toxikus főnök, mérgező főnők, mérgező pozitivitás, rossz munkakörnyezet
toxikus főnök, mérgező főnök, mérgező pozitivitás, rossz munkakörnyezet

Toxikus pozitivitás: Így mérgezi a munkakörnyezetet

blank
blank

A munkahelyi boldogság és pozitivitás előnyös lehet a dolgozóknak és a szervezeteknek egyaránt. De mi történik, ha a főnököd toxikus pozitivitást gyakorol? Bármilyen rossz vagy stresszes is a helyzet, vagy bármilyen nehéz a körülmény, meggyőzik magukat, hogy a boldog viselkedés vagy a pozitív gondolkodás megváltoztatja az eredményt – majd ezt a toxikus pozitivitást terjesztik a csapatukban. Ezzel az egyénekre hárítják a felelősséget, hogy túléljenek és kitartsanak a hibákkal teli és működésképtelen környezetekben, anélkül, hogy a problémák gyökerét kezelnék. Hogyan különböztethetjük meg az optimista, pozitívan gondolkodó, inspiráló vezetőt a toxikus pozitivitást gyakorlótól? A Harward Business Review szerzője három figyelmeztető jelet mutat be.

1. Igenemberekkel veszik körül magukat

Egy volt értékesítési vezető mindig azt mondta: „Nem fogadjuk el a nemet válaszként.” Ő is igenemberekkel vette körül magát: olyanokkal, akik nem kérdőjelezték meg az értelmetlen ajánlásokat vagy utasításokat. Ennek eredményeként a csapat folyamatosan túlvállalta magát és alulteljesített. Az értékesítési vezető toxikus pozitivitása elhitette a csapattal, hogy bármi lehetséges, még a valós üzleti akadályokkal szemben is. Valójában elzárkóztak a valóságtól.

Egy ritka alkalommal, amikor kihívás elé állították, katonai analógiákat hívott elő: „A legnagyobb tábornokok sosem vonultak vissza a csatatérről.” Mindig pozitív, mosolygós és lelkes volt, amikor ezeket az üzeneteket közvetítette, sokakban kérdéseket vetve fel, hogy vajon káros-e a viselkedés, mivel nem ordított és nem kiabált.

„Vezetőként egyensúlyt kell teremtened az optimizmus és egy adag realizmus között”

– mondja Sonali Pai, a Grapefruit Beauty Collective alapítója. Így folytatja:

Arra szeretném inspirálni a csapatom, hogy többet akarjunk elérni, mint amire azt hittük, hogy képesek vagyunk. Ugyanakkor, ha valódi akadályok állnak az utunkba, például egy ügyfélszállítmányt feltartottak a vámon, vagy nem gyártottunk eleget egy új termékből, vagy az alkalmazottaink nagy része beteg, és nem tud részt venni a fotózáson, a pozitív közhelyek nem segítenek. Ilyenkor különösen ott kell lennem a csapatommal, fel kell gyűrnünk az ingujjunkat, és együtt kell dolgoznunk a problémamegoldáson és a helyzet orvoslásán.

Ahogy Pai mondja, egy optimista vezető egyensúlyban lesz a pozitív és a reális gondolkodásban. Hajlandó lesz meghallgatni, hogy mi nem működik, a csapattal együtt megoldani a problémákat, és szükség esetén irányt váltani. Elfogadják a nemleges választ, és meglátják a kudarcban is a lehetőséget. Amint a vezetők elfogadják a hibák lehetőségét, áttudják értékelni, hogy legközelebb mit csináljanak másképp.

2. Túlzott dicséretet adnak

A toxikus pozitivitással rendelkező vezető manipulációs eszközként használhatja a dicséretet, bókokat és hízelgést. Képesek lehetnek kihasználni az emberek segítségnyújtási hajlamait, és rávenni őket arra, hogy olyan feladatokat végezzenek el, amelyek valójában lehetetlenek vagy fizikai, érzelmi áldozatokkal járnak.

A jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben, amelyet elbocsátások, leépítések és költségcsökkentések jellemeznek, különösen problémás lehet. A vezetők gyakran nem hozzák meg a nehéz döntéseket arról, hogy milyen munkát kell abbahagyni és melyiket kell folytatni, és arra ösztönözhetik az egyéneket, hogy kevesebb erőforrással végezzenek többet. A toxikus pozitivitás eleinte motiváló lehet, de hosszú távon csökkentheti a csapat morálját és produktivitását.

3. Elvárják, hogy az emberek mindig boldogok legyenek

Egy korábbi főnököm gyakran mondta nekem: „Miért nem mosolyogsz? Mi történt? Ne aggódj, legyél boldog!” A legtöbb esetben, amikor ezt a visszajelzést kaptam, semmi sem történt. Egyszerűen csak az íróasztalomnál dolgoztam. De ő azt akarta, hogy a csapata mindig mosolyogjon és boldogságot sugározzon, függetlenül a körülményektől.

A munkavállalók bizonytalan gazdasági időkben demotiváltak lehetnek az elbocsátások, a felvételi befagyasztások, az átszervezések és a bevételkiesések miatt. Emellett túlterheltek lehetnek a növekvő gyermekgondozási költségek, a természeti katasztrófák, az idős családtagok gondozása és a világszerte zajló háborúk miatt. Nem ésszerű elvárni, hogy a vezetők mindig hálát gyakoroljanak és örömet mutassanak a munkahelyen.

A jó vezetők érvényesítik a csapattagok érzéseit, ahelyett, hogy toxikus pozitivitást gyakorolnának. Olyan kifejezéseket kerülnek, mint „Lehetne rosszabb is,” „Minden okkal történik,” és „Nézd a dolgok jó oldalát.” Ehelyett aktívan hallgatnak és segítséget kínálnak: „Sajnálom, hogy ez történik. Hogyan segíthetek ma neked? Van valami, amit tehetek, hogy támogassalak?”

Ha olyan főnököd van, aki toxikus pozitivitást gyakorol, nehéz lehet magadért kiállni, mivel nem biztos, hogy elfogadják, amit megosztasz velük. Kezdj el határokat szabni magadnak, és kérj támogatást más kollégáktól. Hasonlítsd össze a főnököd által kitűzött célokat az aktuális üzleti korlátokkal, hogy tudd reálisan, mit tudsz és mit nem tudsz elérni — függetlenül attól, amit mondanak neked — és kerüld el a kiégést. Végül pedig, tanulj azoktól a vezetőktől, akik toxikus pozitivitást gyakorolnak, és légy optimista, miközben a valóságban maradsz.