Pszichológiai támogatás a magyar munkahelyeken. Szépen hangzó, de vajon létező a mentális egészség védelme? Erre keressük a választ.
A munka és a magánélet határainak elmosódása, a folyamatos online jelenlét és az állandó elérhetőség sokak mentális egészségét veszélyezteti. Vajon a magyar munkahelyek kínálnak-e érdemi pszichológiai támogatást a dolgozóknak?
Mielőtt belebújnánk a témába érdemes azzal kezdeni, hogy már a fiatalok idegrendszere is túlterhelt és a mentális prevencióra nekik is szükségük lenne. Az Elitmed cikkéből az derül ki, hogy bár dolgoznak iskolapszichológusok, de inkább csak tüzet tudnak oldani, prevencióra, azaz megelőzésre jóval kisebb a lehetőségük. Ezek a fiatalok nem is olyan túl soká a munka világában találják magukat és ez még intenzívebb megterhelést fog számukra jelenteni.
Az elmúlt években egyre többet hallani a kiégésről, a munkával kapcsolatos szorongásokról, valamint arról, hogy az állandó elérhetőség milyen mentális terheket ró a munkavállalókra. A digitális munkakultúra térhódításával a határok elmosódnak. Az elektronikus üzenetek bármikor eljutnak hozzánk, a szabadidőben feltett „gyors” szakmai kérdéssel is felkereshetnek telefonon vagy online üzenetben is és így könnyen átcsúszik a munka a magánéletbe.
Magyarországi helyzetkép
Bár a mentális egészség fontosságát egyre több munkaadó elismeri, a pszichológiai támogatás jelenléte a magyar munkahelyeken még nem általános. A nagyobb multinacionális cégek azonban már gyakran kínálnak valamilyen formájú pszichés támogatást (belső mentálhigiénés workshop, esetleg céges pszichológus). Ugyanakkor a kis- és középvállalkozásoknál jóval ritkább az ilyen jellegű támogatás. Ráadásul ennek nem a pénz az oka, hanem az, hogy a mentális egészség gyakran tabutéma. A szorongást, a kiégést még mindig hajlamosak vagyunk a gyengeség jeleként értelmezni.
Az állandó elérhetőség ára
A folyamatos elérhetőség egyre többekre hat negatívan. Azok a munkavállalók, akik nem tudják leválasztani a munkát a szabadidejükről, nagyobb eséllyel szenvednek alvászavarokban, szorongásban vagy depresszióban. A távmunka vagy hibrid munkavégzés mindezt tovább nehezít, hiszen a saját nappali válik a munkahellyé.
Jó irány
Van azonban pozitív változás is, ugyanis egyre több cég ismeri fel, hogy a dolgozók mentális egészsége üzletileg is kifizetődő befektetés. Van, ahol digitális detox napokat vezetnek be, amely azt jelenti, hogy ezekben a napokban tilos munkaügyben kommunikálni. A rugalmas munkaidő vagy a vezetői példamutatás ugyancsak a mentális egészség támogatásában segíthet.
A mentális egészség egyre hangsúlyosabb társadalmi kérdés, amely a munkáltatókat is érinti.