozzáállástól és gondolkodásmódtól függ. Arra is ügyeljünk, hogy tartsunk énidőt, amikor olyan tevékenységgel foglalkozunk, amelyik kikapcsol és örömet okoz.
Rugalmasan
Fogadjuk el, hogy az életünk nem mindig az elgondolásaink és elvárásaink szerint halad. Igyekezzünk ne nagyon mereven kezelni a változásokat, mert a rugalmasság sokat segíthet abban, hogy a változásokat jobban kezeljük. Az sem árt, ha van B opció.
Stresszkezelés
Kezeljük a stresszt és a feszültséget, azaz ne seperjük a szőnyeg alá, hanem szabaduljunk meg. Erre megoldás lehet a sport, a jóga, a midfulness technikák, a meditáció, a relaxáció.
Miért fontos mindez?
A reziliencia nemcsak a stresszel való megküzdést segíti, hanem hozzájárul az általános jóléthez, a boldogsághoz és támogatja az érzelmi stabilitást. Ennek fejlesztése nem egyszeri művelet, hanem élethosszig tartó folyamat.
Kutatások szerint
Ez a terület az elmúlt években jelentős fejlődést mutat. Az egyik kutatásban kimutatták, hogy a gyermekkorban megtapasztalt negatív élmények nagyban meghatározzák a felnőttkori fizikai és mentális egészséget. De a támogató személyek és közösségek, a saját megküzdési stratégiák segíthetik a reziliencia fejlődését.
Nem kétséges, hogy nyomasztó hatással van ránk a mindenki érintő és a jövőbe mutató klímaváltozás és annak hatásai. Emiatt még fontosabb szerepet kap a reziliencia, amelyet közösségi szinten is fontos erősíteni.