Lámpaláz
Lámpaláz

Viszlát lámpaláz!

blank
blank

Mindenkinek van félelme, csak nem mindenkinél azonos a félelem foka. Ha te a nyilvános fellépés, beszéd miatt jössz zavarba, akkor van egy jó hírünk. A lámpaláz leküzdhető.

Mielőtt belevágnék, le kell szögezni, hogy a lámpaláz teljesen természetes. Senki sem béna csak azért, mert ez az érzés megjelenik. A kérdés inkább az, hogyan azzal mit kezdünk.

A munkahelyünkön könnyen találhatjuk magunkat olyan helyzetben, amikor beszélnünk kell a többiek előtt. Akár csak a közvetlen munkatársainknak kell megnyilvánulnunk, akár a vezetőség felé, így is lehet az emberben félsz.

Beszélned kell mások előtt?

Az ember nem csupán attól ideges, hogy mások elé kell állnia és meg kell szólalnia, hanem attól, hogy amit tesz vagy mond, azzal ne nevettesse ki magát, érthető legyen, ne járassa le saját magát. Tehát a lámpaláz leginkább az „énről” szól.

Lámpaláz leküzdése indul

A nyilvános beszédtől való félelem gyakori jelenség, amely sok munkavállalót érint. Habár negatív értelemben beszélünk erről a jelenségről, pedig akár az előnyünkre is fordíthatjuk. Az izgalom bizonyos szintje ugyanis javítani képes az előadást vagy a teljesítményt. Az az a szint, ami pont segíthet nekünk, azonban, ha magát rosszul ítéli meg valaki, akkor attól is rettegni fog, hogy a közönség is így látja majd. Az legalább olyan rossz, ha az izgatottság egyáltalán nincs jelen, mert az a motiváció hiányát jelenti. Ha téged is üldöz a lámpaláz, akkor magadon kell dolgoznod, méghozzá így:

Készülj fel alaposan

Minél jobban ismered az előadásod témáját, annál magabiztosabb leszel. Képzeld magad elé az embereket és próbáld el az előadást többször. Olvasd, mondd el hangosan. Gyakorolhatsz a tükör előtt, de a családod és a barátok is lehetnek a nézőid.

Támogató közeg

Ha már előadod a mondandódat valakinek – legyen az családtag, barát vagy kolléga – kérj tőle visszajelzést is. Ez segíthet abban, hogy javíthass az előadásodon. Ha kapsz építő jellegű tanácsot, érdemes megfogadnod azt és ne félj segítséget kérni kollégáktól vagy barátoktól.

Pozitív belső párbeszéd

Mantrázz magadnak olyanpozitív belső beszédet, például: “Képes vagyok rá”, “Jól felkészültem”, „Megcsinálom!”. Fogadd el, hogy az izgulás természetes és próbáld meg magadban izgalommá alakítani.

Vizualizáld

A gyakorlás, a hangos felolvasás mellett érdemes azzal is foglalkozni, hogy elképzeled magad abban a helyzetben, amikor már mások előtt beszélsz. Mire a valós helyzetben találod már magad, már nem is olyan új ez az érzés és nem is fog akkora izgalmat okozni.

Alkalmazz relaxációs technikákat

Már csak néhány perc választ el, hogy mások előtt megnyilvánulj? Vegyél mély levegőt az orrodon át és hosszan fújd ki a szádon. A mély lélegzetvételek segíthetnek a nyugalom megőrzésében.

A nyilvános beszédre, előadásra tudatosan is készülhetsz és nemcsak a szöveg részével, hanem azzal, hogy meditálsz. A rendszeres meditáció csökkentheti a stresszt és javíthatja a koncentrációt.

Az átláthatóság illúziója

Hidd el, hogy mások lehet, hogy észre sem veszik a szorongásodat – persze csak, ha nem annyira egyértelmű –, mint gondolnád. Ezt a jelenséget a szociálpszichológia az átláthatóság illúziójaként ismeri. Vagyis, ha küzdesz a lámpalázzal, akkor valószínűleg te is túlbecsülöd azt, hogy mások mit látnak rajtad.

Szerző: Rónai Márta
Kép: Pexels