coach, coaching life, lifecoach, pszichológia
coach, coaching life, lifecoach, pszichológia

Provokatív coaching: Mikor a kihívások ösztönzik a fejlődést

blank
blank

A coaching folyamatok kiemelkedő eszközök lehetnek a személyes fejlődésben és a célok elérésében. Persze. Ezt az állítást talán ma már mindenki korrektnek tartja, aki foglalkozik önmagával, aki mélyebb önismeretre vágyik, és aki segítő szakembert kér fel, hogy oldja az elakadásait.

De mi lenne, ha azt mondanám, hogy az egyik legjobb dolog, amit tehetünk a coaching során, az az, hogy magukat a folyamatokat provokatív módon megkérdőjelezzük? Mit is jelent ez pontosan? Hogy kérdőjelezzük meg a folyamatot. Bátrak tegyük fel magunkban mindig a kérdést, ugyan mitől tud majd nekem bármiben is segíteni a coach? Hisz nem érti, nem látja, nincs benne, nem tudja, nem ismeri, nem volt ott… Nos, ez a látszólag ellentmondásos megközelítés valójában hatalmas lehetőségeket rejt magában a személyes növekedés és a fejlődés szempontjából.

Na de ne rohanjuk ennyire előre.

Mitől más a provokatív coaching, mint a hagyományos?

A hagyományos coaching gyakran arra összpontosít, hogy támogató és elősegítő környezetet teremtsen, ami valóban fontos és hasznos. Azonban, mikor kizárólag ezt a megközelítést alkalmazzuk, könnyen beleeshetünk abba a csapdába, hogy kényelmesen megmaradunk a megszokott gondolkodásmódban és viselkedési mintákban, anélkül, hogy igazán kihívás elé állítanánk magunkat.

Itt jön képbe a provokatív coaching ereje. Ezek a folyamatok és kérdések olyan megkérdőjelező állításokra építenek, amelyek felkavarják a gondolkodást, kihívást jelentenek a hagyományos elképzelésekkel szemben, és lehetővé teszik számunkra, hogy más nézőpontból lássuk a dolgokat.

De miért is olyan fontos ez a provokatív megközelítés?

  • Először is, a provokáció kényszeríti az embert arra, hogy kilépjen a komfortzónájából. Amikor egy olyan kérdéssel vagy állítással találkozunk, amely felborítja az eddigi gondolkodásunkat, az arra késztet minket, hogy új megoldásokat és perspektívákat keressünk. Ezáltal lehetőséget kapunk arra, hogy kibővítsük a látókörünket és új utakat találjunk a fejlődéshez.
  • Másodszor, a provokáció serkenti a kreativitást és az innovációt. Amikor olyan helyzetbe kerülünk, hogy megkérdőjelezzük a megszokott módszereket és gondolkodásmódokat, az ösztönöz minket arra, hogy új, kreatív megoldásokat találjunk. A provokáció által felkeltett kihívás segíthet abban, hogy új ötleteket generáljunk és azokat kipróbáljuk, amelyek előre visznek bennünket a fejlődés útján.
  • Harmadszor, a provokatív megközelítés segít átlépni a korlátainkat és előítéleteinket. Gyakran ragaszkodunk olyan meggyőződésekhez és előítéletekhez, amelyek gátolják előrehaladásunkat. A provokatív kérdések arra ösztönöznek minket, hogy felülvizsgáljuk ezeket az előítéleteket, és nyitottabbak legyünk más nézőpontokra és lehetőségekre. Ezáltal lehetővé válik számunkra, hogy rugalmasabban reagáljunk az új helyzetekre és kihívásokra.

A coaching folyamatok provokatív módon történő megkérdőjelezése hatalmas lehetőségeket rejt magában a személyes fejlődés és a fejlődés útján való haladás szempontjából. A provokatív kérdések által felvetett kihívások segíthetnek abban, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, serkentsék kreativitásunkat és innovációnkat, átlépjünk korlátainkon és előítéleteinken, valamint mélyebb önismeretet és tudatosságot fejlesszünk. Ezáltal lehetővé válik számunkra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait és sikeresen haladjunk előre saját fejlődési utunkon.

Rendkívül izgalmas lehet, ha maga a coach is provokatív módszereket és megoldásokat alkalmaz. Hogy miért?

  • Mert a provokatív coach segít megtörni az ügyfél szokásos gondolkodásmódját és viselkedési mintáit. Sokszor az emberek a megszokott séma szerint gondolkodnak és cselekszenek, és ez megakadályozhatja őket abban, hogy új utakat találjanak és fejlődjenek.
  • Mert a provokatív coach képes arra, hogy felkavarja az ügyfelek gondolkodását, és segítsen nekik kilépni a komfortzónájukból. A provokatív coach serkentő környezetet teremthet a kreativitás és az innováció számára. Amikor a coach olyan kérdéseket és megjegyzéseket tesz, amelyek felkavarják az ügyfél gondolatait, az ösztönzi az új ötletek és megoldások keresését. Ezáltal az ügyfél olyan lehetőségeket fedezhet fel, amelyekre korábban nem is gondolt volna.
  • Mert a provokatív coach segít az ügyfélnek átlépni a korlátait és előítéleteit. Gyakran az emberek olyan meggyőződéseket és előítéleteket hordoznak magukban, amelyek gátolják őket az előrehaladásban. A provokatív coach képes arra, hogy felkavarja ezeket az előítéleteket, és segítsen az ügyfélnek megvizsgálni és áthidalni azokat.
  • Mert a provokatív coach mélyebb önismeretet és tudatosságot segíthet az ügyfélnek kifejleszteni. Amikor az ügyfél olyan kérdéseket és megjegyzéseket kap, amelyek felkavarják az érzelmeket és gondolatokat, az lehetőséget teremt az önismeret elmélyítésére és a belső motivációk felfedezésére.

A provokatív coach, és így egyben a provokatív coaching folyamat (amely ezáltal természetesen kölcsönös) óriási lehetőséget jelent az ügyfél (s persze szakmailag a coach) számára azáltal, hogy megtöri a megszokott mintákat, serkenti a kreativitást és az innovációt, átlépi a korlátait és előítéleteit, valamint fejleszti az önismeretet és tudatosságot. Ezáltal az ügyfél hatékonyabban tudja kezelni az élet kihívásait és sikeresen haladhat előre a személyes fejlődés útján.

Ha minden, amit eddig gondoltál és tettél, valójában nem hozta meg a várt eredményeket, akkor miért ne kísérleteznél néhány provokatív gondolattal és megközelítéssel? Talán ez lesz az az út, ami valóban áttörést hozhat az életedben. Mit veszíthetsz, ha nem csak kényelmesen ülsz a megszokott módszereken és gondolkodásmódon? Mi lenne, ha azt mondanám, hogy a coach nem csak arra való, hogy a kezedet fogja és finoman terelgessen a kényelmes ösvényen? A coach nem csak egy kedves társalgópartner, hanem egy olyan szakértő, aki felkavarja az életed és a gondolataidat, hogy új utakat fedezhess fel és elérhesd a céljaidat. Nos, készen állsz a kihívásra?

Szerző: Szilágyi Kata, hybridcoaching.hu