Tavasszal lehetőséged van magad egészségesre enni. Íme néhány tanács, hogyan lehet egészséges a szezonális táplálkozás.
A stressz és az állandó sietség a legtöbbünk életének szerves része. Ebben az állandó lótás-futásan különösen nagy szerepe van annak, hogy odafigyeljünk az egészségünkre. A tavasz ideális időszak arra, hogy feltöltsük a testünk energiaszintjét és vitaminkészletét. Az újévi fogadalmak nagy százaléka az egészséghez, az egészséges életmódhoz kapcsolódó, amelynek szerves része a fogyás is. Ám talán a tavasz az az időszak, amikor még többen ráveszik magukat, hogy érdemben is történjen változás. Egy 2022-ben végzett kutatás szerint a tavaszi fogyókúrahullámot a testünkkel való elégedetlenség fokozza és ez nyárára tetőzik.
A bikiniszezonig még van idő, ám a vitalitásra sokkal nagyobb szükségünk van most. A tavasz beköszöntével több energiát használunk el, mert több időt tartózkodunk a természetben. Talán még a munkahelyet is gyalog, kerékpárral vagy tömegközlekedve közelítjük meg, hogy minél többet legyünk a friss levegőn. Ugyanakkor a testünk télen felélt raktára pótlást igényel. Éppen időben, mert megjelennek a szezonális gyümölcsök és zöldségek.
Raktárfeltöltés
Fogyókúra és diéta idején válogatott és szabályozott étrend alapján igyekszünk megszabadulni a fölös kilóktól. Egyúttal sokkal nagyobb figyelmet fordítunk az egészséges étrendre, az alapanyagok minőségére. Szerencsére a tavasz az az időszak, amikor a természet is támogatja ezt a törekvésünket.
A saját kertünkben megtermő, a helyi piac megbízható termelőinek portékái, a biogazdálkodásból származó szezonális gyümölcsök és zöldségek ideális vitamin- és tápanyagforrásnak bizonyulhatnak. Érdemes kihasználni mindent, amit ilyenkor a természet tálcán kínál.
Szezonális alapanyagok terítéken
A tavasz kiváló lehetőséget kínál arra, hogy friss, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag alapanyagokat beépítsünk az étrendünkbe. Ez általában igaz lehet mindenkire, de akik sokat dolgoznak és stresszes a munkájuk, azoknak még nagyobb tudatossággal kell táplálkozniuk is. Nézzük, hogy a gyakorlatban milyen alapanyagokkal bolondíthatjuk meg a napjainkat!
Az olyan zöld leveles zöldségek, mint például a spenót, sóska vagy a rukkola mind gazdag vasban, folsavban és C-vitaminban és segítenek leküzdeni a fáradtságot. A spenót főzelékként népszerű (vagy nem), de ha nem kedveljük, akkor elrejthetjük a reggeli smoothie-ba. Egy banánt dobjunk a turmixba, adjunk hozzá egy marék bébispenótot, öntsük fel az egészet 0,5 dl vízzel és 2 dl mandulatejjel. Turmixoljuk össze és ha nem elég édes, egy kis mézzel megédesíthetjük a reggelt. Szórjuk meg kis fahéjjal az ízfokozás és a hangulat kedvéért. A rukkolát a reggeli szendvicsedbe rejthetjük el.
A retek és az újhagyma szezonja is most van, amelyek segítik az emésztést és támogatják a máj méregtelenítését. Mindkettő kiváló szendvics feltétként, de a hagymával érdemes óvatosan bánni, ha ügyfelekkel foglalkozunk, fontos tárgyalásra készülünk.
A spárga vízhajtó hatását is érdemes kihasználni, hiszen természetes módon támogathatjuk a veseműködést. Készíthetsz belőle krémlevest vagy tejszínes-spárgás tésztát, hogy élvezetes módon ki tudjuk használni az előnyeit.
Tavasszal jobban vágyunk a könnyedebb ételekre és jókor érnek a bogyós gyümölcsök, amelyek antioxidánsokban gazdagok, megvédik a sejteket a károsodástól. Önmagukban is fogyaszthatók, de hideg levesként vagy smoothie formájában is remek vitaminforrások.
A lassú felszívódású hüvelyesek – borsó, lencse – hosszabb ideig képesek az energiaszintet tartani. Kiváló alapanyaga lehet leveseknek, köreteknek, salátáknak.
Nassolás gyanánt akár a munkahelyen is csemegézni lehet a diófélékből, más magvakból. Mértékletes fogyasztásukkal omega-3 zsírsavat viszünk be a szervezetbe, amely jótékony hatással van az idegrendszerre és a koncentrációra.
Tavaszi tudatos táplálkozás és életmód
Akár minden nap jelen lehet a stressz a munkában és/vagy a magánéletben. Emiatt nagyon fontos a rendszeres és változatos táplálkozás és a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel. Arra érdemes odafigyelni, hogy természetes, feldolgozatlan élelmiszereket fogyasszunk, amellyel elkerülhetjük az energiaszint ingadozását. Vagyis stabilizálni tudjuk a vércukorszintet és ezáltal csökkenteni lehet a fáradtságot. A szezonális táplálkozás magasabb tápanyagtartalmat biztosít a szervezet számára. Ha figyelembe és számba vesszük az évszaknak megfelelően termő zöldségeket és gyümölcsöket, azzal a bélrendszer mikrobiomját is támogatjuk. Az ugyanis évszakonként változik és így kihat az immunrendszerre, az egészségre.
A stresszes életmód növelheti a szabadgyökök jelenlétét a szervezetben, de a friss zöldségek és gyümölcsök segítenek semlegesíteni azokat. Magas víztartalmuk miatt hozzájárulnak a megfelelő folyadékbevitelhez.
A rostokban gazdag táplálkozás segíti az emésztést és az immunrendszer megfelelő működését, ami közvetetten befolyásolja a stressztűrést és az energiaszintet.
Fektess be és nyerj több energiát
A naposabb és hosszabb világos órák száma, a jobb idő előcsalogathatja a tavaszi fáradtságot. Ebben az esetben lehet, hogy kevésbé érezzük magunkat késznek a sportoláshoz, pedig megéri az abba fektetett energia, ugyanis jóval többet kap az ember. Ha mégsem érezünk magunkban elég erőt a sportoláshoz, akkor is töltsünk minél több időt a szabadban. Ez lehet egy kellemes séta, de akár a kertben végzett munka is. A természetben töltött idő csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot. A napfény cirógatása is jól esik, de a természetes D-vitamin forrása is, amely erősíti az immunrendszert és segít a fáradtság leküzdésében is.
Ügyeljünk a minőségi és mennyiégi alvásra, a stressz kezelésére (relaxáció, légzőgyakorlat) és a mentális frissesség fenntartására.